ברק: להציב כיפת ברזל גם בצפון

על רקע התגברות הירי מרצועת עזה לעבר ישראל, דורש שר הביטחון להציב מערכות יירוט נוספות גם בצפון ולהגדיר את מערכת היירוט כפרויקט חירום לאומי. "יש להבטיח שהמערכת תספק לכלל אזרחי המדינה את ההגנה שהם ראויים לה כנגד איום רקטות וטילים, גם מהצפון ולא רק מהדרום", אמר ברק

הירי בדרום נמשך, ושר הביטחון דורש להרחיב את מערכות ההגנה: השר אהוד ברק מתכוון לדרוש פעם נוספת להגדיר את מערכת היירוט הרב שכבתית כפרויקט חירום לאומי, כדי להבטיח שיואץ ביצוע ופריסת כיפת ברזל, והשלמת פיתוח ופריסה בשנים הקרובות של "שרביט קסמים".

לקבלת עדכונים שוטפים על ההסלמה בדרום - הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש להבטיח שהמערכות תיפרסנה בלוח הזמנים הקצר ביותר האפשרי, כדי לספק לכלל אזרחי המדינה את ההגנה שהם ראויים לה כנגד איום רקטות וטילים, גם מהצפון ולא רק מהדרום", אמר השר. בשיחה עם אנשי משרד הביטחון הבוקר הוסיף ברק כי "ההצלחה הגדולה של כיפת ברזל ביירוט הרקטות שנורו לעבר ערי ישראל ביומיים האחרונים, תורמת לביטחון של אזרחי ישראל ולהרתעה בחופש הפעולה של ההנהגה".

מאז תחילת הירי בסוף השבוע יירטה מערכת "כיפת ברזל" 32 רקטות. בנוסף, צה"ל מעדכן כי מתחילת האירועים חיל האוויר תקף 21 יעדים ברצועת עזה בהם אתרי שיגור של ירי תלול מסלול לעבר ישראל, שמונה מחסני אמצעי לחימה, מחסנים לייצור אמצעי לחימה ובורות שיגור.  

חיל האוויר תקף בעזה: שני מחבלים נהרגו

לפחות שני מחבלים נהרגו ושלושה נפצעו בתקיפה נרחבת של חיל האוויר הבוקר, שמנעה שיגור טילים נוסף לדרום. הפלסטינים מדווחים שאחד ההרוגים בתקיפה הבוקר הוא נער בן 12. בכך מגיע מספר הפלסטינים שנהרגו מאז יום שישי בתקיפות צה"ל ל-18. זמן קצר לאחר מכן נורו שלוש רקטות לכיוון אשדוד, אולם מערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט אותן. לירי הזה מצטרפים שתי רקטות נוספות שנורו לעבר אשדוד ואשקלון, שיורטו בהצלחה.

פיקוד דרום עורך בשעות הבוקר תקיפה נרחבת של מרחבי השיגור ברצועה, זאת כדי לצמצם ולסכל את האפשרות של חוליות שיגור להמשיך בירי לעבר ישראל. בנוסף, יורט הבוקר גראד שלישי, סמוך לשני חיסולים של חוליות משגרים בתקיפה של חיל האוויר.

תקיפת חיל האוויר היתה מכת מנע, שבוצעה על אתרי שיגור שבהם ישנן רקטות מוכנות לשיגור בתוך בורות, לטווחים של כ-40 קילומטרים. הפעולה בוצעה במטרה לסכל ניסיונות עתידיים להרחיב את מעגל הירי לעבר גוש דן.בהערכת מצב שהתקיימה הבוקר במערכת הביטחון, נערכים לכך שסבב התקיפות יימשך עוד מספר ימים. בצה"ל מוכנים להמשיך ולפעול ברצועה כדי לסכל את ניסיונות הירי של ארגוני הטרור.

למעלה מ-100 רקטות נורו בסופ"ש

הירי לעבר שטח ישראל נמשך גם הבוקר, בתום סוף שבוע עתיר אש עם למעלה מ-100 רקטות גראד, קסאם ופצצות מרגמה שנורו לעבר שטח ישראל. קרוב ל-30 יירוטים של רקטות נרשמו על-ידי מערכת "כיפת ברזל".

אחרי לילה שקט באופן יחסי בדרום, אזעקה נשמעה בשעות הבוקר באשדוד ובאשקלון. במקביל שני טילים נפלו הבוקר בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, אין נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהתפוצצות הרקטות. 

בשעות הלילה הותקף מחסן לאמצעי לחימה בשכונת תופאח בעזה, ובצד הפלסטיני מדווחים על נפגעים בתקיפה. דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס בפייסבוק שלו להסלמה בדרום וכתב: "תושבי הדרום, עמידתכם האיתנה לאור האירועים מעוררת השתאות... פגענו ב 16 פעילי טרור וכל עוד לא יפסק הירי נמשיך לפעול במלוא הנחישות. יתכן ועוד ימי קרב נוספים לפנינו, אך רק עם עורף חזק נוכל להמשיך לפעול ולנצח".

מאז החל סבב ההסלמה בדרום שלשום בצהריים, יירטה מערכת "כיפת ברזל" יותר מ-30 רקטות - יותר משליש ממספר הרקטות שנורו מעזה. ראש הממשלה התייחס להישגי המערכת, ואמר בשיחה עם ראשי הרשויות בדרום כי "נשפר עוד יותר את הגנת העורף גם באמצעות הצטיידות במערכות נוספות של כיפת ברזל, שיעילותה הוכחה שוב בסוף השבוע. נמשיך לפגוע בכל מי שמתכנן לפגוע באזרחי מדינת ישראל". 

ביישובי הדרום הממוקמים בטווח שבין 7 קילומטרים ל-40 קילומטרים מהרצועה - לא יתקיימו היום לימודים. בתום הערכת מצב שקיימו ראשי הרשויות עם אנשי פיקוד העורף, הוחלט שלא לקחת סיכון ולבטל את הלימודים גם ביישובים יבנה, גן יבנה, אשדוד, אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי, נתיבות ואופקים. גם באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ובמכללות בדרום לא תתקיים מחר פעילות. לעומת זאת, ביישובי עוטף עזה הסמוכים לגדר יתקיימו הלימודים כרגיל, כולל במכללת ספיר בשדרות.

במקביל דווח הערב על שיפור במצבו של הפועל הזר שנפצע באורח קשה אתמול מפגיעת פצמ"ר בעין הבשור. בבית החולים "סורוקה" דיווחו כי הפצוע יצא מכלל סכנה. תשעה בני אדם נוספים נפגעו במהלך ירי הרקטות בסוף השבוע, כולם כתוצאה מחבלות במהלך ריצה למרחבים המוגנים בשעת אזעקה.

משרד הרווחה מעניק סיוע לתושבי הדרום. העובדים הסוציאליים מקיימים סיורים במקלטים לצורך בדיקת מצבם האזרחים ומגיעים לבתיהם של תושבים בעלי צרכים מיוחדים שנמצאים בביתם בשל המצב הביטחוני.

נכים שאין להם ממ"דים בבית, מונחים על ידי פיקוד העורף ומשרד הרווחה לאתר את המקום המוגן ביותר במרחב הקרוב אליהם. בנוסף, במועצה האזורית אשכול מעניקים עובדים סוציאליים טיפול לנפגעי חרדה ודואגים להמשך הטיפול בעובד הזר שנפגע בעקבות הירי.

בעקבות המצב בדרום, מופעלים תדרי רדיו "שקטים" לטובת התושבים: בבאר שבע והסביבה 97FM ו-95.8FM, באשקלון, אשדוד והסביבה 101.5FM, באשדוד והסביבה 93.3FM.

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים בחדשות 2 באינטרנט:

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים בחדשות 2 באינטרנט:

מטח גראדים לבאר שבע: פגיעה ישירה בבי"ס ובשכונת מגורים

רה"מ נתניהו: "אנו עדיין בכוננות מול ניסיון פיגוע"

ראש העיר ב"ש: "אנו נמצאים בג'ונגל"

תיעוד: כך מיירטת כיפת ברזל רקטות  

250 אלף תלמידים נשארים בבית

החשש: רקטות לעבר גוש דן

דובר צה"ל: "ייתכן ועוד ימי קרב נוספים לפנינו

צה"ל לתושבי הדרום: הישארו קרוב למרחבים המוגנים

הנחיות פיקוד העורף המעודכנות לתושבי הדרום

רוני דניאל בפרשנות: צה"ל חותר לפגיעה - לא לרגיעה

אהוד יערי בפרשנות: חמאס לא רוצה בהסלמה

"כיפת ברזל" השמידה שליש מהרקטות שנורו

בעקבות ההסלמה: אין לימודים ביישובי הדרום

החמאס והג'יהאד: "נלמד את ישראל לקח"

חיסול כפול בעזה של פעילי ג'יהאד

הג'יהאד מציג: ירי לעבר ישראל

ראש מועצת אשכול: "הממשלה הפקירה תושבי עוטף עזה"