"המחבל שלף סכין, ראיתי את המוות"

הפלסטיני שחטף נשק מחייל בקריית גת נמלט לדירה שבה גרה ליאת אוחנה – שהצליחה להדוף אותו ולהימלט. "אני ואמא שלי רצנו החוצה", סיפרה בבעתה, אני על כדורי הרגעה". המחבל חוסל. תיעוד: רגעי ההשתלטות בבניין

"המחבל נכנס אליי הביתה, ראיתי את המוות בעיניים": שעות לאחר פיגוע הדקירה בקריית גת בו מחבל פלסטיני דקר חייל צה"ל ופצע אותו באורח קל, משחזרת תושבת העיר, ליאת אוחנה, את הרגעים בהם הבחינה במחבל נמלט לבניין בו היא מתגוררת - ואז מתפרץ לדירתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נכנסתי לבית אחרי קניות, באתי לסגור את הדלת - והמחבל פתח את הדלת עליי", שחזרה אוחנה את הרגעים הקשים. "ראיתי מחבל עם רובה, ישר הבנתי. הוא דיבר בערבית וכיוון עלי ועל אמא שלי את הנשק".

"המחבל נכנס למטבח והוציא סכין, יצאתי החוצה - הוא רצה לדקור אותי ונלחמתי איתו. הוא הבין שהוא לא הצליח לפצוע אותנו ונכנס חזרה לבית. אין לי סכינים חדים מדי בבית, כנראה שבגלל זה הוא לא הצליח. אני ואמא שלי התחלנו לרוץ, צרחנו ויצאנו לחדר המדרגות, נכנסו מהר לאחד השכנים. ראיתי את המוות בעיניים, לא האמנתי שאצא מזה".

ירון אוחנה, בעלה של ליאת, שחזר את רגעי האימה - לאחר שהמחבל פלש לביתו בזמן שאשתו וחמותו היו בדירה: "הייתי בעבודה ואשתי התקשרה בהיסטריה וסיפרה לי שהיא פתחה את הדלת והמחבל דחף אותה אל תוך הבית. חמותי היית שם ונאבקה בו".

לדבריו, חמותו הצליחה להימלט אל השכנים מאימת המחבל בזמן שהאחרון "רץ לקחת סכין מהמטבח". השתיים לא נפגעו. דקות ספורות לאחר מכן השוטרים הגיעו למקום וחיסלו את המחבל, אמג'ד חאתם אל-ג'ונדי, בן 17 מהעיירה יטא שבדרום הר חברון.

"כוחות הביטחון פעלו מהר, נמנע אסון גדול"

האירוע התרחש סמוך לשעה 13:00, אז פצע המחבל חייל צה"ל בסמוך לתחנת אוטובוס בעיר וחטף ממנו את נשקו, שלא הכיל מחסנית. לאחר מכן הוא ברח לבניין סמוך, התבצר בו עם הנשק וחוסל על ידי כוחות הביטחון. בנוסף לחייל שנדקר, חייל נוסף נחבל במהלך התקרית ונפצע באורח קל. בעקבות ההסלמה הביטחונית ביטל ראש הממשלה נתניהו את נסיעתו לגרמניה.

החייל נדקר בשדרות לכיש בעיר על ידי הפלסטיני שירד מקו 369. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לשני החיילים שנפצעו קל. הפלסטיני ניסה להימלט לתוך בניין מגורים, נורה על ידי כוחות המשטרה שרדפו אחריו ונהרג. לא היו נפגעים בקרב השוטרים במהלך הירי.מצבו של החייל, שסבל מפצע דקירה, הוגדר קל והוא הועבר לטיפול רפואי. חייל נוסף נחבל ונפצע קל, ושניהם פונו לבית החולים ברזילי באשקלון. כמו כן טופל נהג האוטובוס שסבל משאיפת עשן ושתי נשים שהוגדרו כנפגעות חרדה.

הפלסטיני השאיר תיק ליד תחנת האוטובוס בה חטף מהחייל את נשקו, וכוחות הביטחון בדקו את התיק וגילו כי לא מדובר במטען נפץ. בשלב זה ההערכה היא כי הרקע למעשה הוא לאומני, אך כל כיווני החקירה נבדקים.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן שיבח את תפקוד המשטרה והפעולה המהירה. "כוח המשטרה נכנס לבניין וחיסל מיד את המחבל ומנע אסון גדול. הכוח פעל בדיוק כפי שמצופה ממנו. נמשיך להילחם בטרור בתקיפות ונפגע בכל מי שמנסה לפגוע בנו", הדגיש.

יום של טרור: דקה אחר דקה