אמה של הילה על הקבר: "אל תפחדי ילדה שלי"

כמו בכל שנה ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל, הגיע הרמטכ"ל בני גנץ להניח זר פרחים על קבר החלל האחרון, קברה של סגן הילה בצלאלי ז"ל. אמה של הילה, סיגלית, קראה לבתה בדמעות: "אל תרעדי ילדה שלי, אל תפחדי". הרמטכ"ל גנץ: "מצבות החללים - אבני החומה של האומה"

הרמטכ"ל בני גנץ הניח אחר הצהריים זר פרחים ואת דגלון ראש המטה הכללי על קברם של החיילים האחרונים שנהרגו לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, סגן הילה בצלאלי ז"ל ורב"ט יהושע חפץ ז"ל, בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. אמה של הילה, שנהרגה בקריסת גשר התאורה סמוך למקום שבו נטמנה, התייפחה על הקבר: "אל תרעדי ילדה שלי, אל תפחדי".

כמדי שנה, ימים ספורים לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, הגיע הרמטכ"ל להניח זר פרחים על קברם של החללים האחרונים של צה"ל במהלך השנה האחרונה - סגן הילה בצלאלי ז"ל, שנהרגה סמוך לבית הקברות הצבאי במהלך החזרות לטקס יום העצמאות הממלכתי, ורב"ט יהושע חפץ, טירון יחידת יהל"ם שמת במהלך גיבוש ליחידה.

בני משפחותיהם של בצלאלי וחפץ ליוו את הרמטכ"ל ואת משלחת צה"ל בעלייה לקברים הטריים. הרמטכ"ל חיבק את אמה של הילה, סיגלית, ניחם את המשפחות השכולות ואמר: "כאן, בהר הרצל, מסמלות המצבות חיים שנגדעו בטרם עת וחלומות שלעולם לא יתגשמו, אך יחד עם זאת מסמלות אבנים אלו את אבני החומה של האומה".

סיגלית עצמה נישקה את חלקת הקבר והתייפחה עליו ארוכות. היא פנתה לקבר ואמרה לבתה: "אל תרעדי ילדה שלי, אל תפחדי, אמא פה... לא האמנת שאת יכולה להיות קצינה, אבל הנה הפכת להיות סגן. אני לא עצובה, אני שמחה, עכשיו קצת כואב לי אבל זה יעבור". גנץ ניחם את האם ואמר לה: "הילה יכלה להגיע לפסגות אמיתיות".

בטקס עצמו אמר הרמטכ"ל: "כאן בהר הזיכרון, אני חושב על החיילים והמפקדים הצעירים שהיו בראשית דרכם ולא זכו להקים בית בישראל. אני חושב על הילה בצלאלי שנהרגה כמה מאות מטרים מפה, על יהושע חפץ, שנפטר בגיבוש ליחידה מובחרת. אני זוכר את החיילים והמפקדים שהיו, את עמידתם כתף מול כתף. אל מול האיומים שמשמיעים אויבינו - חיילינו זוקפים קומה".

בתום הטקס נפגשה סיגלית בצלאלי עם אל"מ דוד רוקני, המפקד המיתולוגי של מצעד צה"ל בערב יום העצמאות, אותו היא מכירה מעבודתה במתחם הר הרצל. השניים התחבקו ושוחחו ממושכות. 

ערב יום הזיכרון התשע"ב לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, עומד מספרם של הנופלים משנת 1860 על 22,993. בשנה החולפת עלה מניין החללים ב-126. בישראל 10,524 משפחות שכולות, בהן 2,396 יתומים ו-4,992 אלמנות צה"ל ומערכת הביטחון.

אמה של הילה תדליק משואה

הבוקר פורסם כי אמה של הילה תדליק משואה בערב יום העצמאות הקרוב. בצלאלי נענתה לבקשתו של יו"ר הכנסת רובי ריבלין, להתלוות אליו להדלקת משואה בטקס המרכזי. "הייתי גאה וממשיכה להיות גאה במדינה", אמרה בצלאלי בריאיון לחדשות 2 באינטרנט.

"מעודד אותי שהחליטו לעשות זאת ושעם ישראל יבין מי הייתה הילה. "זה כל כך סימבולי". בצלאלי הוסיפה שמאז המוות הטרגי בשבוע שעבר, שעדיין נמצא בחקירה בחשד לגרימת מוות ברשלנות, מגיעים אזרחים רבים לנחם את המשפחה האבלה, כולל "הרבה אנשים שהילה הייתה קשורה אליהם".

בהודעה רשמית שפירסמה המשפחה, נמסר כי "זה מה שהילה הייתה רוצה. אנחנו מודים מאד ליו"ר הכנסת על החלטתו לציין את זכרה של הילה בביתה השני, הר הרצל, המקום בו סיימה את חייה ובו נקברה למנוחת עולמים. אך טבעי שסיגלית, כעובדת ההר ושמשנתו של אבי הציונות הינו מפעל חייה, תדליק את המשואה לזכר הילה ונגד תרבות החאפלאפ הישראלי, בשבוע המשמעותי ביותר בשנה - מאסון השואה לתקומת המדינה".

בסוף השבוע האריך בית המשפט המחוזי בירושלים את מעצרם של ארבעת החשודים בגרימת המוות ברשלנות, עד מחר בבוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת