צה"ל הורה: אסור לחיילים לצעוד למען גלעד שליט

אלפי בני אדם הצטרפו היום לצעדה של משפחת שליט בדרכה לאזור תל אביב, אך בין הצועדים הרבים לא יהיו חיילים - כך הוחלט בצה"ל. מספר יחידות שפנו למפקדיהן בבקשה להצטרף לצעדה סורבו - למרות שביקשו לצעוד בלבוש אזרחי. "צריך להימנע מהפעלת מנופי לחץ מצד קצינים וחיילים על מקבלי ההחלטות", אמר גורם בכיר בצבא

חיילי צה"ל לא יצעדו למען החייל החטוף: אלפי צועדים הצטרפו הבוקר לצעדה למען שחרורו של גלעד שליט בדרכה לאזור תל אביב, אך מתברר שבין הצועדים לא צפויים להיות חבריו של גלעד בצה"ל, כך החליטו "גורמים בכירים בצבא".

רוצים לקבל עדכונים מהצעדה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיילים רבים, ובהם גם המשרתים בחיל השריון שבו שירת גלעד, פנו בימים האחרונים למפקדיהם בבקשה לקחת חלק בצעדה, אך נענו בשלילה. מדובר ביחידות שלמות כולל מפקדיהן ואפילו חיילים בחופשה - אך לגבי כולם התקבלה החלטה עקרונית לפיה חיילים לא ייקחו חלק במפגן שמטרתו להפעיל לחץ על הממשלה.

"הצעדה קוראת להחזיר את גלעד בכל מחיר, והצבא לא יכול להיות שותף לה", אמר גורם בכיר בצבא לעיתון "ידיעות אחרונות". "הלב והבטן של המפקדים והחיילים עם הצועדים, והרצון לראות את שליט בבית גבוה - גם בגלל שהוא אחד משלנו וגם בגלל המחויבות שלנו להחזיר אותו - אבל הראש מחייב אותנו לשמור על מקומו של הצבא בתוך המדינה, ולהימנע מהפעלת מנופי לחץ מצד קצינים וחיילים על מקבלי ההחלטות".

"הצעדה היא לא אקט פוליטי"

על פי עמדת צה"ל, ההשתתפות אסורה גם על חיילים בחופשה, וגם על חיילים בשירות למרות שאינם לובשים מדים. ""ההזדהות של צה"ל, מפקדיו וחייליו עם משפחת שליט היא גבוהה והציפייה לחזרתו גבוהה אף היא", נמסר בתגובה מדובר צה"ל. "יחד עם זאת, פקודות הצבא אינן מתירות ליטול חלק בכל הפגנה וכן בכל תהלוכה או מצעד, הנערכים על ידי רשות שאינה צבאית. מכאן שחיילי צה"ל אינם מורשים ליטול חלק בצעדה האמורה".

חברת כנסת שלא מסכימה עם הגישה הזו היא מירי רגב מהליכוד, שפנתה לשר הביטחון אהוד ברק בבקשה שיתערב בנושא. "אני מצפה שצה"ל, על מפקדיו וחייליו, יהיו הראשונים שיצעדו ויתמכו במשפחת שליט", אמרה ח"כ רגב. הצעדה היא לא אקט פוליטי - אלא מביעה את מחויבותנו המוסרית כחברה לחייליה".

היום: הצעדה מגיעה למרכז הארץ

אחרי סוף שבוע של הפוגה בהליכה, יצאה היום המשפחה יחד עם אלפי הצועדים לכיוון המרכז. הבוקר הם צפויים להגיע להרצליה, שם ייערכו אירועים במרכז הבינתחומי ובבית חיל האוויר בעיר. אחר הצהריים תמשיך הצעדה לכיוון מחלף איילון בכניסה לתל אביב. המשטרה צופה עומסי תנועה כבדים לאורך היום בציר הזה.

אתמול הגיבו בלשכת ראש הממשלה על הפרסומים בעיתונות הערבית בנוגע לחידוש המשא ומתן לשחרור שליט, ואמרו שערוץ המשא ומתן היחיד, שממשיך לפעול, הוא דרך המתווך הגרמני. זאת בהמשך לדבריו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, לעיתון ירדני, לפיהם בחמאס מוכנים לחדש את המשא ומתן. הוא הוסיף שאם המאמצים להשלמת העסקה ייכשלו – בחמאס ינסו לחטוף חיילים נוספים.

בריאיון לשבועון הירדני "א-סביל", הדגיש ראש הלשכה המדינית של חמאס בדמשק כי הוא אינו מתכוון לסגת מדרישותיו בכל הנוגע לעסקת חילופי האסירים. "אם חייל אחד אינו מספק, נחטוף נוספים", איים משעל. יחד עם זאת ציין בכיר חמאס כי ארגונו מוכן לחדש את המשא ומתן בנושא שחרור שליט.

במקביל דיווחו מקורות במצרים לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" כי חודש התיווך המצרי בין ישראל לחמאס בסוגיית החייל החטוף. את ההתפתחות האחרונה ייחסו המקורות לדיונים שקיים בשבוע שעבר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד עם ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן.

4 שנים בלי גלעד - סיקור מיוחד:

אביבה שליט: "לא דרשנו שחרור בכל מחיר"

שליט: "נתניהו, הקשב לקולות העם"

נתניהו: "חושב גם על אלה שעוד יירצחו"

משפחות אסירי חמאס בעד אביבה שליט

חאלד משעל: נחטוף עוד חיילים

אביבה שליט: "הדרך שלנו לירושלים היא הנכונה"

נתניהו: לבי עם גלעד שליט ועם משפחתו

נועם שליט: "קורא למי שאכפת לו מגלעד - שיצטרף"

סקר חדשות 2: 74% בעד מהלכי משפחת שליט