מפקד חיל האוויר מתריע: "חיזבאללה מעביר נשק לאזור מאוכלס"

במפגש עם בכירים לשעבר בצבא ארה"ב, הדגיש מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל כי ישראל נערכת לסיכול העברת אמצעי לחימה לארגוני הטרור השונים באזור. לדבריו, חזבאללה מעביר נשקים לאזורים מאוכלסים, ככל הנראה כדי להימנע מתקיפה ישראלית

מפקד חיל האוויר אשל, ארכיון (סיון פרג')

על רקע המתיחות הגוברת בגבול הצפוני, מבהיר מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, כי ישראל נערכת לנפילתו של הנשיא הסורי באשר אסד ותפעל לסיכול העברת אמצעי הלחימה המתקדמים שבידי סוריה לארגוני הטרור באזור, ובראשם אירגון חזבאללה הלבנוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר אשל במהלך סקירה אסטרטגית שהעביר לגנרלים בכירים לשעבר בצבא ארה"ב שעורכים ביקור מיוחד בישראל. "חיזבאללה בלבנון העביר את כל אמצעי הלחימה שלו לאזור מאוכלס", הסביר מפקד חיל האוויר את הדרכים של הארגון להימנע מתקיפה ישראלית. "כיום קיימים מחסני אמל"ח בבניינים אזרחיים, במסגדים ואף במאגרים מתחת לאדמה. אנחנו חייבים לקחת זאת בחשבון".

האלוף אשל התייחס בדבריו להיערכות הישראלית לאפשרות שהמשטר הסורי יאבד את אחיזתו במדינה. "אין לדעת מה יהיה ביום שאחרי אסד", הדגיש אשל. "אנחנו צריכים להיות מוכנים לסכל העברת אמצעי לחימה מכל סוג, טילים מתוחכמים מסוג 'יאחונט', רקטות קרקע-קרקע, טילי קרקע-קרקע ונשק כימי".

"נערכים לסיכול הערבת אמל"ח" (רויטרס)
למרות הצלחתה של מערכת כיפת ברזל למנוע נפילת רקטות רבות באזורים מיושבים במהלך מבצע עמוד ענן, הבהיר אשל למבקריו כי המערכת לא יכולה להעניק הגנה מלאה במקרה של עימות עם סוריה או לבנון. "כיפת ברזל אמנם מאפשרת לנו זמן ומרווח תמרון על מנת שלא ניכנס לעימות בעל כורחנו, אך היא לא מספקת הגנה במאה אחוזים למרות הצלחתה המבצעית", ציין אשל.

ובעוד ישראל ממשיכה להיערך להעברת אמצעי הלחימה המתקדמים, אומר היום גורם רוסי בכיר לעיתון "הסנדיי טיימס" שרוסיה לא תמכור את מערכות ההגנה האווירית מסוג S-300 לסוריה. על פי הפרסומים, בתמורה לביטול העסקה, תימנע ישראל מלבצע התקפות אוויריות בסוריה, כפי שנטען מספר פעמים בחודשים האחרונים בעיתונות הזרה.

הישג מדיני? פוטין ונתניהו (רויטרס)
על פי הדיווח בעיתון הבריטי, העסקה גובשה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח לשכנע את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי מכירת הטילים עלולה לפגוע ביציבות האזור. נתניהו הסביר לפוטין במהלך הפגישה בערב חג השבועות כי אם יפלו הטילים לידיים הלא נכונות הם עלולים לשמש ליירוט מטוסים אזרחיים בנמל התעופה בן גוריון.

אמש, בנאום לציון 13 שנה לנסיגת צה"ל מדרום לבנון, הדגיש מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כי ארגונו תומך בממשל הסורי וטען כי ישראל נערכת למלחמה חדשה. לדברי מנהיג ארגון הטרור הלבנוני, מיליות אסלאמיות השתלטו על המרד נגד משטרו של הנשיא הסורי אסד וכי הדבר מהווה איום ישיר על לבנון.