צעד אחר צעד: מה-SMS להיעלמות

הם יצאו מהישיבה בכפר עציון לצומת אלון שבות, שלחו למשפחות הודעות טקסט שהם בדרך - ומאז נעלמו. כך נראתה דרכם של 3 הנערים שעל פי החשש נחטפו. גורם ביטחוני: "מחכים למידע מודיעיני או למסר מהחוטפים". נתניהו קיים התייעצויות

מאמצים קדחתניים למצוא קצה חוט: יותר מיממה חלפה מאז החל האירוע בחברון, שמוגדר ככל הנראה כחטיפה ומעלה חשש כבד לחייהם של שלושה צעירים, תלמידי ישיבה, שאחריהם נערכות גם בשעות האלה סריקות נרחבות המלוות במאמצים מודיעיניים. אמש, סמוך ל-22:00, יצאו השלושה ברגל מהישיבה בכפר עציון לצומת אלון שבות ושלחו למשפחותיהם הודעות טקסט שבהן הודיעו להם כי הם בדרך. על פי הערכות, הם התפתו לעלות על רכב, או אולי הוכנסו בכוח למכונית שנמלטה מהמקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרכב שנבדק (הטלוויזיה הפלסטינית)


הרכב שנמצא הלילה שרוף סמוך לאחת העיירות בגדה הוא אולי קצה החוט בניסיון להבין את מה שהתרחש אמש. בצה"ל ובשב"כ בודקים את המכונית בניסיון לקבוע האם היא קשורה לאירוע או לא והאם ייתכן ששימשה את החוטפים. החיפושים מתמקדים בעיקר באזור העיר חברון.

בשעות אחר הצהריים, לאחר גל של שמועות ברשתות החברתיות, התיר דובר צה"ל לפרסום את המידע על היעדרות הנערים והחיפושים אחריהם.

הערכת מצב מיוחדת (חיים צח, לע"מ)

חיפושים אל תוך הלילה (רויטרס)

גורם ביטחוני מעריך: "מדובר בפיגוע מיקוח"

בצה"ל הבהירו כי אף גורם רשמי לא לקח אחריות על האירוע, אם כי דווח במהלך היום על לקיחת אחריות מצד ארגון סלפי בחברון. גורמים ביטחוניים שללו את מהימנות הדיווח, ובכיר העריך כי האירוע הוא פיגוע מיקוח. על פי הגורם הביטחוני, במערכת הביטחון מחכים למידע מודיעיני מובהק ומהימן או למסר מהחוטפים.

בחודשים האחרונים עמד באוויר חשש מאירוע כזה בעקבות הידיעות על הגברת המאמצים של ארגוני הטרור לבצע ניסיונות חטיפה. כוחות גדולים מאד של צבא, משטרה ושב"כ, בהם גם כוחות מיוחדים - הוקפצו לאזור. החיפושים נערכים גם בשיתוף פעולה עם גורמי הביטחון הפלסטינים. במקביל החלו התייעצויות של בכירי מערכת הביטחון במשרד ראש הממשלה ובקריה בתל אביב. נתניהו הטיל את האחריות לשלומם של הנערים על הפלסטינים.

מחסומים בגדה (פלאש 90)

לאורך היום, ובמהלך החיפושים התפתחו גם עימותים מקומיים בין כוחות צה"ל לפלסטינים. במקביל, נפרסו מחסומים בדרום הארץ במטרה למנוע ניוד של החטופים, אם אכן מדובר בחטיפה. גם בשעה זו לא הכול ידוע על מה שאירע בשעות שעברו על הנערים הנעדרים, שניים מהם בני 16 ואחד בן 19.

בלילה הזה, אלפי חיילים ואנשי כוחות הביטחון פרוסים בסריקות בשטח, בכירי מערכת הביטחון מצטופפים בקריה יחד עם ראש הממשלה לניהול האירוע הזה, ובשלושה בתים נכנסה לא מזמן שבת איומה ומתוחה, שם מתפללים, ומחכים לקצה חוט שישפוך אור על גורלם של שלושת הבנים הנעדרים.

מאמצים קדחתניים למצוא קצה חוט (פלאש 90)

נתניהו: "מדינת ישראל תעשה כל מאמץ"

מיד לאחר הודעת דובר צה"ל הראשונה, מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו להאשים את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן באירוע. במקביל, הוא שוחח עם משפחות הנעדרים, שאחד מהם גם בעל אזרחות אמריקנית, ותמך בהם ברגעים הקשים. מספר הערכות מצב מדיניות וביטחוניות התקיימו במהלך היום, בסופם הודיע דובר צה"ל כי הרמטכ"ל גנץ הגדיר את הפעולות הנדרשות להמשך הדרך.

"האירוע נמצא בעיצומו ואנחנו לא יכולים לחדש הרבה כעת אבל אנו עושים הכל כדי להגיע לנערים", אמר דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז בתדרוך לתקשורת מחוץ לקריה. "יש הרבה פעילות מבצעית ומודיעינית וכולם נחושים לסיים האירוע באופן מהיר". לדבריו, אזור יהודה ושומרון מורכב ומחייב נגישות מודיעינית ופעילות מבצעית מיוחדת.

"אני יודע שאתם עוברים רגעי ייסורים. תהיו חזקים. מדינת ישראל תעשה כל מאמץ עבור בניכם ואני מבטיח לעמוד איתכם בקשר", הבטיח נתניהו למשפחות הנעדרים. במקביל, ביקשו קרובי שלושת הנערים מהציבור הרחב להתפלל למען בניהם, ונתניהו הנחה לא לנסוע בטרמפים ביהודה ושומרון.

שרת המשפטים ציפי לבני נפגשה אמש בלונדון עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי - וביקשה ממנו לפעול מול הרשות ויו"ר הרשות אבו מאזן - כדי להביא לשחרורם של תלמידי הישיבה. קרי שוחח גם עם אבו מאזן, וביקש ממנו לפעול על מנת להשיב את הנערים.

בשעות הערב שוחח ראש הממשלה נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני קרי, והבהיר לו כי אבו מאזן נושא באחריות לאירוע. "מה שקורה בשטח מאז הכנסת חמאס לממשלה זו הידרדרות של המצב. זו התוצאה הישירה של הכנסת ארגון טרור רצחני וגזעני לתוך הממשלה", הוסיף נתניהו.

במחלקת המדינה האמריקנית סירבו להפנות אצבע מאשימה מפורשת כלפי הרשות הפלסטינית. מארי הארף, סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הביעה דאגה לגורל הנערים. "הממשל מודע לכך שישראל והפלסטינים עובדים יחדיו במאמץ לאתר את החטופים ולפתור את הבעיה", אמרה.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, אהוד יערי, אודי סגל, אוהד חמו, גלעד שלמור, יוסי זילברמן ועמית ולדמן.

סיקור מיוחד - חשש לחטיפת נערים ביהודה ושומרון:

חשש כבד: שלושה נערים נחטפו

מקורבים: המשפחה מחוזקת ומאמינה מאוד

נתניהו למשפחות: נעשה את כל המאמצים להחזירם

הרשתות הוצפו בשמועות על מבצע חילוץ

תפילות וזעם: התגובות במערכת הפוליטית

חמאס: להקשות על חיפושי הנעדרים

משפחות הנעדרים: "התפללו לשלומם"

גורם ביטחוני מעריך: "מדובר בפיגוע מיקוח, מחכים למסר מהחוטפים"