צה"ל פגע בסוללות של צבא סוריה

הירי ההרתעתי שבוצע אתמול כנראה לא עבד, ושוב נורתה היום פצצת מרגמה סורית, שהתפוצצה סמוך לתל חזקה בצפון הגולן ולא גרמה לנפגעים. הפעם הגיב צה"ל בירי טנקים מדויק שפגע בסוללות המרגמה שירו מסוריה

צה"ל השיב אש למקורות הירי, ארכיון (חדשות 2)

המסר שהעביר אתמול צה"ל לסורים לא נקלט: בשעות הצהריים שוב בוצע ירי פצצת מרגמה משטח סוריה לישראל בשטח פתוח מצפון לתל חזקה. צה"ל השיב אש זמן קצר מכן וירה פגזי טנק לעבר מקורות הירי. בניגוד לאתמול, הירי כוון ישירות לעבר הסוללה הצבאית הסורית ולא בסמוך אליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הירי הסורי בוצע על ידי שתי פלגות מרגמות 81 של צבא סוריה. בתגובה לנפילת הפצמ"ר, צה"ל העלה טנקים לעמדות האש ואלה ירו מספר פגזים ישירות לעבר הפלגות. בצה"ל לא יודעים להעריך אם יש נפגעים בצד השני.

מדובר צה"ל נמסר כי הכוח ביצע ירי טנקים לעבר מקורות האש וכי זוהו פגיעות מדויקות בתותחים סוריים מתנייעים. צה"ל העביר הודעה בנושא לגורמים הרלוונטיים באו"ם. "צה"ל יגיב בחומרה כנגד כל פגיעה בשטח ישראל", נמסר בתגובה.

לא רק בישראל מודאגים מהמתיחות בגזרת הגולן. מזכ"ל האו"ם באן קי מון הביע חשש מכך שהירי מסוריה לעבר ישראל נמשך ומהתגובה שבאה לאחריו. "על שתי המדינות לכבד את הסכם שביתת הנשק ולעצור כל סוג של ירי מעבר לקו הפסקת האש", הצהיר באן בהודעה שפרסם.

"אני מקווה כי הירי מסוריה לעבר ישראל יחדל - אך אם לא, אנו נדע להגן על עצמנו בדרכים המתאימות", אמר נשיא המדינה שמעון פרס בריאיון לרשת CNN. "לישראל אין כל רצון להסלים את המצב הביטחוני על גבול הצפון, גבול שהיה שקט במשך עשרות שנים". עוד הוסיף כי "הגיע הזמן שהליגה הערבית תיקח אחריות ותחת חסות האו"ם תכניס כוחות צבא ערביים בסוריה שיפעלו להפסקת שפיכות הדמים של נשים וילדים".

אתמול: צה"ל השיב אש לסוריה לראשונה משנת 1973

אתמול לראשונה מאז מלחמת יום כיפור ביצע צה"ל ירי לשטח סוריה - בתגובה לנפילת פצצת מרגמה בצפון הגולן. כוח צה"ל שיגר טיל מונחה מסוג "תמוז" לעבר סוללה של צבא סוריה שביצעה את ירי הפצמ"ר.

התמוז הוא טיל מונחה, שבשל יכולות הדיוק הגבוהות שלו מאפשר "פגיעה כירוגית" בעומק שטח האויב. עד לחשיפתו הרשמית, אשתקד, סווג מערך ה"תמוז" בצה"ל כ"סודי ביותר". טילי הנ"ט שנמנים עמו נחשבים למתקדמים ביותר בעולם ונמצאים בשירות ישראל עוד משנות ה-80 של המאה הקודמת.

מה שהביא להחלטה לירות אתמול אל סוללת מרגמות בשטח סוריה היה נחיתה של פצצת מרגמה, קודם לכן, סמוך למוצב צה"ל בצפון רמת הגולן - אחרי שבתקופה האחרונה נרשמה הסלמה בזליגת העימותים בין כוחותיו של צבא אסד לבין המורדים אל שטח ישראל. במקביל, העבירה ישראל מחאה רשמית לאו"ם שלפיה לא תמשיך להבליג על ירי מסוריה לשטחה. מדובר צה"ל נמסר כי לא היו נפגעים באירוע וכי "ירי נוסף יגרור תגובה נמרצת".

במלחמת לבנון השנייה נורו 600 טילי "תמוז"

טיל התמוז, שמיוצר על ידי רפא"ל, נחשב למהיר ביותר ומסוגל להגיע לטווח של 25 קילומטרים, עם יכולת פגיעה בסוגים רבים של מטרות שעליהן הוא "ננעל" ובמקרה הצורך, אף עוקב אחריהן באופן עצמאי.

קצין תותחנים ראשי, תא"ל דוד סויסה, סיפר בקיץ שעבר כי בימי מלחמת לבנון השנייה שיגר צה"ל 600 טילי "תמוז" בעלות של 300 מיליון שקלים. גם במבצע "עופרת יצוקה" ברצועה נעשה שימוש באותו מערך טילים, אולם נורו רק כמה עשרות יחידות אז.