"הרצח בדומא - טרור יהודי. אין כל ספק"

בכיר בצה"ל דוחה הספקולציות שהופצו לפיהן הצתת בית משפחת דוואבשה בדומא, בה נרצחו זוג ההורים ובנם התינוק, בוצעה בשל סכסוך משפחתי: "אין כל ספק באשר לעובדה שמבצעי הפיגוע הם יהודים". על תחקיר האירוע בנבי סלאח אמר: "היה כשל פיקודי, החייל פעל מעל למצופה"

המסקנה החד משמעית: יהודים הציתו את הבית. (חדשות 2)

יום לאחר הלווייתה של ריהאם דוואבשה, הקורבן השלישי בהצתת בית המשפחה בכפר דומא, מתייחס היום (שלישי) קצין בכיר בצה"ל לחקירת האירוע ומבהיר: "אין כל ספק במערכת הביטחון באשר לעובדה שמבצעי הפיגוע הם יהודים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על רקע שמועות וספקולציות שהופצו בשבועות האחרונים שחלקן טענו כי ההצתה בוצעה על רקע סכסוך חמולות, אמר הקצין הבכיר: "מדובר באירוע טרור יהודי, וזה חד משמעי. כל ההשערות והספקולציות שהופצו בעניין הזה נטולות כל ביסוס במציאות".

באשר לטענות שהשמיעו קרוביהם של בני המשפחה שנרצחו על אוזלת ידה של ישראל באיתור המציתים, סירב הקצין להתייחס ולפרט על מצב החקירה, אך הדגיש כי מערכת הביטחון "מקדישה את כל המשאבים בניסיון להביא לפיענוח הרצח וללכידת החשודים בהקדם האפשרי".

החייל פעל כמצופה, הכשל - פיקודי (רויטרס)

בהמשך התייחס הקצין הבכיר גם לתחקיר האירוע בנבי סאלח, בו תועדו נשים פלסטיניות מכות חייל צה"ל שביקש לעצור ילד שנחשד בזריקת אבנים, וטען כי הרקע להשתלשלות האירוע הוא כשל פיקודי.

"בשום מצב לא אמור להיות חייל לבדו בתוך סיטואציה כזו מול אוכלוסייה אזרחית, אולם הטעות הטקטית הייתה של המפקדים בשטח ולא של החייל שנקלע לסיטואציה ותועד בצילום".

"נכון עשה החייל שלא פתח באש"

הקצין שיבח את החייל, שאף על פי הקושי הצליח לתפקד כמצופה ממנו במצב שאליו נקלע. "החייל התנהל באופן נכון ומדוד בכל הנוגע לשימוש בכוח והוא ראוי לציון לשבח על המידתיות", קבע. "נכון עשה החייל שלא פתח באש למרות התוקפנות שהופגנה נגדו מכיוון האזרחים".

הוא הודה כי הימצאותן של המצלמות בשטח מהווה אתגר לא פשוט, "אולם מבחינתנו ההנחיה הייתה ועודנה - הפעלת שימוש בכוח כאשר נשקפת סכנה – בין אם יש מצלמות ובין אם אין".