סרבנית הגיוס מדברת מהכלא: "אנחנו נביא את הפתרון, זה מאבק למען השלום"

לפני 170 ימים נכלאה תאיר קמינר בכלא הצבאי לאחר שהחליטה שהיא לא מתגייסת. לדבריה, מצפונה לא מאפשר לה להתגייס משום שהיא מתנגדת לכיבוש ולא מעוניינת לתרום ל"מעגל האיבה". למרות הביקורת הקשה עליה, היא מקווה שמעשיה יגיעו לכמה שיותר ישראלים ובטוחה שיום אחד ההיסטוריה תזכור אותה כגיבורה

כמעט מדי חודש מתכנסת חבורת מפגינים מול כלא 6 הסמוך לעתלית בניסיון לחזק את תאיר קמינר, סרבנית המצפון שכלואה כבר 170 ימים עקב סירובה להתגייס לצה"ל. כשהגיעה לבקו"ם, הצהירה קמינר שמצפונה לא מאפשר לה לקחת חלק בפעילות צה"ל בשטחים והיא לא רוצה לתרום למעגל האיבה - ומאז היא בכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מאמינה שאלו שמתנגדות לגיוס ונאבקות למען השלום, הן אלו שבסופו של דבר יביאו לפתרון", היא טוענת. "אני לא חושבת שאני משתמטת. לקחת אחריות זה הדבר הכי גדול שאני יכולה לתרום במאבק למען השלום". לדבריה של סרבנית המצפון, המערכת הצבאית משתמשת בה כדי להראות שמי שפותח את הפה - נענש.

אתמול (ראשון) החליטה ועדה מיוחדת של צה"ל לדחות את בקשתה להשתחרר מטעמי מצפון. בצה"ל נוהגים לשחרר מתגייסים מטעמי מצפון רק אם הם דתיים או פציפיסטים שמתנגדים באופן מובהק ומנומק לרעיון של צבא - אלא שקמינר לא עונה על קריטריונים אלו.

"הצעד הנכון למען השלום" (חדשות 2)

מתאה בכלא היא מסבירה שהיא לא מעוניינת לשקר ורוצה להישאר נאמנה לעצמה, גם אם זה אומר שבינתיים היא תמשיך לבלות מאחורי סורג ובריח. היא מקווה שהימים הארוכים בכלא יובילו לכך שאנשים ישמעו את סיפורה וכך אולי תצליח להביא שינוי. בעיני צה"ל ובעייני רבים במדינה, תאיר קמינר היא משתמטת שרואיה לגינוי - אך בשבילה ובשביל קרוביה היא אישה צעירה שההיסטוריה תזכור כגיבורה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תאיר קמינר סירבה פקודה להתחייל ולכן נכלאה בכלא צבאי. הוועדה דחתה את בקשתה לפטור מכיוון שהיא מסרבת לשרת בצה"ל בשל התנגדותה למדיניות הממשלה ולא בשל קושי מצפוני לשרת בשירות צבאי כלשהו".