עדות חדשה להתעללות בשריון

חודשיים לאחר שנחשפה פרשת ההתעללות החמורה בחיל השריון, נחשפת לראשונה קלטת וידאו מלפני שנתיים, בה תיעדו הלוחמים את מסכת ההתעללות בחיילים צעירים. בין היתר נראים הוותיקים מכים באכזריות את הצעירים בבטנם

חודש לאחר שנחשפו באולפן שישי קלטות המראות את מסכת ההתעללות, מתגלה עתה קלטת חדשה שהגיעה באופן בלעדי לחדשות 2. הקלטת הזו, מראה את מסכת ההתעללויות הקשות שעוברים החיילים הצעירים שמגיעים לגדוד 74 של חיל השריון.

 

הלוחמים בגדוד 74 בשריון קוראים לסרט הזה "סרט המורשת הלא רשמי של הגדוד". הם מספרים שהוא מוקרן בערבי יחידה. הם הפיקו, צילמו וערכו אותו בכוחות עצמם. גם את פס הקול הם בחרו. לאורך 40 דקות מוצגת בסרט מורשת הגדוד: הלחימה בשטחים ובגבול הצפון, אבל גם מה שהפך לחלק בלתי נפרד מההווי - אלימות וטקסי השפלה.

גם המפקדים מכירים את הסרט, הגרסה האחרונה שלו נערכה לפני שנתיים, כששלושת החיילים שמואשמים בהתעללות הנוכחית בשריון, עדיין לא התגייסו לצה"ל. בסרט מוצגת הציפייה של הוותיקים לזמן המתאים בו המג"ד והמ"פ לא נמצאים, ואז מתחילה מסכת הזוועות: "בואו נעשה בלאגן, בואו נזיין אותם".

ההסבר: "מורשת פלוגתית"

כחלק מטקסי ההשפלה נדרשים החיילים לעבור את מה שמכונה "נוהל קפה", בו שופכים החיילים הוותיקים לפיהם את רכיבי הקפה ומאלצים את החיילים הצעירים לבלוע.ישנם גם מסדרי משמעת שעוברים הצעירים, בהם הם חוטפים מכות מכל חייל ותיק בפלוגה, הצעירים נושכים את חולצתם כדי שלא ישמעו את זעקות הכאב שלהם.

עו"ד שלומי ציפורי, המייצג את סמ"ר און בלומנזון - אחד המתעללים - ניסה להסביר: "מדובר בסרט שהוא מורשת פלוגתית, מגיעים חיילים חדשים, יושבים החיילים, יושבים המפקדים ומראים את הווי הפלוגה". עו"ד ציפורי הוסיף ש"אם כל אחד ואחד מהמפקדים שיחברו אותו לפוליגרף יכחיש - המכונה תתפוצץ".

בסרט המורשת משנת 2007, רואים גם את נוהל מכתבים לאימא - נוהל מזעזע שבו אחד הוותיקים כותב מכתב לאימו של חייל צעיר, ומדפיס אותו באגרופים על בית החזה.

באחת התמונות שצולמה לפני כשנתיים, נראה סמל ראשון שחר ניצן עובר התעללות עוד בימיו כלוחם צעיר. עכשיו הוא וחבריו עצורים באשמה שביצעו כמפקדים את אותם מעשי התעללות שעברו על בשרם כחיילים צעירים.

השאלה שהשלושה ממשיכים לשאול גם הערב היא: האם הם לבדם צריכים לתת את הדין על מורשת תת עבריינית שנמשכה שנים?