תיעוד שבירת המצלמות - גרסת הקצין: "הגנתי על חייליי"

א', סגן מפקד פלוגה בגבעתי שעמד בראש הכוח בעת תקרית שבירת מצלמות העיתונאים בגדה, בשיחות עם מקורביו: "העיתונאים ניסו לצלם אמצעי לחימה והיו עלולים לגרום לנזק מבצעי; אם המחיר הוא נזק לכמה פלסטיקים ומתכות – אז עדיף"

"אני מאוכזב מאוד ממפקדיי שלא נתנו לי גיבוי; לא תקפתי את העיתונאים, הסרטון ערוך" - כך אמר היום (חמישי) הקצין, סגן מפקד פלוגה בגבעתי שעמד בראש הכוח שתועד בתקרית שבירת מצלמות העיתונאים בשבוע שעבר, בשיחות עם מקורביו. הוא אף הבהיר כי הוא "מאמין שההחלטה תבוטל ואחזור לפקד על חייליי". במקביל לצעדים המשמעתיים שננקטו נגד הקצין - החלה מחאה ברשת והוקם עמוד פייסבוק לתמיכה בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תהליך ההדחה שלי היה למראית עין", הוא הוסיף. "מעולם מפקדיי לא לימדו אותי כיצד להתנהג מול עיתונאים - בטח לא כאלה שמפריעים לנו בעבודה". בחקירתו אתמול במצ"ח הוא סיפר כי "הצלמים הפריעו ולא רואים שדיברתי איתם 10 דקות בניסיון שיעזבו את המקום לפני שאני עושה משהו. לא תקפתי אותם וגם לא רואים את זה בסרטון".

מקורבי הקצין הוסיפו כי אין מחלוקת על כך שהוא שבר את מצלמות העיתונאים וציינו כי מדובר באדם מוסרי וערכי. "הצלמים, באופן אקטיבי ובזדון, היו שם במשך רבע שעה", הוא אמר בחקירתו. "הם נכנסו לג'יפ וניסו לצלם אמצעי לחימה ומערכת סודית שהייתה שם. שברתי את המצלמות כדי להגן על החיילים ולחלץ חייל שנפצע מאבן בראשו. הצלמים הפריעו ותיעדו דברים שהיו עלולים לגרום לנזק מבצעי. אם המחיר הוא נזק לכמה פלסטיקים ומתכות - אז עדיף".

אמש פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי המשטרה הצבאית פתחה בחקירת התקרית בבית פוריק בסוף השבוע, שבה תועדו חיילי צה"ל שוברים מצלמות של עיתונאים. היום הוחלט כי הקצין יודח מתפקידו. אתמול הוא נחקר באזהרה בחשד לתקיפה, שיבוש והשמדת ראיות ומעורבות בירי שהוביל לחבלה והיום נערך לו שימוע בראשות ראש מטה פיקוד הדרום, תא"ל אודי בן מוחא.

בשימוע נקבע שהקצין כשל וקיבל את המלצתו של מח"ט גבעתי להדיח את הקצין מתפקידו. המשך שירותו ייבחן על ידי זרוע היבשה. בצה"ל הבהירו כי הקצין התנהג "בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם המצופה ממפקד".

עמוד תמיכה בקצין

כאמור, בימים האחרונים הוקם עמוד פייסבוק לתמיכה בקצין וחיילים בגדוד הודיעו כי יסרבו לפעול בפעילות הבאה בשל ההתפתחויות האחרונות. המחאה נגד הדחת הקצין התרחבה, כשהבוקר התקיים כנס מ"פ בחטיבה שבו התארגנו החיילים לפעול כנגד ההחלטה שלדבריהם אינם יכולים להסכים לה.

בעקבות האירוע בו שברו החיליים שתי מצלמות של כתבים זרים מסוכנות הידיעות AFP בוצעו תחקירים מבצעיים על ידי מפקדי הגזרה וגם על ידי מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ ירון פינקלמן - שהמליץ להדיח את הקצין מתפקידו.

"החייל היה כל כך אלים"

סנגוריו של הקצין, עו"ד עידן פסח ובני קוזניץ ממשרד כץ, קוזניץ, פסח ושות', מסרו בתגובה להדחה: "הקצין הודח הבוקר מתפקידו ובכך הוקרב קורבן על מזבח האינטרס הפוליטי והמדיני. אנו נלחם על חפותו ועל צדקת דרכו. צה"ל אינו מפנים את העובדה כי החלטה שכזו תוביל וכבר מובילה חיילים רבים לסרב לפעול בשעת לחימה מחשש שמא יבולע להם כפי שקרה לקצין האמור".

עו"ד בני קוזניץ (יח"צ)

אנדראה ברנרדי, אחד הצלמים שהותקף על ידי החיילים, שחזר את האירוע בשיחה עם חדשות 2: "הגענו מאחורי החיילים לאחר שעזבנו את המכונית, הלכנו מאחורי החיילים והם לא אמרו כלום. הם פשוט באו אלינו והכו את המצלמה של הכתב. אז אמרתי לחייל:'היי, אנחנו עיתונאים! אתן לך את המסמכים שלי' והחייל בא אליי ואמר לי: 'שתוק, בן זונה! צא מפה! זו המדינה שלי!' והוא שבר את המיקרופון של המצלמה שלי".

"הוא היה כל כך אלים ואני שמח שלא אמרנו כלום או הגבנו, כי אני בטוח שזה היה נעשה גרוע עוד יותר", הוסיף. "אתה לא רוצה למצוא את עצמך עם אקדח מכוון לפרצוף".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני