אהרונוביץ' מתריע: "חלה הקצנה במגזר הערבי"

אחרי העימותים האלימים בוואדי ערה, במהלכם קראו מפגינים קריאות תמיכה בחטיפת הנערים, הזהיר השר לביטחון הפנים מפני הקצנה בקרב החלק מהציבור הערבי. "המסיתים יטופלו במלוא חומרת הדין", התריע. ליברמן: כל מי שתמך בחטיפה – מחבל". בעימותים נפצעו 7 מפגינים ושוטרים

השוטרים הדפו את המפגינים (פוראת נסאר, חדשות 2)

בעקבות העימותים האלימים שפרצו בוואדי ערה התריע הערב (ו') השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' מפני הקצנה שחלה בעמדות בציבור הערבי. "אלו התבטאויות חמורות המעידות על הקצנה", אמר השר אחרי שמפגינים קראו במהלך המחאה קריאות תמיכה בחטיפת הנערים ובחטיפות של חיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אהרונוביץ' הדגיש כי המסיתים יטופלו בכל חומרת הדין. "לא ניתן לאירועים מסוג זה לפגוע במרקם ובשגרת החיים".

הפגנת תמיכה בעצירים מנהליים התלקחה היום למהומות כשמאות שוטרים התעמתו עם מפגינים בוואדי ערה. ההפגנה החלה בשעות אחר הצהריים כשמאות משתתפים פרצו אל הכביש כשהם נושאים דגלי פלסטין וחסמו אותו. שוטרי יס"מ, שאבטחו את המחאה, החזירו אותם לתוך אום אל-פאחם תוך שימוש ברימוני הלם וגז מדמיע.

מן העבר השני החלו מפגינים ליידות אבנים לעבר השוטרים, עמדו בצומת וקראו קריאות תמיכה בחטיפה. השוטרים שוב הדפו את המפגינים, אך פעם אחר פעם חזרו אלו אל הכיכר בכניסה לאום אל-פאחם וגלי העימותים נמשכו. 5 מפגינים ושני שוטרים נפצעו קל במהלך העימותים ומפגין אחד נעצר.

חברי הכנסת עפו אגבאריה ומוחמד בארכה מחד"ש טענו כי ניסו להידבר עם קציני המשטרה - במטרה להרגיע את הרוחות, אך, לדבריהם, אלו תקפו ודחפו אותם. ח"כ אגבריה אף טען כי נזרק לעברו רימון הלם. במהלך המהומות כביש 65 נחסם משני הצדדים ונפתח לתנועה כעבור כשעה.

"באנו להפגין בעד מאבקם של האסירים הפלסטיניים", אמר בשיחה עם חדשות 2 online חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (בל"ד). "לא ייתכן מצב שיטילו עוצר על חברון, אין מקום להטיל עונש קולקטיבי על אוכלוסייה פלסטינית בגלל שלושת החטופים".

פיזרו את המפגינים מהכביש (פוראת נסאר, חדשות 2)

ליברמן: "מי שתמך בחטיפה - מחבל"

עוד טען חבר הכנסת כי "המבצע בחברון הוא "תוקפנות". "זה מבצע שבא לפתור את הבעייה בכוח. נתניהו מעדיף גופות של חטופים על פני חטופים חיים".

יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן קרא להתייחס אל מי שהצהיר על תמיכה בהפגנה בחטיפת חיילים כאל "מחבל לכל דבר ועניין". ליברמן הוסיף כי "ישוחח עם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' על מנת שהמשטרה תפעל בנחישות ובזריזות לעצור את המסיתים ולמצות עימם את מלוא חומרת הדין".

לדבריו, שרי ישראל ביתנו יידרשו ביום ראשון הקרוב לקיים דיון בממשלה או בקבינט במה שכינה "ההקצנה המסוכנת בקרב הנהגת ערביי ישראל ולטפל בכך בצורה יסודית וקשה".

בעיריית אום אל-פאחם התנגדו לקיומה של ההפגנה היום ואף הוציאו הודעה לתקשורת בה הדגישו כי אינם שותפים לה. "ועדת המעקב צריכה לקחת אחריות על זה", זעם גורם בעירייה.