השר ארדן: לעצור את החזרת גופות המחבלים

בעקבות פרסום התמונות מההלוויה ההמונית שנערכה במזרח ירושלים לאחר החזרת גופותיהם של שני מחבלים, הנחה השר לביטחון פנים שלא להחזיר גופות המחבלים. "הופרו תנאי המשטרה וההתחייבויות של משפחת המחבל, ונערכה הלוויה מרובת משתתפים עם קריאות להסתה ותמיכה בטרור", אמר ארדן

שלושה שבועות לאחר שקבע בג"ץ כי גופות מחבלים ממזרח ירושלים שביצעו פיגועים וחוסלו יוחזרו למשפחותיהם, בניגוד לעמדתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, הודיע היום (שלישי) ארדן כי הנחה את המשטרה לעצור את החזרת הגופות. הודעתו של ארדן הגיעה לאחר שפורסמו תמונות מהלווייתו ההמונית של אחד המחבלים שלטענת ארדן הפרה את הוראות המשטרה והתחייבות המשפחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נחשפתי כעת לתמונות המקוממות מההלוויה הלילה במזרח ירושלים שבה הופרו תנאי המשטרה וההתחייבויות של משפחת המחבל, ונערכה הלוויה מרובת משתתפים עם קריאות להסתה ותמיכה בטרור", אמר ארדן. "משפחות המחבלים שיקרו לבג"ץ לאחר שהתחייבו לעמוד בדרישות המשטרה וחבל שבג"ץ האמין להן ולחץ על המשטרה למסור את הגופות עד הרמדאן".

הגופה הראשונה שהוחזרה היא של חסן מנאסרה בן ה-15, שביצע יחד עם בן דודו אחמד בן ה-13 את פיגוע הדקירה בפסגת זאב בירושלים באוקטובר בו נפצעו שני ישראלים, בהם נער בן 13 שמצבו הוגדר אנוש. הגופה השנייה שהוחזרה, לפי הדיווח, היא של עלאא אבו ג'מאל, המחבל שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בשכונת מלכי ישראל בירושלים ב-13 באוקטובר בו נרצח הרב ישעיהו קרישבסקי ונפצעו שלושה נוספים.

הנחה להפסיק את החזרת הגופות. ארדן (יונתן סינדל / פלאש 90)


משתתפים בהלווייתו של הנער מנאסרה סיפרו כי הנוכחים עברו בידוק קפדני ומכשירי הטלפון שלהם נאספו לפני כניסתם לבית הקברות. עוד דווח כי משפחות המחבלים נדרשו להפקיד עשרות אלפי שקלים כערבות לכך שיעמדו בדרישות המשטרה.

שינוי במדיניות הממשלה

החלטת בג"ץ בדבר החזרת גופות המחבלים התקבלה בעקבות עתירה שהגישו בני משפחות המחבלים, תשע במספר, שדרשו לקבל את גופות בניהן לקבורה. ההחלטה התקבלה לאחר שהמדינה הסירה את התנגדותה להחזרת הגופות.החזרת הגופות מהווה שינוי מדיניות מצד ראש הממשלה נתניהו, שהודה כי לאחרונה החליט להחזיר את הסמכות בנושא למשרד הביטחון ולמשרד לביטחון פנים. בצה"ל הבהירו כי החזרת הגופות מבוצעת בהתאם להנחיית הדרג המדיני.

עמדת מערכת הביטחון היא שצריך להחזיר גופות, אחרת החזקתן עלולה לדרדר את השטח לאלימות ולהתססה מיותרת. בלשכת ראש הממשלה אישרו כי המהלך בוצע בסמכות שר הביטחון יעלון ובהתאם להגבלות - בהן שההלווייה לא תכלול הסתה.