חשיפת התיעוד: "לעצור את המחדל במעבר"

תנועת "רגבים" פנתה למפכ"ל המשטרה ולשר לביטחון פנים, לאחר שבחדשות 2 Online חשפנו תיעוד של משאיות עם סחורות עוברות ללא בידוק במעבר קלנדיה. "מדובר במחדל בטחוני חמור שיכול להוביל לטרור", הם מזהירים

"לפעול באופן מיידי ולעצור את המחדל המתמשך". בתחילת החודש חשפנו תיעוד שבו ניתן לראות משאיות עוברות מהצד הפלסטיני לישראלי במעבר קלנדיה - ללא כל בידוק בכמה מקרים שונים. בעקבות הפרסום, פנתה בימים האחרונים תנועת "רגבים" לשר לביטחון פנים, למפכ"ל המשטרה ולמפקד מחוז ש"י, בבקשה לטיפול בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"מדובר במחדל ביטחוני חמור אשר עשוי לאפשר מעבר בני אדם וחומרים מסוכנים למטרות טרור", ציין עו"ד בועז ארזי, מהמחלקה המשפטית של התנועה. "מעבר לכך, עובדה זו מאפשרת גם ביצוען של עבירות כלכליות נרחבות".

במכתבו הדגיש: "הנכם נדרשים לפעול באופן מידי ולעצור את המחדל המתמשך כאמור, תוך כדי הפסקה גורפת של מעבר משאיות במחסומים שאינם מיועדים לכך וכן הגברת הפיקוח על מעבר המשאיות במחסומים המיועדים לכך". תנועת רגבים פועלת לטענתה לקביעת סדר יום יהודי וציוני. "יש לשמור על אוצרות הטבע והנוף ולמנוע את השתלטותם של גורמים זרים על המשאבים הטריטוריאליים של העם היהודי", נכתב בחזונה.

"המחסום לא מיועד למעבר סחורות"

"יכול לעלות לנו ביוקר"

בשנת 2001 המחסום שהיה מאולתר הפך למסוף קבע - והמטרה שלו היא הגבלה ובקרה על כניסת פלסטינים מרמאללה למזרח ירושלים. בשונה ממעברים המיועדים למעבר סחורות (כמו בתוניא, תרקומיא ושער אפרים), שמתופעלים על ידי מנהלת המעברים במשרד הביטחון, מעבר קלנדיה מתופעל על ידי שוטרי מג"ב ובאחריות משטרת ירושלים.

"זה יכול לעלות לנו ביוקר רב", ציין גורם ביטחוני, עם חשיפת התיעוד. "אם הייתי פלסטיני והייתי רוצה לבצע פיגוע בירושלים הייתי יכול להכניס חצי טון חומר נפץ ואף אחד לא היה שם לב כי אין כל בידוק. חייבים לעצור את זה מחשש שיקרה אסון".

ממשטרת ירושלים נמסר אז בתגובה כי "הכנסת המשאיות למחסום קלנדיה נעשה תוך הקפדה על נהלי הביטחון. מעבר לכך אין בכוונתנו לפרט עקב סיבת ביטחוניות".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv