לא אחד – שניים

מנהיגי ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו היום בפתיחת בעצרת 20 המדינות החזקות בעולם את אירן. השלושה תקפו בחריפות את הסתרת המתקן הגרעיני השני במשך שנים. "אירן מובילה את העולם למסלול מסוכן" אמר סרקוזי, ראש ממשלת בריטניה לא נשאר מאחור והוסיף "מדיניות ההונאה שלהם מעצבנת"

מוכן למתקפה נגדך?

מנהיגים בעולם נגד אחמדינג'אד: נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי תוקפים היום את אירן שבנתה מתקן סודי לייצור נשק גרעיני, והסתירה את דבר קיומו כמה שנים.

הודעת הגינוי תצא לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודתה היום כי אירן חשפה מתקן נוסף, שני במספר, שהיא מפעילה להעשרת אורניום. על פי הסוכנות, אירן דיווחה כי תעשיר אורניום לשם הפקת חשמל בלבד.

מתקן לייצור חשמל?

אובמה, בראון וסרקוזי ידרשו מאירן לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבחון באופן מיידי את המתקן שנמצא, על פי ההערכות, כ-160 קילומטרים דרומית-מערבית לטהרן.

טהרן סיפרה על המתקן במכתב שנשלח בתחילת השבוע לראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ד"ר מוחמד אל-בראדעי. בתחילה דיווחו על כך גורמים בכירים בווינה, ובעקבות כך פורסמה הודעת הסוכנות שטענה כי דרשה מטהרן לעקוב אחר המתקן, שאמור לפעול להפקת חשמל בלבד.

עדיין לא ברור אם מדובר במתקן פעיל או במתקן שהאירנים מתכננים את בנייתו. גורם אמריקני בכיר אמיר ל"ניו יורק טיימס" כי המתקן הגרעיני החדש אינו פעיל עדיין, אך הוא עשוי להיכנס לפעולה כבר בשנה הבאה. להערכת האמריקנים, המתקן יכול להכיל כ-3,000 צנטריפוגות.

"אירן שוברת חוקים"

בפתיחת הפסגה אמר אובמה על רקע חשיפת המתקן החדש: "אירן שוברת את החוקים שצריכים להנחות את כל מדינות העולם" אובמה גם איים בתגובה קשה אם אירן לא תכנע לדרישות המערב ולהפסיק את תכנית הגרעין שלה.

סרקוזי ובראון לא נותרו מאחור והצטרפו לקו התקיף שמוביל אובמה, סרקוזי אמר שאירן לוקחת את הקהילה הבינלאומית למסלול מסוכן. ראש ממשלת בריטניה סיכם שההונאה המכוונת של הממשל האירני מעצבנת ומזעזעת את מדינות העולם.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק