נקמה: עובד אל על לשעבר חושף את נהלי האבטחה

ג'וליאן גרב עבד ביחידת האבטחה של אל על בדרום אפריקה. לאחר שפוטר חשף בטלוויזיה איך עובדת שיטת האבטחה בחברת התעופה הישראלית. "אנו מסווגים בני אדם על בסיס גזעי, אתני או אפילו דתי", סיפר. צפו בתחקיר

ג'וליאן גרב, יהודי תושב יוהנסבורג, עבד במשך 19 שנה כקצין ביטחון בתחנת אל על בנמל התעופה בדרום אפריקה. לאחר שפוטר בחר לנקום בחברה, ושיחזר את עבודתו הביטחונית מול מצלמות תכנית תחקירים בדרום אפריקה. ללא צנזורה ומבלי להסס, חשף גרב את נוהל האבטחה הסודי ביותר של חברת התעופה הנחשבת לבטוחה בעולם.

"הטירוף בהתנהלות הזו שאנו מסווגים בני אדם על בסיס גזעי, אתני או אפילו דתי", הוא מתאר. "מחפשים את האנשים שעלולים להוות סיכון. מוסלמי למשל, אפשר לחשוד שהוא מחבל מתאבד".

גרב מספר כי במהלך הכשרתו נשלח להשתלמות בארץ הקודש ומציין כי מעסיקיו היו שירותי הביטחון של ישראל. "הם (הישראלים) בהחלט פועלים תחת הכיסוי של חברת התעופה", הוא טוען.

יחס מחמיר כלפי שחורים

במהלך הריאיון הוא אף מתאר את תכנית האימונים המסווגת. "זה היה מלהיב", משתף גרב. "התאמנו עם נשק בבסיס סודי בו מתאמנים הכוחות הישראליים המיוחדים. השתמשנו באקדחים ובתתי מקלעים בלוחמת פנים מול פנים". הכתבה מפרטת וגם מראה את קציני הביטחון של אל על נושאים נשק ששייך לכאורה לשגרירות ישראל.

יחס מחמיר לשחורים? שוטרי אל על (חדשות 2)
בעקבות הפרטים שסיפק העובד לשעבר שיגרה התכנית תחקירן מוסלמי לעמדת הבדיקה של אל על בנמל התעופה כשהוא מלווה במצלמה נסתרת. תוך שניות אותר האיש על ידי צוות האבטחה של החברה.

כתב התכנית, איזק מקיבי, האשים את אל על בהונאת שלטונות דרום אפריקה ובהפרה חמורה של החוקה במסגרת התשאול של הנוסעים החשודים. "לא כעסתי, רתחתי", אומר מקיבי. "זה היה העתק קלאסי של סגנון האפרטהייד הדרום אפריקני הישן".

מחברת אל על נמסר בתגובה: "מדובר בעובד ממשלת ישראל שפוטר. אל על פועלת על פי הנחיות מערכת הביטחון ואינה מגיבה בנושאי ביטחון".

בהכנת הכתבה השתתף רונן סולומון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק