האחיות הדתיות מההתנחלות שהפכו לקצינות

למרות הדעות הקדומות, החליטו שתי אחיות דתיות מהתנחלות בבנימין להתגייס לצה"ל - וכעבור זמן מה הן התאהבו בצבא ויצאו גם לקצונה. לרגל יום האישה הבינלאומי, שוחחנו עם סרן שני וסג"מ ברקת, שסיפרו על הקשיים בשינה עם בנים באותו נגמ"ש, אך הודו: "לא הכרנו חילונים לפני הצבא". ומה הן חושבת על רמטכ"ל אישה? לא מתאים

"לא הכרתי חילונים קודם". האחיות כהן (דו"צ)

האחיות שני וברקת כהן, המתגוררות בהתנחלות אדם שבבנימין, הן האחיות הדתיות הראשונות שהפכו לקצינות בצה"ל. לרגל יום האישה הבינלאומי המצויין היום ברחבי העולם, כינסנו את שתיהן לשיחה על נשים, על דת ועל החיים בצבא ההגנה לישראל כנשים שומרות מצוות.

סרן שני כהן משרתת היום כמפקדת פלוגה בבית הספר לקצינים של צה"ל (בה"ד 1). היא הייתה היחידה בשכבה שהתגייסה והיום היא מפקדת גם על בנים. "העמדה של להגיד לבנים מה לעשות היא לא טריוויאלית במגזר שלנו", היא מספרת בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

למרות הפקודות הברורות בצה"ל בנושא "השילוב הראוי", מספרת שני כי היא נתקלת בלא מעט קשיים במהלך השירות: "ישנו כל הסגל בהכנה במאהל בדואי, ומהר מאוד הבהרתי שאני לא ישנה ככה עם הבנים. כך השיגו לי מחיצה".

שני מספרת כי היא אף רצתה לשוב לאולפנה בה למדה כדי להסביר לבנות על השירות הצבאי - אך שם לא אפשרו לה להגיע. "הם לא מעודדים את זה כי מבחינתם זה מועד לפורענות, ולא כל אחת מסוגלת לזה", הדגישה סרן שני.

"לא הכרתי חילונים לפני הצבא"

אחותה של שני, סג"מ ברקת, החליטה כי היא הולכת בעקבות אחותה והיום גם היא משרתת כקצינה בבסיס צאלים. "למדתי בעפרה והייתי היחידה בכיתה שהתגייסה", סיפרה סג"ם ברקת לחדשות 2 באינטרנט. "יש קשיים, אני למשל אף פעם לא אישן עם בנים בנגמ"ש ואפילו לא אפתח מזרון לידם בשטח".

שתי האחיות מספרות כי חלומה של אימן היה להתגייס, אך סבתן לא אפשרה לה זאת. כעת הן מגשימות לה את החלום. "בשבילי לצאת לקצונה - זה היה מסר בגלל האמירה שדתיות לא משרתות. אנחנו חלק מהעם ואנחנו רוצות לתת את התרומה הזאת", סיפרה סרן שני, ששואפת לקריירה צבאית מבצעית בשטחי יהודה ושומרון. "עד שהגעתי לצבא לא הכרתי חילונים ועכשיו אני מחוברת לכל העם".

לשאלתנו, הסבירו האחיות כהן כי הן מבינות שנשים לא יכולות להשתלב בכל תפקיד בגלל שהן פיזית בנויות אחרת מבנים, וכן שוללות את האופציה שאישה תהיה רמטכ"ל בעתיד. המסר שלהן ליום האישה הוא שהשמיים הם הגבול.

"נשים חזקות בכל מקום שהן יהיו ואי אפשר בלעדינו", הסבירה סרן שני. "צריך לשאוף גבוה ולעבוד קשה כי הכל אפשרי - גם לבנות דתיות". אחותה ברקת סיכמה ואמרה כי "לדתיות יש הרבה מאוד כוח".

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ שלח הבוקר איגרת לחיילות ומפקדות צה"ל, לרגל יום האישה. "לנשים בצה"ל תרומה מכרעת לבניין כוחו ועוצמתו", כתב גנץ. "המשיכו למצות את היכולות הטמונות בכן ולתרום למימוש ייעודו של צה"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת