המלחמה בתג מחיר: נתפס על חם צעיר שניקב צמיגי רכב

לאחר כמה אירועים של השחתת כלי רכב וריסוס כתובות "תג מחיר" ביקנעם הוקם צוות חקירה מיוחד בשיתוף גורמי שב"כ. פעילות שבוצעה בימים האחרונים הביאה למעצר תושב המקום כשהוא מנקב צמיגי רכב באתר בנייה. בכינוס חירום מיוחד הוחלט כי תיבחן האפשרות להכריז על מעשי תג מחיר טרור ו"להרחיב השימוש בכלים מנהליים"

תג מחיר ביקנעם (חדשות 2)

נלחמים בגל פשעי השנאה באזור הצפון: המשטרה עצרה אחר הצהריים (ד') תושב יקנעם בן 25 כאשר הוא מנקב צמיגים של כלי רכב באתר בנייה בעיר. הצעיר נתפס במהלך פעילות של צוות חקירה מיוחד שהוקם עקב שורת אירועי "תג מחיר" שאירעו בעיר לאחרונה ונבדק חשד כי פעל במסגרת התארגנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משטרת ישראל עלתה מדרגה בביצוע פעילות אכיפה נחושה לפענוח אירועים אלו ולמעצר חשודים", אמר ניצב דביר. "מדובר בהתמודדות ממושכת וארוכת טווח המחייבת אורך נשימה. לא ניתן לקומת קיצוניים לשבש את שגרת החיים. נעשה את הכל על מנת לאפשר לתושבים לחיות בביטחון ואיכות חיים".

פרקליטו של החשוד בביצוע תג מחיר, עו"ד דב הירש, אמר: "מרשי טוען שחזר מחיפה והיה ברכב כדי להיכנס למרכז מסחרי ביקנעם ואז נעצר. אמנם ברכבו נמצא סכין, אך זה רכב המשפחה שקיבל לשימוש היום ולא ידע על קיומו. גם לאמירות שלו בפייסבוק אי אפשר לייחס משמעות או תכנונים. המשטרה הפריחה בלון היסטרי. הוא לא ניקב צמיגי מכונית אלא היה תוך כדי נסיעה. הוא הופתע לשמוע את גרסת המשטרה לאחר שהחוקרים הטיחו בו בחקירה שהופעל על ידי אנשי ימין".

דיון חירום במשרד המשפטים

במשרד המשפטים נערך היום כנס חירום בנושא פשעי שנאה, וזאת על רקע הריבוי באירועי תג מחיר. בדיון לקחו חלק השרים לבני ואהרונוביץ' וכן היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, מפקד מחוז ש"י וראש ימ"ר ש"י.

עם תום הדיון הוחלט כי השרים לבני ואהרונוביץ' יביאו בפני הקבינט את המסקנות והלקחים של ששת החודשים האחרונים, מאז ההכרזה על "תג מחיר" כהתארגנות בלתי מותרת. בין היתר תיבחן הכרזה על הארגון כארגון טרור. במקביל תיבחן אפשרות להוציא יותר צווי הרחקה.

כמו כן, הפרקליטות והמשטרה יבחנו בימים הקרובים אפשרות להעביר תיקים מסוג זה, שחלקם מטופלים על ידי התביעה המשטרתית, לידי הפרקליטות ותועמק מעורבות הפרקליטות גם בעבירות חמורות פחות. כמו כן הוחלט כי תיבחן "הרחבת השימוש בכלים מנהליים במקרים המתאימים לכך".

בריאיון לחדשות 2 התייחס השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' למעצר הפעיל ולריבוי האחרון בפשעי השנאה. "זה לא מעצר פתאומי, זה היה מתוכנן וכנראה שהעצור ביצע מספר אירועים", אמר השר. "ישנם עשרות שמתעסקים בפשיעה לאומנית וזה דבר שעלול לפגוע בדו קיום בין יהודים לערבים".

"כבר בדצמבר 2011 ביקשתי להקים מפלג שיתעסק בפשיעה לאומנית, כמו שאכן קרה", הוסיף אהרונוביץ'. "ביקשתי להכריז על המפגעים כמבצעי טרור וסוף סוף אנשי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה מוכנים שזה יעלה שוב לדיון בקבינט או בממשלה. ביקשתי מעצר מנהלי כאשר אנחנו יודעים מודיעינית מי ביצע ואין מספיק תשתית ראייתית, כמו שנהוג בשב"כ, כמו במעשי טרור. קיימת הבנה במערכת המשפטית ללכת לקראת מעצרים מנהליים בפיקוח שופט עליון".

"מאכזב שזה מה שקורה במדינה הזאת"

אמש גילה רופא שיניים ממוצא דרוזי כי על קירות מרפאתו ביקנעם רוססו הכתובות "תג מחיר" ו"ד"ש מצומת פורדיס" וחלון המרפאה נופץ. "זה לא הגיוני, זה מאכזב שזה מה שקורה במדינה הזאת", אמר ד"ר נאשד לחדשות 2 Online. "אמור להיות כאן ביטחון. באתי להתפרנס, הם לא מכירים אותי, אני לא אעזוב את המקום".

בתוך כך, אחר הצהריים רוססו צלבי קרס ודמות של יהודי חרדי על מצבה בבית העלמין במועצה האזורית מנשה ובתחנת הסעה בתחומי המועצה. הכתובות התגלו על ידי תושבים בשעות אחר הצהריים ואלו מיהרו להזעיק את המשטרה.

שוטרי תחנת עירון פתחו בחקירת נסיבות התקרית. במקביל רוססה אחר הצהריים הכתובת "מוות לערבים" על גבי תחנת אוטובוס ברחוב אבן ספיר בפתח תקווה. המשטרה פתחה בחקירה.

הכתובת במועצה אזורית מנשה

"מדובר במעשה נפשע שמצטרף לפעולות תג מחיר באזור ובמועצה ושאירעו בתקופה האחרונה", אמר ראש המועצה האזורית מנשה אילן שדה. "אנו מגנים מעשים אלה וקוראים לממשלת ישראל להכריז על מעשה תג מחיר מצד זה או צד אחר כפעולות טרור ובכך לאפשר לכוחות הביטחון לפעול כנגד המסיתים ומבצעי הפעולות. אנו במועצה האזורית מנשה נמשיך לכבד האחד את השני ולחיות בדו קיום ואף לחנך את ילדינו לשמור ולטפח דו קיום זה".

אתמול, במהלך יום העצמאות, נכתבה על קברו של הצדיק רבי חלפתא, סמוך לכפר מרר בגליל, הכתובת: "תג מחיר ישלם את המחיר". ביום ראשון הושחת ביקנעם רכבו של תושב כפר כנא, שצמיגי מכוניתו נוקבו וכן צוירו עליה מגן דוד וכתובת "תג מחיר". במקביל, אלמונים ריססו כתובות נאצה באתר בנייה בשטח היישוב החרדי קריית יערים (טלזסטון), הסמוך לכפר אבו-גוש שליד ירושלים.

צלב קרס על קבר הצדיק

שני נערים תושבי קריית יערים, בני 14 ו-12, שנעצרו בחשד לביצוע תג המחיר בקריית יערים, נשלחו על ידי בית משפט השלום בירושלים למעצר בית בן ארבעה ימים. החשוד בן ה-14 הודה כי ביצע את ההשחתה כמעשה קונדס.

גל אירועי שנאה בשבוע אחד: כתובות רוססו, צמיגים נוקבו

בסוף השבוע, בפעם החמישית בתוך שבוע, שוב עלה חשד לאירוע "תג מחיר" - הפעם בגוש עציון: ענפיהם של 32 עצי זית הושחתו סמוך ליישוב בת עין ורוססו הכתובות "ערבים גנבים" ו"תג מחיר". משטרת מחוז ש"י פתחה בחקירת האירוע. נציגי מינהלת התיאום והקישור הגיעו יחד עם משטרת ש"י למקום כדי לתעד את הנזק.

האירוע בגוש עציון מצטרף למקרה נוסף שהתרחש בסוף השבוע, אז רוססו כתובות נאצה על קברו של עז א-דין אל-קסאם בנשר. בין היתר נכתב: "תודה על יום הזיכרון", "תג מחיר ציפי לבני" ו"ג'ון קרי". פעילים של התנועה האסלאמית גילו את הכתובות בשעות הבוקר ומחקו אותן.

עוד אירעו בשבוע שעבר שני אירועים עם חשד לתג מחיר ביקנעם: צמיגי מכוניתו של תושב נצרת שחנה בעיר נוקבו וצויר מגן דוד על הרכב. משטרת עפולה פתחה בחקירת המקרה. ביום ראשון שעבר בוצעה השחתה נוספת בעיר, כאשר אלמונים ניקבו את צמיגי מכוניתו של קבלן מכפר קנא, ורשמו על רכבו "תג מחיר".

בהכנת הכתבה השתתף עזרי עמרם.