הקצין שהתריע ממלחמה וננזף מדבר: "לא נעלבתי"

אלוף אביעזר יערי, קצין המודיעין שניסה להתריע ממלחמת יום הכיפורים וננזף בחומרה, מגיב היום לראשונה על פרסום הפרוטוקולים של ועדת אגרנט. הוא מדבר על העוול שנעשה לדדו, על משה דיין ועל הייסורים שלו – הייסורים של מי שראה את המתקפה מתקרבת, התריע, ואיש לא הקשיב

"המקור אמר בפירוש שלא מדובר בתרגיל, אלא במלחמה שמצרים מכינה עם סוריה", אומר היום אלוף אביעזר יערי, קצין המודיעין שניסה להתריע ממלחמת יום הכיפורים - וננזף בחומרה. בראיון בלעדי לחדשות 2 מדבר יערי על העוול שנעשה לדדו, על משה דיין והייסורים שלו. "הייתי במצב שלא הייתי מוכן לקנות סיפורים של אחרים, ואמרתי שמחובתי להתריע לפיקוד צפון - שלא תהיה לו הפתעה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

39 שנים אחרי, עדיין הרגעים האלה לא עוזבים את מי שהיה במלחמה ראש ענף סוריה באגף המודיעין. אביעזר יערי היה אז נגד כולם - וננזף קשות. "אני אוכל את עצמי על כך שלא צעקתי עד השמיים", הוא אומר. "היום, במרחק 40 שנה, אני אומר שאפשר לייחס לי גם דברים יפים. אבל אם רוצים לשפוט אותי - אז אפשר להגיד שלא הצלחתי להזיז אפילו אבן אחת. הם לא שינו את דעתם בגללי".

בפרוטוקולים של ועדת אגרנט, שפרסם אתמול משרד הביטחון, נחשף שעוזר ראש אמ"ן נזף ביערי על החלטתו להעביר את הערכותיו האישיות ולא את אלו של אמ"ן, שסברו שאין מלחמה בפתח. "באחד באוקטובר, אחרי הישיבה, חדלתי להיות כזה בטוח", הוא משחזר. "חיכיתי עד שתהיה הוכחה נוספת, שבאה יותר מאוחר". על הנזיפה עצמה אומר יערי: "אני לא זוכר שנעלבתי ממנה".

דדו, שהתאכזב קשות מאמ"ן, קירב אליו את יערי ומאז היה צמוד אליו עד תום הקרבות. "התרשמתי שאם היה מישהו במלחמה הזאת, עם כל הקושי של ההפתעה וכל האסונות בהתחלה היה מוצק, שקט ושקול ומנהיג אמיתי של המלחמה - במיוחד ששר ביטחון לא בדיוק היה לו - זה היה דדו", אומר יערי. "עשו לו עוול גדול".

יערי מספר גם על הרגע בו פגש את דיין בבור בקרייה, ביום השלישי ללוחמה. "עמדנו מול המפות ודיין אמר: 'אתמול הובסנו', והיה לנו מצב רוח עצוב לאחר מכן. אני חושב שדיין אכזב יותר את עצמו מאשר אותנו". ועדת אגרנט דווקא דיברה בזכותו של יערי, הוא התקדם באמ"ן ופרש מצה"ל בדרגת אלוף. היום, בגיל 82, הוא מביט מפוקח. הרבה ממה שראה אז - מתאים גם היום.