שב"כ: "הפלסטינים הבינו שטרור לא משתלם"

בסקירה בפני שרי הממשלה אמר בכיר בשב"כ שחלה ירידה בפיגועים וציין שבמרס התבצעו 20 פיגועים "משמעותיים" לעומת 78 באוקטובר, כשהחל גל הטרור. הוא תלה את הסיבה ב"מהלכי הרתעה אפקטיביים ופעילות נחושה מול ההסתה"

ירידה בכמות הפיגועים (הלל מאיר - TPS)

"ירידה משמעותית בכמות הפיגועים" - כך אמר היום (ראשון) גורם בכיר בשב"כ בסקירה ביטחונית שערך בישיבת הממשלה. על פי הנתונים שחשף השב"כ, בחודש מרס האחרון בוצעו 20 פיגועי טרור משמעותיים לעומת 78 פיגועים כאלה עם תחילתו של גל הטרור בחודש אוקטובר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת הגורם, הסיבות המרכזיות לירידה במספר הפיגועים הם מהלכי סיכול נרחבים של ישראל אל מול גורמי טרור, הסיכול האפקטיבי אל מול חמאס שהגביר משמעותית את מאמציו להוציא פיגועים אל הפועל בתקופה זו (לרבות חטיפה והתאבדות), מהלכי הרתעה אפקטיביים למניעת פיגועים נוספים ופעילות נחושה אל מול ההסתה הפלסטינית.

בשב"כ טוענים כי "מהלכים אלה הותירו את התחושה בקרב הציבור הפלסטיני, בדגש על המפגעים הבודדים, כי מעשי הטרור הינם חסרי תוחלת".

290 פיגועים סוכלו (הדס פרוש, פלאש 90)

בסקירה נאמר כי כחצי שנה מתחילת גל הטרור בוצעו כ-270 פיגועים וניסיונות פיגועים משמעותיים - רובם במתווים של ירי, דקירה ודריסה. כתוצאה מפיגועים אלה נהרגו 29 ישראלים וארבעה אזרחים זרים. כמו כן נפצעו כ-250 אזרחים.

חמאס מנסה לערער את היציבות

לדברי בכיר השב"כ, בחודשים האחרונים ארגוני הטרור, בדגש על חמאס, מנסים להוציא אל הפועל פיגועים משמעותיים ביהודה שומרון ובתחומי הקו ירוק מנת להביא להאצת ההסלמה.

מערכת הביטחון סיכלה מעל כ-290 פיגועים משמעותיים מתחילת 2015 (רובם בששת החודשים האחרונים) מהם 25 פיגועי חטיפה ו-15 פיגועי התאבדות.

"לצד מאמצי הסיכול ניתן לראות אפקטיביות רבה בסיכול טרור יהודי בדגש על חשיפת התשתית שביצעה את פיגוע דומא ופיגועים נוספים (הצתת כנסיית "הלחם והדגים" ועוד). אלה תרמו גם הם להרגעת המצב", אמר בכיר השב"כ, שציין כי עם זאת עדיין מורגשת מתיחות רבה בשטח וקיימים גורמים שונים הפועלים ללא לאות לערער היציבות.