ראש השב"כ: חמאס יכול לנהל מערכה משמעותית נגד ישראל כבר בשלב זה

בסקירה בפני ועדת החוץ והביטחון התריע היום ראש השב"כ כי כבר בשלב זה, שנה אחרי מבצע "צוק איתן", לארגון הטרור העזתי יש יכולת לנהל מערכה משמעותית נגד ישראל. עם זאת, היא תהיה מוגבלת לאור הנזקים הכבדים שנגרמו לחמאס במבצע. מספר הפיגועים ביהודה ושומרון הוכפל ב-3 שנים

"לחמאס יכולת משמעותית להילחם בישראל" (רויטרס)

שנה אחרי מבצע "צוק איתן", לחמאס שוב יש יכולת לנהל מערכה משמעותית נגד ישראל: כך אמר היום (שלישי) ראש השב"כ יורם כהן בעת שהופיע בפני מליאת ועדת החוץ והביטחון. לדבריו של כהן, לחמאס יש יכולת שכזו חודשים לאחר סיום המבצע בעזה - אם כי היא בעלת אפקטיביות מוגבלת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כהן הצביע על כך שמאז סיום מבצע "צוק איתן", החמאס מאיץ את ההיערכות הצבאית שלו לקראת עימות אפשרי נוסף עם ישראל. לדבריו, מאמצי ההתעצמות של חמאס מאז סיום המבצע כוללים את שיקום פרויקט המנהרות ההתקפיות, חידוש מאמצי הפיתוח והייצור הרקטי, הגברת האימונים בים, באוויר וביבשה והמשך מאמץ לקבלת סיוע מאירן.

יחד עם זאת, מציין ראש השב"כ, לחמאס אין כרגע נכונות לפעול נגד ישראל. ארגון הטרור מצוי במצוקה אסטרטגית וקיימת שחיקה שלו כריבון בשטח. עם זאת, כבר בשלב זה לחמאס יש יכולת לנהל מערכה משמעותית מול ישראל, גם אם היא בעלת אפקטיביות מוגבלת. כהן ציין כי החמאס מסיט תשומות בנייה המיועדות לשיקום אזרחי לטובת שיקום מערכיו הצבאיים שנפגעו במבצע.

לדבריו, בימים שלאחר המבצע, ישראל מקדמת את שיקום הרצועה ולמעשה היא הגורם המרכזי שמעודד ומקדם את שיקום רצועת עזה.

תוך 3 שנים: פי 2 יותר פיגועים

ראש השב"כ התייחס גם להסלמה במצב הביטחוני בגזרת יהודה ושומרון ואמר כי מ-2012 ישנה עלייה של 50% בפיגועי הטרור העממי מדי שנה. לשם השוואה - ב-2012 התחוללו 683 פיגועים לעומת 1834 בשנה שעברה, כשהקפיצה המשמעותית ביותר התרחשה במהלך מבצע "צוק איתן".

במקביל, סוכלו אשתקד 130 ניסיונות של חוליות צבאיות לביצוע פיגועים, מרביתן משויכות לחמאס - ואילו עד כה, במהלך 2015, סוכלו ניסיונות של 60 חוליות. הטרור הממוסד מתקשה לבצע פיגועים לאר רצף הסיכולים שביצעו שב"כ וצה"ל בגזרת יהודה ושומרון. מרבית פעולות הטרור בשנה האחרונה היו של מפגעים בודדים.

ראש השב"כ יורם כהן (משה מילנר, לע"מ)

מאז תחילת חודש הרמדאן, התרחשו מספר רב של פיגועים - זאת למרות ההקלות שביצעה ישראל מול הרשות הפלסטינית במטרה להקל על האוכלוסייה. לדברי כהן, ישראל אפשרה הקלות משמעותיות על כניסה של מתפללים להר הבית, כולל ביצוע של בידוק ביטחוני על ידי הרשות והורדת גיל המתפללים. עם זאת, חלק מההקלות אלא לא מומשו לאור הלעומתיות המופגנת מול ישראל.