המבקר יבדוק את חלוקת ערכות המגן

לאחר פניות רבות שקיבל מבקר המדינה, בעיקר באמצעות הפייסבוק, החליט השופט בדימוס יוסף שפירא להורות על בדיקה של חלוקת ערכות המגן. שפירא הורה לבדוק את הנוהל לגבי עובדים זרים, שמטפלים בקשישים ונכים ואינם מצליחים לקבל ערכות מגן

יחולקו גם מחר. ערכות המגן (רויטרס)

התלונות הרבות על התקלות בחלוקת ערכות המגן עשו את שלהן? מבקר המדינה הורה לבחון את התלונות שהתקבלו אצלו לגבי תפקוד מערך החלוקה של ערכות המגן לציבור. כמו כן פנה המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, ליו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, ח"כ אמנון כהן, לקיים ללא דיחוי דיון על תיקון הליקויים שנחשפו בדוח האחרון לגבי העורף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מבקר המדינה שפירא הוצף בפניות רבות שהגיעו לדף הפייסבוק של משרד מבקר המדינה, בעיקר מקבוצה של עובדים זרים השוהים בארץ ושאינם מצליחים לקבל ערכות מגן. מדובר בעובדים זרים המטפלים בקשישים ובמוגבלים.

בנוסף לפניות אלו, ח"כ נחמן שי (העבודה) ביקש ממבקר המדינה לחקור את "מחדל ערכות המגן", לדבריו. ח"כ שי טען כי "כיום נותרו כמה עשרות אלפי מסיכות, שחלוקתן תסתיים בימים הקרובים. המזרח התיכון עומד בפני התנגשות שעלולה להשפיע על ישראל. האיום הכימי הוא אמיתי ומוחשי. ל-40% אין מסיכות. כל זאת למרות ועל אף החלטות קודמות של הממשלה לצייד את כלל האוכלוסיה".

משרדו של מבקר המדינה בדק במהלך השנים כמה פעמים את נושא הערכות העורף והצטיידות בערכות המגן, והצביע על ליקויים בתחום זה. בדוח האחרון של מבקר המדינה שפורסם לפני כחודש, התריע המבקר על כך שלחלק מהאוכלוסייה כלל לא יוצרו ערכות מגן, זאת בניגוד להחלטת ממשלה שקבעה שיש למגן את כל האוכלוסייה. בדוח שפורסם לפני כחודש התריע מבקר המדינה על חוסר ההסדרה של תחומי הסמכות והאחריות בעורף.

ת"א, הבוקר (חדשות 2)

"מה ייקרה אם יתקפו - עדיף לא לדעת"

תושבים בכל רחבי הארץ התלוננו השבוע על העומס הרב בתחנות חלוקת ערכות המגן המועטות שפועלות. בכמה מוקדים פרצו ריבים וקטטות במהלך ההמתנה הארוכה לקבלת המסכות. גם המוקדים הטלפונים היו עמוסים והאתרים של פיקוד העורף ודואר ישראל התקשו לעמוד במספר הכניסות הרב של הגולשים.

"זה פשוט לא ייתכן שאין פה עוד אנשים, עוד כוח אדם ועוד תחנות", אמרו לחדשות 2 באינטרנט תושבים שהגיעו מחולון ובת ים לתחנת החלוקה ברחוב ההגנה בתל אביב.

"אני פשוט בהלם, מה יקרה אם יתקפו - עדיף לא לדעת", זעמה תושבת באר שבע שגילתה כי בבירת הנגב כלל אין תחנת חלוקה. גם בעיר אשדוד, החמישית בגודלה בישראל, אין תחנת חלוקה לערכות מגן.

"נדהמתי לגלות שבעיר החמישית בגודלה בארץ אין אפילו שלוחה פתוחה של פיקוד העורף לחלוקת ערכות מגן!", זעם עו"ד שמואל מישוק, פעיל חברתי תושב העיר. "בכדי לרענן את ערכות המגן של ילדי הופניתי על ידי פיקוד העורף לנסוע לתל אביב! זה הגיוני? איפה העירייה? איפה האחריות? ואיפה בדיוק השירות לתושב?". בתחנה לחלוקת ערכות מגן בשכונת שמואל הנביא בירושלים פרצה קטטה שטופלה בידי כוחות משטרה שהגיעו למקום.