"מאיר דגן היה גיבור ישראל, מגדולי הלוחמים"

במערכת הפוליטית ספדו לראש המוסד לשעבר שהלך היום לעולמו בגיל 71. "מאיר היה מגדולי הלוחמים עזי הנפש, רבי הדמיון ועמוקי האמונה שקמו לעם היהודי", ספד לו נשיא המדינה ריבלין. "מאיר היה נחוש להבטיח שעם ישראל לא יהיה עוד חסר כוח ומגן", אמר ראש הממשלה נתניהו. יו"ר האופוזיציה הרצוג: "ישראל חייבת לו חוב עצום"

מדינת ישראל מרכינה את ראשה: במערכת הפוליטית מבכים הבוקר (חמישי) את מותו של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שהלך לעולמו בגיל 71 לאחר מאבק במחלה קשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הכרתי את מאיר כאיש עצה, איש תבונה, איש אוהב ואהוב בחספוסו, מנהיג ואחד העם. מאיר היה מגדולי הלוחמים עזי הנפש, רבי הדמיון ועמוקי האמונה שקמו לעם היהודי", ספד לו נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין השוהה בביקור מדיני במוסקבה. "מסירותו למדינת ישראל הייתה מוחלטת. הוא ראה את טובתו בטובתה ועשה כל שביכולתו להבטיח את קיומה לדור ולדורות."

"מורשת ותלאות השואה שעבר סבו, נחרתו בנפשו. ביום השואה האחרון ביקש ממני מאיר כנשיא מדינת ישראל להזכיר את שמות בני משפחתו ואת התמונה הנוראה של סביו בטקס לכל איש יש שם וכך עשיתי. מאיר דגן, ענק הענקים כפי שכונה, סימל בעיני רבים את השואה והתקומה", הוסיף הנשיא.

"מאיר היה לוחם ומפקד נועז, שתרם רבות לביטחון המדינה במערכות ישראל, במטה ללוחמה בטרור ובהמשך כראש המוסד", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחר היוודע דבר לכתו. "התמונה שבה נראה סבו מושפל בידי חיילים נאצים, זמן קצר לפני שנרצח בשואה, עמדה תמיד לנגד עיניו. מאיר היה נחוש להבטיח שעם ישראל לא יהיה עוד חסר כוח וחסר מגן, ועל כן הקדיש את חייו לביצור כוחה של מדינת ישראל. ב-8 השנים בהן כיהן כראש המוסד, הוביל את הארגון למבצעים נועזים, פורצי דרך וגבולות. לוחם גדול הלך לעולמו, יהי זכרו ברוך".

הנשיא התשיעי שמעון פרס הוציא הודעת אבל מיוחדת לרגל פטירתו של חברו הטוב ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ואמר: "מדינת ישראל והעם היהודי חיים וקיימים בזכות ענקי רוח ומעשה כמו מאיר דגן", אמר נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, בהודעת אבל שפרסם. "מאיר היה ענק בכל תחום שרק אפשר והשפיע על חיי כל אחד ואחת מאיתנו- אזרחי ישראל חבים לו. מאיר ניצח במלחמות גלויות וחשאיות עבור מדינת ישראל. הוא בנה ואפשר לנו יכולות גלויות וגנוזות".

לדברי פרס, "הוא היה לוחם אמיץ שאין דומה לו, מדינאי חכם שידע שאין ניצחון צבאי ללא ניצחון מדיני. הוא מעולם לא נכנע לשום דבר, לא לאויבינו ולא למחלה הארורה. זהו יום קשה מאד עבורי, יום עצוב לאזרחי מדינת ישראל. מאיר היה מטובי חברי הוא ייחסר לי מאד, הוא חסר לי כבר עכשיו. מטובי הלוחמים שהיו לנו וטובי חברי. יהיה זכרו ברוך".

שר החינוך נפתלי בנט, העלה לעמוד הפייסבוק שלו את התמונה הידועה אליה התייחס נתניהו וכתב: "מאיר דגן הקדיש את חייו על מנת למנוע שוב רצח יהודים חסרי אונים. הוא נשא על כתפיו הגדולות את משא קיומה של מדינת ישראל. עם ישראל חב לו חוב עמוק".

"מדינת ישראל, אזרחיה ויהודים מכל העולם חייבים רבות למאיר דגן על פעילותו לאורך שנים רבות של שירות בטחוני ובתפקידו האחרון כראש המוסד", אמר שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, שהביע צער על לכתו של דגן. "הוא תרם תרומה עצומה לביטחונה וחיזוקה של מדינת ישראל מול איומים קרובים ורחוקים".

"מאיר דגן היה בן משפחה, אחי הגדול עמוס שירת תחתיו ומאיר היה בן בית אצלנו", כתב שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון בעמוד הפייסבוק שלו. "עשרים שנה חלפו מאז נפגשנו לראשונה בחיפה. מאז זכיתי בעצתו הטובה בכל עניין אישי, פוליטי ולאומי. נפגשנו אין ספור פעמים. בכל פעם ראה את טובת המדינה כיסוד לכל שיקוליו ועצותיו. השנים האחרונות המחישו עד כמה מאיר היה נחוש. נחוש להמשיך ולפעול בדרכו למען המדינה. מאיר משך בעגלה למרות הקשיים וראה בכל יום הזדמנות להמשיך ולשרת. אבד למדינה בן נאמן ומסור. את הפרק שרשם מאיר ביסודות הביטחון שלנו עוד מוקדם לסכם. היה שלום. אורך מאיר".

"מדינת ישראל חייבת למאיר דגן חוב עצום"

"מאיר היה גיבור ישראל שלחם באומץ באויבינו ומבקשי רעתנו וחתר באותה נחישות לשלום לו ייחל", אמר יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג. "הוא פיקד על המוסד בשלל מבצעים עלומים וכמוסים והגן על חייהם של אזרחי ישראל. מדינת ישראל חייבת לו חוב עצום על כל שעשה במהלך שירותו".

"באופן אישי, אני גאה שהוא חתן פרס חיים הרצוג לתרומה ייחודית למדינת ישראל של האוניברסיטה העברית אף שבעצם היה ראוי לפרס ישראל על תרומתו לביטחונה. מאיר נאבק במחלתו במשך זמן ממושך, באותם כוחות ותעצומות נפש השמורים לגיבורים".

"מת גיבור היום, מנהיג שהוביל אחריו חיילים ולוחמי מוסד", ספדה לו ח"כ ציפי לבני. "ראיתי אותו מישיר מבט לדרג המדיני ואומר עמדותיו ללא מורא, מתוך אחריות כבדה לעתיד המדינה".

"בשנתיים האחרונות נפגשנו לא מעט. אצלי במרתף, אצלו בסלון, שיחות ארוכות על ביטחון המדינה, על האיומים מסביב, על מנהיגות", ספד לו יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד. "הוא היה חלש לפעמים, אבל אמיץ לגבי מצבו כמו שהיה אמיץ בכל דבר אחר. לא הסרטן הדאיג אותו, אלא מדינת ישראל. גורלה, הכיוון שאליו היא הולכת, התחושה שהייתה לו שהיא מאבדת את יכולת ההחלטה שלה".

"למאיר יש מורשת. הוא לימד דורות של לוחמים - גם בצה"ל וגם במוסד - שהכל אפשרי. שאין משימה שאי אפשר לבצע. כל חייו עסק בהפעלת הכוח, בשאלה מתי ואיפה להפעיל אותו. כשהוא האמין שזה הכרחי, הוא היה נחוש וחסר רחמים יותר מכולם. כשהוא חשב שזה לא הכרחי - הוא לא חשש לרגע להביע את דעתו. "

״מדינת ישראל מרכינה את ראשה על מותו של מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר ולוחם אמיץ שתרומתו הגדולה לביטחונה של מדינת ישראל תוכל להתפרסם ברבים, אם בכלל, רק בעוד שנים רבות", כתב יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן.

דגן ז"ל עם רה"מ נתניהו (רויטרס)


"הכרתי את מאיר דגן בשנת 1996 כשקלטתי אותו לעבודה במשרד רה״מ כראש המטה ללוחמה בטרור והייתה לי הזכות לעבוד איתו אחר כך בתפקידיי השונים כיו״ר ועדת החוץ והביטחון, כשר החוץ, השר לעניינים אסטרטגיים וחבר הקבינט. בכל המקומות האלו גיליתי איש אמיץ שגילם בדמותו את התעוזה והעוצמה של מערכת הביטחון הישראלית. יהי זכרו ברוך״.

״מאיר היה מעמודי התווך של מערכת הבטחון, צה״ל וקהילת המודיעין. איש חד, חריף, אמיץ ויצירתי", ספד לו ראש השב"כ לשעבר, ח"כ יעקב פרי. "את מאיר אפיינה חוסר השגרתיות, מקוריות המחשבה ואומץ לב ייחודי. תכונות אלו באו לידי ביטוי במגוון הרב של התפקידים השונים אותם מילא במהלך שירותו בצבא ובמוסד. הוא היה לוחם ללא חת בטרור וממניחי היסודות בתורות לחימה ומבצעי מודיעין. איש חייכן, חבר ויועץ מקורי".

הרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר לאחר היוודע מותו של דגן כי "מדינת ישראל איבדה היום אדם ומפקד שחייו שזורים בדברי הימים שלה. לוחם אמיץ, גיבור ישראל שפועלו הגלוי והנסתר היה לעשייה מתמשכת למען ביטחון המדינה ושגשוגה. חבר ועמית לנשק שדמותו תחסר לנו מאוד. מפקדי צה״ל וחייליו בסדיר ובמילואים מוקירים את זכרו של מאיר ומשתתפים בצער המשפחה.״