החיילים כתבו ב"ווטסאפ": "תביא פרחים" - ונעצרו

המבצע הנרחב של המשטרה הצבאית שהביא לחקירתם של 15 חיילים על שימוש בסמים נסמך בין השאר על התכתבויות בווטסאפ. "תביא לי פרחים לחג", כתב אחד מהם לחברו. אחר שלח הודעה: "יש לך מה לעשן?". החיילים גם הפיצו תמונות של כלי עישון וסרטונים על סמים

אילוסטרציה (דובר צה"ל)

מה הוביל למעצרם של החשודים בשימוש ואחזקת סמים בצה"ל? לאחר פרסום הפרשה לראשונה בחדשות 2 באינטרנט, נחשפות היום (ה') ההתכתבויות באפליקציית "ווטסאפ" שהביאו למעצרם של 15 החיילים החשודים. בין המסרים שהופצו: תמונות של שיחי גראס והצעות לעישון סמים בצוותא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את ההתכתבויות, שהגיעו לידי חדשות 2 באינטרנט, הפיצו החיילים בינם לבין עצמם ואלו עוררו את חשד החוקרים. בין תיעוד המסרים שנאסף נמצאו הודעות בהן שאלו אחד את השני אם "יש מה לעשן?", ו"תביא לי פרחים לחג". בהודעה אחרת הציע אחד החיילים "לשבת לעשות סטלות".

בנוסף, החיילים, שככל הנראה הכירו עוד קודם לכן, הפיצו תמונות של כלי עישון מסוג באנג, בצירוף המסרים: "תהיה רגוע" ו"ניפגש ויהיה כיף". במקרה אחר העבירו החיילים ביניהם תצלום של צמח הגראס. ברשות החוקרים גם סרטון בו תועד אחד החיילים, כשהוא מדבר אל המצלמה, תוך שהוא חוזר ומשתמש במונח "סטלה". בסרטון אף ניתן להבחין בסמים קלים, שהונחו על שולחן סמוך לחייל המתועד.

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

"ההודעות אינן מספקות כדי לשמש כראיות"

החיילים נעצרו במהלך השבוע האחרון בתום חקירה של המשטרה הצבאית. ביום א' האחרון נלקחו לחקירה כ-10 מהם ואחרים נעצרו ביום שני בבוקר בבתיהם, לאחר שנערך אצלם חיפוש. יומיים אחר כך, ביום ג', האריך בית הדין הצבאי את מעצרם של שלושה מהם, ואמש שוחרר אחד. חיילים נוספים שוחררו לאחר שלא נמצאו אצלם שאריות סם בדגימות שתן שנתנו - ונוספים עדיין נמצאים במעצר.

עורך הדין עידן דביר המייצג את אחד החיילים ששוחררו ממעצר, מסר בתגובה לפרסום כי "לא כל הודעה המופצת באמצעות אפליקציית המסרים, ניתן לקשור לשימוש בסמים מבלי שחייל יודה בכך בחקירתו". עו"ד דביר ציין כי ההודעות שנאספו על ידי חוקרי המשטרה הצבאית אינן מספיקות בכדי להוות ראיות נגד החיילים.

מדובר צה"ל נמסר: "בנושא נפתחה חקירת מצ"ח, שבסיומה יועברו ממצאיה לחוות דעת הפרקליטות הצבאית".