"ברק לא יכול להמשיך כשר ביטחון, אשכנזי לא יכול להצטרף לפוליטיקה"

התשבוחות היחידות בפרשת הרפז הולכות לתקשורת, על חשיפת הפרשה. אמנון אברמוביץ' חושב שלאור הממצאים גבי אשכנזי - עם צינון או בלי - לא יכול להשתלב בפוליטיקה. ושר הביטחון? גם הוא לא יכול להמשיך בתפקידו. אבל כל זאת, רק במדינה מתוקנת. פרשנות

הפעילות היחידה שמקבלת ציון לשבח מטיוטת דוח מבקר המדינה בהתנהלות בפרשת מסמך גלנט, היא עצם חשיפת המסמך. זו הייתה חשיפה ששמה קץ למסע רעל, ללחימה בין לשכות הרמטכ"ל לשר הביטחון, שעלולה הייתה להידרדר מי יודע לאן.

כל שאר הפעילויות והאישים חוטפים ביקורת בטיוטת הדוח: על גבי אשכנזי נמתחת ביקורת קשה, גם על כך שלשכתו אוספת חומר, גם על דגירתו על המסמך במקום להראותו לגורם מוסמך; על ארז וינר הרל"ש נמתחת ביקורת קשה בגין פעילות ענפה פסולה בקשר עם הרפז ובאיסוף חומר על לשכת שר הביטחון; ברק - במקום פעל להרגיע, פעל שלא להרגיע, עיכב מינויים רבים כחלק מהמלחמה.

נקודה נוספת מעניינת ביותר היא שהמבקר קובע שהוא ביקש מלשכת שר הביטחון חומרים ולא קיבל: אין שיחות מוקלטות, אין תיעוד, נאמר שהיו תקלות, אין גיבוי לכוננים ונאמר שהוא השתיק את "נוהל גריסה". לבעלי הזיכרון הטוב, זה מזכיר את הדפוס של חקירת צאלים ב'. יחד עם זאת, זה כפה על המבקר לשחק ב"חצי מגרש" - רק על לשכת הרמטכ"ל, בעוד שלשכת שר הביטחון נשארה באפילה.

לאור הממצאים - גבי אשכנזי, עם צינון או בלי, לא ראוי בעת הזאת או בעתיד הנראה לעין להיכנס לפוליטיקה; ארז וינר כנראה לא יישאר בצה"ל; אהוד ברק לא יכול להמשיך לכהן בתפקיד שר הביטחון. אבל כל זאת במדינה מתוקנת.

ובכל זאת - מי כתב את המסמך?

עם זאת, המבקר לא עסק בשאלה המסקרנת מכולם - מי כתב את המסמך? אך כן יש במסמך ביקורת חמורה על התנהלותו של גבי אשכנזי ומציין כי הוא אכן ידע מהמסמך. הוא מדבר גם על "קשרים בלתי ראויים" עם הרפז - אך המבקר מנקה את אשכנזי משורה של אישומים שהופנו כלפיו בתקשורת: למשל, הוא טוען כי לאשכנזי אין שום קשר לכתיבת, הוצאת או פרסום המסמך; הוא לא היטיב עם הרפז בשום צורה או דרך - וגם לא היו להם שום עסקים; הוא לא סידר לעצמו שום פנסיה כפי שנטען כלפיו; הוא לא שיבש שום הליכי חקירה.

איך שלא נהפוך את הדברים, מדובר בדוח חמור המתאר מצב מאוד בעייתי בצמרת הביטחונית שלנו. זה נופל על גבי אשכנזי אולי בעיקר - אך לא מנקה גם את שר הביטחון ופעילות הלשכה שלו.

שר הביטחון אהוד ברק הגיב הערב לממצאי טיוטת הדוח: "מהתמונה הידועה לציבור מזמן, עולה קיומה, בעת האירועים של תת-תרבות ארגונית מסוכנת שבה חבורה מצומצמת מאוד בצמרת צה"ל, בסיוע מספר אזרחים (שפעלו בלא סמכות כלשהי) פועלת כנגד הדרג המדיני הממונה עליו וכנגד פקודים שלו עצמו בדרכים חמורות ולא ראויות. אסור שדפוסי פעולה אלה, הממיטים קלון על עולם הערכים ונורמות הפיקוד של צה"ל, יחזרו על עצמם".

מקורביו של בועז הרפז הגיבו הערב לממצאי טיוטת הדוח: "הרפז הופתע כי לא זכה לקבל לעיונו את החלק בטיוטת הדוח אשר נוגע לנושאים בהם הוזכר ומכאן לעתידו. הרפז מביע סיפוק מכך שלא נמצא כל אישוש לכתיבת המסמך על ידו".

בהכנת הידיעה השתתף רוני דניאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת