דיווח: אירן קיבלה גישה למאגרי האורניום בזימבבווה

צעד נוסף בדרך לפצצת הגרעין: ע"פ העיתון "סאנדיי טלגרף", חתמה אירן בחודש שעבר על הסכם סודי עם זימבבווה, במסגרתו תוכל לכרות אורניום בשטחי המדינה הדרום-אפריקנית, ובתמורה תעניק לה נפט - על מנת לשפר את כלכלתה. גורם בזימבבווה: "מדובר במאגרי אורניום עצומים"

נשיא אירן אחמדינג'אד, במהלך ביקוריו באחד ממתקני הגרעין. ארכיון (רויטרס)

ממשיכה לצפצף על המערב: אירן וזימבבווה חתמו בחודש שעבר על הסכם סודי, במסגרתו תינתן לטהרן גישה ישירה למחצבי האורניום במדינה, בתמורה לאספקת נפט למדינה הדרום אפריקנית - כך מדווח הבוקר העיתון "סאנדיי טלגרף". על פי הדיווח, ההסכם בין המדינות נחתם במהלך ביקורו של השר לעניינים נשיאותיים מזימבבווה בטהרן.

"החתימה על ההסכם נעשתה הרחק מעיני התקשורת, ותסייע לכלכלתה של זימבבווה", אמר מקור ממשלתי בכיר בזימבבווה לעיתון. "בכך, אירן הבטיחה לעצמה זכויות אורניום בלעדיות במדינה". הודות לגישה החופשית למה שכינה אותו בכיר "מאגרים בעלי פוטנציאל עצום של אורניום", תוכל אירן להפוך בתהליך העשרה לדלק גרעיני בסיסי או מועשר - באמצעותו ניתן לייצר פצצה גרעינית.

בזימבבווה הדגישו כי המהלך נועד לשלוח מסר למערב. "גם אירן וגם זימבבווה היו מטרה למדינות המערב, משום שהן ניסו לנהל את עניינן באופן עצמאי", אמר המקור. "אנו תומכים בזכותה של אירן לעשות שימוש באנרגיה גרעינית לצרכי שלום".

שגרירות אירן בזימבבווה אישרה

גורם בכיר בשגרירות אירן בבירת זימבבווה, בהררה, אישר את הדיווח ואמר לעיתון: "במסגרת העסקה, תכרה אירן לא רק אורניום על שטחה של זימבבווה, אלא גם מתכות אחרות".

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד ביקר בזימבבווה בחודש שעבר, לרגל חגיגות ה-30 לעלייתו לשלטון של רוברט מוגאבה, הנשיא המכהן. במערב לוחצים זה שנים רבות על מוגאבה בטענה כי במדינתו מתרחשות הפרות קשות של זכויות אדם.