המפכ"ל: "המלצתי לא לאפשר עלייה להר הבית"

בנאום שנשא במסגרת כנס שדרות לחברה הבהיר מפכ"ל המשטרה דנינו כי הוא המליץ ליועץ המשפטי לממשלה ואף לממשלה עצמה לא לאפשר לפוליטיקאים לעלות להר הבית, אך לדבריו הם לא קיבלו את הממלצה. נתניהו אמנם ביקש מחברי הכנסת שלא לפקוד את האתר בתקופה הנוכחית, אך שורה של נבחרי ציבור הגיעו למקום

המפכ"ל יוצא נגד עליית הפוליטיקאים היהודים להר הבית ומבהיר כי הייתה טעות: במסגרת השתתפותו בכנס שדרות לחברה במכללת ספיר, אמר היום (שלישי) מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו כי הוא המליץ "גם ליועץ המשפטי וגם לממשלה לא לאפשר לפוליטיקאים לעלות להר הבית, והם לא קיבלו את ההמלצה". חבר הכנסת משה פייגלין הגיב לדבריו בחריפות ואמר כי עקב כשלונו בהגנה על הבירה, הוא מצא שעיר לעזאזל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא אמרתי לא לעלות להר הבית - אני דיברתי על מי שלפני שהוא עולה להר הוא עושה הרבה מאוד פרסום ואומר שהוא עושה זאת בשביל לשנות את הסטטוס קוו", הוסיף דנינו תוך רמיזה לפוליטיקאים. "אסור להם לעלות להר הבית - אלו המתסיסים והמדליקים".

דנינו הדגיש כי המשטרה פועלת כל הזמן לאפשר ביקור של יהודים בהר הבית: "כל מי שרוצה לעלות להר הבית לפי הסטטוס קוו והשעות, אנחנו נעזור לו לסייר ולשוב בשלום. אנחנו אחראים לשלומם של כל המתפללים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם ביקש מחברי הכנסת שלא לפקוד את הר הבית בתקופה האחרונה, אך לא יצא איסור רשמי לעשות זאת, ומספר חברי כנסת הגיעו לאתר בשבועות האחרונים, כמו ציפי חוטובלי, משה פייגלין ושולי מועלם.

פייגלין הגיב לדברי דנינו בעמוד הפייסבוק שלו - ותקף אותו בחריפות: "דנינו כשל בהגנה על ירושלים ובשמירה על ביטחונם האישי של התושבים ומנסה כעת למצוא שעיר לעזאזל, ותירוצים לכישלונו", כתב הח"כ מהליכוד.

"אני נוהג לעלות להתפלל בהר הבית, על פי חוק, כל חודש מזה 15 שנים. זאת זכותו החוקית, המוסרית, הלאומית והדתית של כל יהודי. אני מציע לדנינו להתמקד בשמירה על ביטחונם של תושבי ירושלים ואזרחי ישראל ולהתארח פחות בפאנלים וכנסים בנסיון להסיר מעצמו אחריות", המשיך פייגלין.

"ביקשנו לעצור את בני משפחות המחבלים"

דנינו לקח חלק בפאנל שהורכב ממפכ"לי משטרה לדורותיהם, ונושא הדיון היה "משטרת ישראל - 2015". במהלך דבריו, הוא התייחס גם לטבח בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים ואמר: "ביקשנו מהיועץ המשפטי לממשלה אישור לעצור את בני משפחות המחבלים ולעצור אותם על הסתה. הם קראו לאחרים ללכת בעקבות יקיריהם".

במטה ארגוני המקדש זעמו על דברי דנינו וגינו אותם. "על המפכ"ל לאבטח את אזרחי המדינה בכל מקום בארץ, ובפרט בהר הבית", נמסר. "מדיניות התבוסתנות שהוא מוביל לנסיגה, נוכח איומי המוסלמים, כבר הביאה עלינו גל של טרור ודם".

"התנהלות דנינו בהר הבית ומתן הציונים שלו לחברי כנסת, מהווה גם רמיסה חמורה של עקרונות הפרדת הרשויות", הוסיפו במטה. "על ראש הממשלה למנות מפכ"ל חדש שיודע את מהות תפקידו לאבטח ולכבד את חברי הכנסת ואת חסינותם".

העימותים והפיגועים בירושלים עודדו בשבועות האחרונים לא מעט יהודים, ובראשם כאמור שורה של חברי כנסת, לעלות בימים האחרונים להר הבית. הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, קרא להימנע מכך, ואף רמז כי היהודים העולים להר נושאים באחריות להתלקחות בבירה. "צריך להפסיק את הדבר הזה", אמר הרב לפני כשבועיים, "רק כך יפסיק להישפך דם של עם ישראל". לדבריו, עלייה להר הבית בימים המתוחים היא עבירה חמורה שעונשה מיתה בידי שמיים. "אי אפשר שרבנים מליגה ד' יחלקו על גדולי ישראל".