לראשונה: ישראל נוקטת צעדים נגד דאעש

שר הביטחון יעלון חתם על הכרזה המגדירה את ארגון הטרור הקיצוני כהתאחדות בלתי מותרת. המשמעות: ניתן יהיה לנקוט צעדים משפטיים ואחרים נגד התארגנויות, גיוס משאבים ופעילויות נוספות של הארגון. המהלך נעשה בהמלצת השב"כ

דאעש - התאחדות בלתי מוכרת (רויטרס)

אחרי עוד רצח מזעזע של עיתונאי, שראשו נערף, ישראל נוקטת לראשונה בצעדים נגד ארגון דאעש. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון חתם היום על הכרזה על ארגון הטרור האסלאמי הקיצוני דאעש וכן על גדודי עבדאללה עזאם (ארגון טרור המסונף לאל-קאעידה) כ"התאחדות בלתי מותרת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"משמעות החתימה מאפשרת לנקוט בצעדים משפטיים ואחרים נגד ההתארגנויות, גיוס משאבים ופעילויות נוספות של הארגונים הללו או חברים בהם", נכתב בהודעת שר הביטחון. "החתימה נעשתה בהתאם להמלצת שירות הביטחון הכללי".  

מוקדם יותר איים מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי ארצו תנקוט בצעדים נגד ארגון דאעש ותגרום לאנשיו לשלם את המחיר על מעשיהם. "לצערנו ברבריות אינה חדשה לנו, גם רוע. נלחמנו בהם בעבר ונילחם בהם גם היום", הצהיר מזכיר המדינה האמריקני.

"כשטרוריסטים בכל מקום ברחבי העולם רצחו את אזרחינו, ארה"ב גרמה להם לשלם, לא משנה באיזה מקום וכמה זמן זה לקח", הדגיש קרי. "מי שרצחו את ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף צריכים לדעת שארה"ב תדאג שגם הם ייתנו את הדין על מעשיהם, לא משנה כמה זמן זה ייקח".

ההוצאה להורג

מזכיר המדינה פנה בנימה אישית אל משפחתו של העיתונאי היהוד-אמריקני ואמר: "אין מילים חזקות דיין כדי להביע את הצער שאנו חשים כלפי משפחתו, במיוחד אמו, שהוידאו עוצר הנשימה שלה דיבר לכל הורה בעולם שאי פעם דאג לבנו או בתו, שהלך למקומות מסוכנים כדי לעשות את העבודה שכה אהב".

ארגון דאעש הפיץ אמש סרטון תחת הכותרת "מסר שני לאמריקה" שבו נראית לכאורה עריפת ראשו של העיתונאי האמריקני סוטלוף, בן ה-31, שנחטף לפני כשנתיים בסוריה. היום, זמן קצר לפני הפרסום בדבר היותו אמריקני-ישראלי, אישרה ארה"ב כי הסרטון אותנטי. "קהילת המודיעין האמריקנית ניתחה את הסרטון הנוכחי והגיעה למסקנה כי מדובר בסרטון אמיתי", קבעה קייטלין היידן, דוברת המועצה לביטחון לאומי.

גם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שעיני העולם נשואות אליו כדי לראות כיצד יגיב למעשה, גינה את הרצח האכזרי. "הצדק ייעשה", הבטיח אובמה במהלך ביקור מדיני באסטוניה. "לא נכנע להפחדות, נתאחד נגד הטרוריסטים זרועות הצדק שלנו יגיעו לרוצחים".

ההתכתבות בין סוטלוף לחברו (פייסבוק)

נכד לניצולי שואה שעלה לישראל

סוטלוף, נכד לניצולי שואה שהתגוררו בפלורידה, גדל במיאמי וזכה לחינוך יהודי. בשנת 2005 הגיע לארץ אחרי שסיים לימודי תקשורת באוניברסיטת מרכז פלורידה שבארצות הברית, שם שיחק רוגבי. מיד אחרי שנחת כאן הוא חיפש קבוצה לשחק בה מדי פעם, ותוך זמן קצר הוא השתלב בקבוצת הרוגבי ברעננה, ולא פעם שיחק במסגרתה. את העונה הוא לא סיים בטענה לכאבים בגוף.

קרי: "הם ישלמו". דאעש

הוא היה ישראלי לכל דבר וחי בארץ מספר שנים, אבל בשנת 2008 הוא יצא למסעותיו בארצות ערב, ולישראל הוא חזר בקיץ 2013 כדי לצפות במכביה. לחבריו הוא סיפר שהחל לעבוד כעיתונאי, למרות שהוא עבד כפרילנסר ולא היה מחויב לאף אמצעי תקשורת.

סוטלוף. בעל אזרחות ישראלית

ההתכתבות האחרונה בין סוטלוף לחברו הישראלי

שלושה ימים לפני שנחטף בסוריה התכתב סוטלוף עם חברו הישראלי אורן קסלר. "אני אתן להם להמיר אותי, אחר כך הם ממש יאהבו אותי", כתב סוטלוף לחברו. "מה אתה בדיוק הולך לסקר? ובשביל מי?", שאל קסלר. "שמעתי שיש חטיבה נשית בחלב", השיב לו סוטלוף.

"באמת? אתה הולך להגיד שם שאתה יהודי שרוצה להתאסלם?", שאל בדאגה קסלר. "ברור שהם יאהבו אותך, אבל אתה חייב להיראות משכנע". סוטלוף שניסה להרגיע את חברו הבהיר: "בכל מקרה אני לא עושה דבר על הג'יהאדיסטים, אלא אם כן זה ייפול עליי". "אבל חלב מוצפת בג'יהאדיסטים", השיב לו קסלר.

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני