דריכות בקניונים: "פה יותר בטוח"

פחות מיממה לאחר שמחבל חמוש באקדח וסכין הצליח לחדור למתחם התחנה המרכזית בב"ש ופתח באש, יצאנו לבדוק את רמת האבטחה במרכזי הקניות. הקונים מרגישים בטוחים: "בחוץ הרבה יותר מפחיד"

חיילות מתגברות בקניון (עזרי עמרם)

בעקבות הפיגוע אתמול בתחנה המרכזית בבאר שבע, במהלכו נכנס מחבל חמוש בסכין ואקדח באין מפריע למתחם המאובטח, עולה השאלה כיצד הצליח המפגע לעשות זאת מבלי שנעצר. פחות מיממה לאחר שהתגלו הליקויים בבאר שבע, יצאנו לסיור בכמה קניונים במרכז הארץ כדי לבדוק את ערנות המאבטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצטיידנו בשקית בד עמוסה בפריטים ובדקנו כיצד יגיבו המאבטחים ובאיזו מידה יבחנו את תוכנה. התוצאות מעודדות: לא היה מקום אחד אליו נכנסו בו השקית לא נבדקה כלל. מהבדיקה הקצרה שערכנו עולה כי כל צוותי האבטחה במקומות בהם היינו נמצאים בכוננות שיא, דבר שיקשה למפגע להיכנס לאותם מקומות, חלקם יותר, חלקם פחות.

קניון שבעת הכוכבים בהרצליה נראה הבוקר כמו יעד מבוצר. בחזית הקניון, על המדרכה, מותנעת ניידת שיטור עירוני ובתוכה מאבטחים, בכניסה אחרת צוות משטרתי ומאבטחי הקניון שבודקים כל אדם שנכנס. בכל כניסה, גם באלו של המכוניות וגם באלו של הולכי הרגל, היה יותר מאיש אבטחה אחד.

בשונה מהמקומות האחרים, כאן גם היו שערי מגנומטר שהעלו את רמת האבטחה עוד יותר. למרות כל אלו, המאבטח לא ויתר על הבדיקה של שקית הבד. "מה כבר יכול להיות לי שם?", אמרה בכעס קשישה שנכנסה למקום. "אתה לא צריך לראות כל כיס".

"המבוגרים חוששים להישאר בחוץ"

בקניון בת ים השומרת נכנסה פנימה והתיישבה במזגן, בעוד עמדת האבטחה והמגנומטר הידני נותרו בחוץ. עם זאת היא בדקה את השקית בקפידה ושאלה אותי לשלומי. זו לא הייתה הכניסה הראשית, אך גם בזו, לא היה ניתן להיכנס ללא בדיקה.

"כולם היום נמצאים בקניון", ציינה צעירה שסיימה את קנייתה באחת החנויות. "בחוץ הרבה יותר מפחיד. כאן יחסית בטוח, ראיתי היום הרבה יותר מבוגרים מביום אחר, בדרך כלל הם יושבים בחוץ בגינה, כנראה הם חוששים".

בקניון ג'י סינמה סיטי בראשון לציון עמדו מחוץ לכניסה הראשית לא פחות מחמישה אנשי ביטחון. כל אחד בדק היטב את השקית שהבאנו. במשך דקות ספורות כל מי שנכנס דרכם עבר בחינה מדוקדת. גם באחת מרשתות האופנה שבתוך הקניון ניצב מחוץ לחנות מאבטח. לרוב הוא עסוק בחיפוש אחר גניבות, אך היום הוא ביקש לראות את השקית גם בכניסה לחנות.

חיילים מתגברים את המאבטחים 

לקניון ביאליק ברמת גן היה קל מדי להיכנס. המאבטח העביר רק מבט חטוף לשקית העמוסה והמשיך לשוחח עם טכנאי מזגנים שהיה במקום. רק לפני מספר ימים עלה חשד כי שני מפגעים נמצאים באזור הקניון, דבר שהוביל לפקקים וחרדות בכל גוש דן. בדקות שלאחר מכן עשרות אנשים עברו בבדיקה יחסית דלילה. עם זאת, לא ניתן להתעלם מתגבור של שני חיילים שצמודים לשוטרת שנמצאים כעשרה מטרים מעמדת המאבטח. הם בהחלט מוסיפים לרמת האבטחה של האזור, אך פחות לקניון עצמו.

בקניון איילון השומר בוחן היטב את תכולת השקית. "יום לחוץ היום", הוא הצהיר. "קודם צעק עליי הקב"ט כי אישה אחת נכנסה מבלי שבדקתי לה את התיק. הדלת מאחורי נפתחה ולא שמתי לב, כולם מאוד לחוצים כאן היום".

לפניות לכתב: AzriA@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם