הצעירות שדיווחו על המחבל משחזרות: "ראינו דם, נבהלנו וביקשנו לרדת מהאוטובוס"‎

הצעירות שהבחינו בנשאת מלחם באוטובוס בצפון ת"א סיפרו לכתבת רשת ב' כרמלה מנשה כי במשך ימים דיווחו למשטרה על מה שראו, אך נתקלו בהתעלמות: "הנהג הסביר לו איך להגיע לוואדי ערה, אבל במשטרה אמרו 'אנחנו לא מטפלים בזה'". במשטרה הבהירו: השיחה התקבלה שעות אחרי הפיגוע ונבדקה. האזינו‎

כתבת רשת ב' כרמלה מנשה חשפה היום (רביעי) כי שעות בלבד לאחר שהמחבל נשאת מלחם רצח שלושה ישראלים בתל אביב, שתי צעירות שהבחינו בו באוטובוס דיווחו על כך למשטרה. בריאיון לכרמלה מנשה סיפרו שתי הצעירות בקולן על החשדות שעורר בהן המחבל במהלך נסיעת האוטובוס, על הפניות החוזרות והנשנות למשטרה ועל התגובה הרפה. במשטרה הבהירו כי השיחה ממעסיקן של השתיים התקבלה רק ב-19:51, זמן רב לאחר ההימלטות ובתוך רצף של אלפי שיחות למוקד.

הסרטונים שצילם המחבל נחשפים: "פיגוע בקרוב בתל אביב"

אחת הצעירות סיפרה לרשת ב': "ביום שישי היינו בדיזנגוף ביום הולדת של סבתא עם המשפחה ובשעה 14:30 עלינו על אוטובוס מדיזנגוף למתחם ארלוזורוב כדי לקחת אוטובוס הביתה לצפון. ברגע שעלינו לאוטובוס, דודה שלי התקשרה אלינו ושאלה אם הכל בסדר ואיפה אנחנו נמצאות וסיפרה שבדיוק היה פיגוע בדיזנגוף. בערך ב-15:10-15:15 עלינו על אוטובוס ממתחם ארלוזורוב לבית, קו 826, ובעצם נרגענו".

נשאת מלחם, כפי שתועד בסרטונים שצילם

היא הוסיפה ותיארה כיצד היא ואחותה הבחינו במלחם: "אחרי תחנה או שתיים עלה בן אדם שישב ספסל לידנו והיה לו משקפיים ממש מוזרות אז הסתכלנו עליו, התעמקתי בו. ראיתי אותו יושב כפוף מאוד עם תיק בין הרגליים, הוא לבש סוויטשרט שחור של אדידס עם פסים לבנים בצד, על הפסים היו כתמים קטנים של דם". נ' ואחותה הסתכלו על חולצתו של מלחם: "היא הסתכלה ומאוד נבהלה ואמרה שניקח את הדברים ונרד מהאוטובוס. הלכנו לנהג, אמרנו לו שאנחנו מפחדות ורוצות לרדת עכשיו".

"הנהג הבין שנבהלנו בגלל המחבל"

אחותה הוסיפה וטענה כי הנהג "כנראה הבין שזה בגלל הבן אדם שעלה אז הוא שאל ממה אנחנו מפחדות, הוא תיכף יורד". לאחר מספר דקות האוטובוס נעצר והשתיים חזרו למקומן. "בדיוק הבן אדם שעלה לאוטובוס קם עם התיק לרדת, אמר לנו 'מה, מה קרה?' וירד. אני ואחותי כבר חזרנו לשבת, ואיך שהבן אדם ירד הנהג אומר לו 'מכאן אתה לוקח אוטובוס לוואדי ערה'. חזרנו לשבת, הרגענו את עצמנו, אמרנו שזה צירוף מקרים".

לאחר מכן צפו השתיים בדיווחי החדשות, בהם הופיעה תמונתו של מלחם מהזירה עם אותם משקפיים מחשידים - וגם נאמר שהוא מוואדי ערה: "הכל התחבר. התקשרתי למשטרה, המנהל שלי דיבר איתם, סיפר להם מה קרה. חזרו אליו בלילה, הוא לא ענה להם ואז הוא חזר אליהם ואמרו לו שהם לא מטפלים בזה, שיפנה למוקד 110, לא יודעת מה היה אחרי זה".

"אני מסתכלת, אני קולטת את הדם"

הן ציינו כי הסיקור הנרחב סביב הימלטותו של מלחם חיזק את חשדן: "ביום ראשון, כשראינו את נתיב הבריחה שלו, זה ממש התחבר ואמרנו שננסה שוב. הפנו אותי שוב ל-110, התקשרתי, שם הפנו אותי למוקד של תל אביב ושם אמרו לי שזה כבר לא רלוונטי". אחותה התקשרה שוב למוקד 110: "התחלתי לספר להם שאחותי התקשרה ומה ראינו והיא אמרה לי להתקשר למשטרת זבולון. התקשרתי ואמרתי שאחותי התקשרה לפני כמה ימים ואמרו לי שאם היו צריכים היו חוזרים אליה ושכנראה שזה לא רלוונטי".

במשטרה טוענים: "השיחה נבדקה, איתרנו את הנהג ותשאלנו עדים"

השתיים ציינו כי כשהיו על האוטובוס לא ידעו את הפרטים מזירת הפיגוע - המשקפיים, מקום מגוריו והמקום בו עזב את המונית לאחר שרצח את הנהג אמין שעבאן ז"ל. "אחרי שחיסלו אותו אז פרסמו תמונות שלו עם המשקפיים שאחותי ראתה, היא מההתחלה אמרה להם על החוט שמחובר למשקפיים", הוסיפה אחת מהן.

שלחו הודעות מבוהלות לאחר הנסיעה

מהמשטרה נמסר בתגובה לטענות: "השיחה למוקד התקבלה בשעה 19:51, שעות לאחר שהבנות ירדו מן האוטובוס. דיווח אחד המציע אינדיקציה כזו או אחרת, אמינה ככל שתהיה, נשקל תוך סינכרון בין אלפי דיווחים ומידעים וההיערכות המבצעית מבוססת ממילא על תמונת מודיעין רחבה באופן המכסה את מירב ההערכות המקצועיות. השיחה התקבלה במוקד המשטרה שעות לאחר האירוע ולאחר שהצעירות ירדו מהאוטובוס, וזאת כחלק מאלפי שיחות מוקד במשטרת ישראל שטופלו בהתאם למכלול משתנים ובהם אופי המידע שנמסר, מידת הרלוונטיות בעת קבלת הפנייה ועוד. הפנייה למוקד נבדקה ונמצא כי על אף אי הבהירות הרבה נעשו פעולות דוגמת איתור נהג האוטובוס ותשאול עדים רלוונטיים, כפי שנעשה בגין פניות רבות נוספות, לצורך חיזוק תמונת המצב והבנתה".

עוד הדגישו במשטרה כי "מיד עם סיום המבצע ללכידת המחבל נשאת מלחם הורה מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך על ביצוע תחקיר מקיף ומעמיק, בראשות ראש אג"מ, לבחינת תפקוד כלל היחידות והכוחות שפעלו במהלך המבצע, בתוך כך נבחן גם תפקוד המוקדים, המענה והטיפול שניתן לפניות אלפי האזרחים שהתקשרו. ממצאי התחקירים והלקחים לשימור ולשיפור לאחר שיוצגו ויאושרו, ילמדו ויאושרו כולל שיפורים טכנולוגיים נדרשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת