בטורקיה מתארגנים לצעדה: "מיליונים בגבול ישחררו את ירושלים"

ביום שישי הקרוב צפויים אלפים במדינות ערב לצעוד לגבולות ישראל, בתמיכתה ובעידודה של אירן. בטורקיה נערכה בסוף השבוע "חזרה גנרלית", כשעשרות בני אדם הפגינו מול שגרירות ישראל באנקרה וקראו "מוות לישראל". "מיליוני בני אדם יתכנסו על גבולות פלסטין, ויהיו מוכנים למות למען ירושלים", זעקו המפגינים. צפו בהפגנה

"חזרה גנרלית" לקראת התהלוכה נגד ישראל: עשרות בני אדם, אנשי "קמפיין הצעדה לעבר ירושלים", הפגינו בסוף השבוע מול מתחם שגרירות ישראל באנקרה בירת טורקיה, בקריאה להשתתפות המונית בצעדה לעבר גבולות ישראל שצפויה להיערך ביום שישי הקרוב, 30 במרס.

"מיליוני בני אדם יכולים לשנות את גורלו של העולם", צעק אחד הדוברים בהפגנה. "מיליוני בני אדם יתכנסו על גבולות פלסטין, ויהיו מוכנים למות למען המטרה ולמען ירושלים. אנחנו נשחרר את פלסטין ואת ירושלים!". המפגינים קראו בזעם קריאות ""מוות לישראל, מוות לאמריקה".

מידע שהצטבר לאחרונה במערכת הביטחון מעיד על כך שב-30 במרס מתכוונים מאות פעילים במדינות ערב ובאירן לקיים תהלוכות ענק לעבר גבולותיה של ישראל, במה שמכונה "הצעדה לעבר ירושלים". הפעילים האירניים כבר קיבלו את ברכת הדרך של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד, שנפגש עמם בשבוע שעבר בטהרן והצטלם עמם.

על פי המידע שהתקבל, מעורבת טהרן בתמיכה הצהרתית ותעמולתית במארגני הצעדות. נוסף על כך, מייחסים לה במערכת הביטחון גם מעורבות בהיערכות הארגונית המתבצעת לקראתן - באמצעות גופים, ארגונים ואישים שונים המזוהים עמה ופועלים מטעמה.

מדובר בהפגנה האנטי-ישראלית השנייה המתקיימת בשבועות האחרונים בבירת טורקיה, מול מתחם השגרירות הישראלית. בשיאו של סבב האלימות האחרון בין ישראל לפלגים החמושים ברצועת עזה, הפגינו עשרות בני אדם במחאה על פעילות צה"ל ברצועת עזה. המפגינים קראו לקהילה הבינלאומית שלא להמשיך ולשתוק "נוכח התוקפנות הישראלית נגד הפלסטינים".

הערכה: אירן מבקשת לחזק מעמדה על רקע אירועי "האביב הערבי"

גופי המודיעין בישראל מעריכים כי מעורבותה של אירן באירועים מהווה ניסיון של הרפובליקה האיסלאמית לחזק את מעמדה במזרח התיכון, תוך ניצול המצב הרגיש ששורר בתקופה זו בחלקים נרחבים של העולם הערבי והמוסלמי - במיוחד סביב הנעשה בירושלים.

בימים האחרונים העבירה ישראל מסרים תקיפים למדינות השכנות לפיה אין בכוונתה לנהוג באיפוק במקרה בו יצעדו אלפים לעבר גבולותיה ויאיימו על ריבונותה. על כן, מדיווחים אחרונים בכלי התקשורת הערביים עולה כי בחלק ממדינות ערב משקיעים שירותי הביטחון המקומיים מאמצים כבירים על מנת למנוע את הצעידה לעבר הגבולות, אך לאפשר את קיומן של הפגנות מקומיות נגד ישראל.

ההפגנה שנערכה אמש באנקרה היא ביטוי נוסף ל"הפיכת עורו" של המשטר בטורקיה נגד ישראל מאז מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. היום הגיעה לרצועת עזה משלחת בכירים טורקים, ובהם ראשי רשויות וערים ברחבי טורקיה. המשלחת נכנסה דרך מעבר רפיח - ובכיריה צפויים להפגש עם ראשי ממשלת חמאס בעזה על מנת לדון עמם בהמשך הסיוע הכלכלי של טורקיה לרצועה. בשנה שעברה דיווחה רשת אל-ג'זירה כי הסיוע הטורקי לעזה הוכפל פי 24 מאז "עופרת יצוקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת