פינלנד: בוטל הכינוס לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני

דיפלומטים מערביים מסרו לסוכנות הידיעות AP כי הוועידה שהייתה אמורה לעסוק בפירוקן של מדינות האזור מנשק לא-קונבנציונלי - בוטלה. זאת, לדבריהם, בשל סירובה של ישראל להגיע למפגש

הסיבה לביטול: "סירובה של ישראל להגיע" (אל-ערביה)

מזרח תיכון נקי מגרעין? לא בזמן הקרוב.הוועידה שעניינה פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני בוטלה - כך מסרו גורמים דיפלומטים מערביים לסוכנות הידיעות AP. על פי הדיווח, צפויה ארצות הברית להוציא הודעה רשמית בנושא, ובה ייאמר כי "התזמון אינו אידיאלי לקיומו של הכינוס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיווח נאמר, כי אחד הגורמים לביטולה של הוועידה הוא סירובה של ישראל להגיע אליה - זאת, ככל הנראה, בשל הלחץ שעתידות המדינות המשתתפות בכינוס, וביניהן אירן,  להפעיל עליה כדי שתזנח את תכניתה הגרעינית. עוד נמסר, כי בהודעת הביטול הרשמית ייאמר, עם זאת - כי קיום הוועידה בתקופת הזמן הנוכחית "אינה נוחה" בשל המשבר המתמשך בסוריה והמתיחות עם אירן.

בשנת 2010 התקבלה ההחלטה על קיומה של הוועידה, ומאז חתומות 189 מדינות על האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני. כמו כן, הן אלה שהחליטו על קיומה של הוועידה שמטרתה להביא לפירוזו של המזרח התיכון מנשק לא-קונבנציונלי. עם זאת, בשנים האחרונות חזרה ישראל וטענה כי מזרח תיכון ללא נשק גרעיני אפשרי רק אם תחול התקדמות בתהליכי השלום באזור.