משפחת שובת הרעב הפלסטיני: "הוא גוסס"

העיתונאי מוחמד אל קיק, שנעצר לפני כשלושה חודשים ופתח בשביתת רעב, נמצא בסכנת חיים - כך טוענים קרוביו. בית המשפט העליון הסכים להעביר אותו לבית החולים בירושלים, אך עורך דינו הביע התנגדות. מחר מתכוננת הפגנת מחאה למען אל קיק, ובתקשורת הפלסטינית מזהירים: "הוא יהפוך לשאהיד בקרוב"

ח"כ טיבי ואל קיק (דף הפייסבוק של ח"כ טיבי)

שביתת הרעב של העציר הפלסטיני מחריפה - והחשש לחייו גובר: משפחתו של העיתונאי הפלסטיני מוחמד אל קיק, ששובת רעב במעצר כבר קרוב לשלושה חודשים, טוענת כי הוא גוסס בעקבות שביתת הרעב. בתקשורת הפלסטינית שודר סרטון קשה לצפייה, בו אל קיק נראה במצב קשה מאוד.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אל קיק, שנעצר במעצר מנהלי, מאושפז בבית החולים העמק בעפולה בעקבות שביתת הרעב. כוח של יס"מ מתייצב באופן יומי בכניסה לבית החולים, וכמעט בכל יום יש עצרת מחאה במקום. צעיר שמשתתף בעצרות אמר לחדשות 2:"בהפגנה האחרונה המשטרה הורידה בכוח את דגל פלסטין אנחנו נמשיך לבוא לשם להפגין עם דגל פלסטין עד ניצחונו של אל קיק שנעצר ללא עילה‎.

ח"כ אחמד טיבי אמר לחדשות 2: "ביקרתי אותו ויש הדרדרות מסוכנת במצבו . הוא עלול למות באופן פתאומי ואז יהיו לכך השלכות קשות בשטח. יש להסכים להעבירו לרמאללה".

נגד אל קיק בן ה-33, שנעצר בחודש נובמבר בחשד לעבירות ביטחוניות, לא הוגש עד כה כתב אישום - והוא החל בשביתת רעב במחאה על המעצר. היום (שני) הוא עתר לבית המשפט העליון, שהסכים כי אלקיק ימשיך את טיפולו בבית חולים "אל מקאסיד" בירושלים. עורך דינו של אל קיק סירב להצעה והוא מתעקש שהעציר יקבל טיפול רפואי בבית חולים של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית.

מבית חולים העמק נמסר בתגובה שאין שינוי במצבו של אל קיק.

שובת הרעב אל קיק (איאד גבארין)

"הממשלה תהיה אחראית להידרדרות"

שביתת הרעב של אל קיק, עיתונאי במקצועו, הובילה למחאה גדולה והפגנות באזור בית חולים העמק בו הוא מאושפז. לאחרונה הוא זכה לביקורים מחברי הכנסת מהרשימה המשותפת, שחלקם נכחו היום בדיון של בית המשפט העליון.

ביום שישי האחרון ארגנה ועדת המעקב של ערביי ישראל תפילת יום השישי בכניסה לבית החולים, והשייח ראאד סלאח נשא דרשה ואמר: "ממשלת ישראל תהיה אחראית לכל הידרדרות בבריאותו של אל קיק". מחר מתוכננת הפגנה של עורכי דין כנגד מעצרו המנהלי של אל קיק והחזקתו לטיפול בבית חולים העמק בניגוד לדרישתו.

לפני כשבועיים דיווח השר הפלסטיני לענייני אסירים, עיסא קראקע, על ההרעה במצבו הבריאותי של אל קיק ואמר: "אם לא יטפלו בו בקרוב הוא יהפוך לשאהיד". מהשב"ס, עם זאת, נמסר כי לא חל שינוי משמעותי במצבו.

שוחרר לאחר החמרה במצבו. עלאן

בחודשים האחרונים שחררה ישראל שני שובתי רעב בעקבות החמרה במצבם: בחודש נובמבר שוחרר פעיל הג'יהאד האסלאמי מוחמד עלאן, ששבת רעב במשך 67 ימים. בית המשפט קבע אז כי נגרום לו נזק רפואי בלתי הפיך. "איבדתי את חוש הראייה ואת חוש השמיעה בזמן שביתת הרעב, והיה סיכוי סביר שמאור עיני לא ישוב", סיפר לאחר שחרורו לחדשות 2. "העדפתי למות, מכיוון שהמוות היה חלופה לחיי כניעה והשפלה".

בחודש יולי שוחרר העציר חדר עדנאן, פעיל ג'יהאד שהיה כלוא במשך 11 חודשים ושבת רעב במשך 55 ימים. לאחר שחלה החמרה במצבו, הושג הסכם לפיו יפסיק את שביתת הרעב בתמורה לשחרורו.