רמטכ"ל ארה"ב: "לא נרצה להיות שותפים לתקיפת אירן"

מה שנשמע תחילה כרמיזה - הופך כעת להצהרה בוטה וחריפה נגד פעולה צבאית באירן. הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי אומר הערב כי לא ירצה להיות חלק מתקיפה שכזו ושב ומדגיש כי גם אם ישראל תתקוף - היא לא תצליח להשמיד את תכנית הגרעין. דוח סבא"א: אירן מתקדמת בתכניותיה

דמפסי. מתנגד (AP)

אחרי שרמז כי ישראל לא צריכה לתקוף לבדה באירן, אומר הערב רמטכ"ל ארצות הברית במפורש כי ללא תיאום עם וושינגטון - הוא לא יהיה מעוניין ליטול חלק בתקיפה נגד מתקני הגרעין האירניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא רוצה להיות שותף למעשה, אם ישראל תחליט לעשות זאת", אמר הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי בשיחות עם עיתונאים בלונדון, כפי שדיווח הערב היומון הבריטי "הגרדיאן". בדבריו שב דמפסי והבהיר כי גם אם ישראל תתקוף - אין באפשרותה להשמיד לחלוטין את תכנית הגרעין האירנית, אלא רק לעכב אותה.

בינתיים נראה כי אירן לא נרתעת מהדיבורים על אפשרות שהמערב יתקוף את מתקני הגרעין שלה. הערב הודלפו פרטים חדשים מדוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שיתפרסם בימים הקרובים, לפיהן אירן הגבירה את יכולותיה בהעשרת אורניום באתר התת קרקעי בפורדו ב-30% בשלושת החודשים האחרונים.

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה הערב מפי גורמים דיפלומטים בסבא"א, לפיהם הוסיפה אירן עוד שתי מערכות של צנטריפוגות, המונות 328 בסך הכל. אנשי הסוכנות טוענים שאירן גם ממשיכה להטמין את הצנטרפוגות באזורים הרריים סמוך לפורדו, מחשש למתקפה מהאוויר נגד אתרי הגרעין.

על פי אנשי הסוכנות, אירן מזקקת אורניום בפורדו לרמה מספקת להרכבת פצצה גרעינית. בדוח יצויין כי אירן הרכיבה 1,064 צנטרפוגות, מהן 696 היו פעילות כבר בחודש מאי האחרון. הדיווח הערב מצטרף להדלפות מהשבוע שעבר, לפיהן אירן ממשיכה להאיץ את תכנית הגרעין שלה.

בשבוע שעבר דווח כי סבא"א החליטה להקים צוות עבודה מצומצם ומיוחד, שנועד לדון בכוונותיה של אירן בתכנית הגרעינית הצבאית שלה. על פי הדיווח בסוכנות AP, הצוות מיועד לנתח הערכות מודיעין, רמת הקרינה הרדיואקטיבית הנמדדת ממתקני הגרעין ולדון בהיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין, בהסתמך על חוות דעת של מומחים.