אחרי תשע: הלחץ שב לרכבות

חיילים רבים שנסעו עד היום ברכבת מאזור המרכז, החליטו לא לעלות על האוטובוסים שהוקצו להם ורכשו כרטיס לרכבת מכיסם. הורים לחיילים זעמו על ההחלטה והפגינו: "מגרשים את החיילים מהרכבת". דו"צ: "נעשה ניסיון להקל על החיילים"

השינוי הגדול של הרכבות לחיילים החל הבוקר. לובשי המדים שהיו רגילים לנסוע בחינם מקווי הצפון (עד תחנת רכבת "השלום", כולל) - לא יוכלו לעשות זאת וייסעו בקווי האוטובוס המיוחדים שרכבת ישראל מקצה אך ורק לחיילים.

מבולבלים? הכל על השינוי ברכבות היום

גורמים ברכבת ישראל עדכנו שכ-10,000 חיילים עשו שימוש בהסעות הבוקר, אבל נראה שהעומס ברכבות פשוט נדחה אחרי השעה תשע בבוקר, עם שובם של החיילים לקרונות. נוסעים ברכבת שיצאה הבוקר בשעה תשע מקריית מוצקין הייתה מלאה בחיילים עד אפס מקום. נוסעים ברכבת התלוננו שהמעברים ברכבת נחסמו לחלוטין על ידי הנוסעים שיושבים על הרצפה.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט תיארו חיילים בלבול וחשש שלא יגיעו לבסיס בזמן. "אני באמת לא סומכת על האוטובוסים האלה", סיפרה חיילת המשרתת בבסיס בדרום הארץ. "אין לי מושג מה אני אעשה - אני חייבת להגיע לשיעור מול חניכים שאני צריכה להעביר - מה אני אגיד להם? שהצבא דפק אותי? איך אגיע לבסיס?". כדי להגיע לבסיסם ברכבת בכל זאת, חיילים רבים שילמו הבוקר מכיסם על כרטיס נסיעה ברכבת. בתחנות תל אביב נרשמת בשעה זו תנועה דלילה של חיילים.

דובר צה"ל תא"ל פולי מרדכי אמר הבוקר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "אני מקווה שהחיילים ישכילו להבין שמדובר במהלך לטובתם, נעשה ניסיון להקל על החיילים". הורים ואזרחים שלא מסכימים עם דבריו של דובר צה"למ הפגינו הבוקר מחוץ לתחנת הרכבת בנהריה והניפו שלטים שבהם נכתב: "מגרשים את החיילים מהרכבת".

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הסביר גורם צבאי כי עד כה לא נרשמו תקלות רציניות בנסיעות החיילים באוטובוסים החדשים של הרכבת. "נכון לרגע זה לא ידועות תקלות וההסעות זורמות בקצב טוב", הסביר הגורם הצבאי. עד כה יצאו קרוב ל-100 אוטובוסים לכיוון הדרום.

"היו נהגים שלא מצאו את הרציף"

חיילים משלמים על כרטיס נסיעה ברכבת (חדשות 2)
בני לביא, סמנכ"ל רכבת ישראל סיפר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי "כל החיילים קיבלו תדריכים מסודרים ויקבלו הכוונה על איזה אוטובוס עליהם לעלות". עוד הוסיף כי "באופן טבעי רוב החיילים נוסעים דרומה והריכוזים הם בתחנות אלה. פתחנו את החמ"לים בשעה 05:00 בבוקר, היו בעיות נקודתיות כמו נהגים שלא מצאו את הרציף, אך החיילים נמצאים כבר בדרכם לבסיס".

ברוך גוטליב, אב לחייל המשרת בחטיבת גבעתי דווקא שיבח את המהלך. "הגעתי הבוקר עם בני לתחנת הרכבת 'ארלוזרוב' והיה מעולה", סיפר גוטליב לחדשות 2 באינטרנט. "היה סדר מופתי והחיילים עלו מהר יותר ממה שהיו עולים לרכבות".

"לא ייראו מחזות של חיילים יושבים בשירותי הרכבת"

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי הוסיף הבוקר כי "כלל מפקדי הפיקודים והזרועות בצה״ל עמם שוחחתי מבינים כי תתאפשר לחיילים ולחיילות הגעה לאחר השעה הקבועה שבדרך כלל היו מגיעים בימי ראשון בתקופת הפיילוט". עוד ציין כי "אני מבין כי השינוי מטריד ומעלה ספקות לחלקכם, אך יחד עם זאת, מאמין ומצפה שתהיה הקלה לחיילים ולא יראו מחזות של חיילים וחיילות יושבים בשירותי הרכבת ובמעברים עם כלל ציודם, אלא תתאפשר נסיעתם באוטובוס בישיבה ובנוחות".

חיילים אחרים החליטו להגיע עצמאית לתחנת תל אביב "ההגנה", ממנה ניתן לנסוע חופשי לקווי הדרום ללא תשלום כפי שהיה בעבר. "לא רק אני חשבתי על הטריק הזה", סיפר לנו אחד החיילים . "הרבה חיילים הולכים להגיע לתחנה כי הם קראו טוב את ההוראות החדשות - אני לוקח אוטובוס מתחנת תל אביב השלום ועולה מתחנת ההגנה מבלי לשלם". לוחם מגדוד הסיור של גבעתי שהיה רגיל לנסוע ברכבת מחיפה לבאר שבע גילה שהוא צריך הגיע היום לבסיס עם שני אוטובוסים. "אני מרגיש שלא אכפת להם מאיתנו - באתי להגן על המדינה", אמר לחדשות 2 באינטרנט.

"אם אסמוך על הצבא אגיע מחר"

"אימא שלי לוקחת אותי לבסיס הבוקר", סיפרה לנו חיילת המתגוררת באחד הקיבוצים בצפון. "אם אני אסמוך על הצבא אני אגיע בטח מחר - אז בסוף אימא שלי צריכה לבזבז זמן יקר וכסף כדי לקחת אותי - כי החיילים שלי חשובים לי". חייל אחר החליט שהוא לא מעוניין בנסיעות באוטובוסים של הרכבת ובחר להוציא כסף לנסיעה. "אמנם אוציא כמה שקלים אבל לפחות חסכתי לי זמן מיותר בבוקר של תורים, צעקות ודחיפות", סיפר לנו חייל מאזור השרון. "האמת היא שאני לא אמור להוציא את הכסף הזה אבל אני כבר עוד מעט משתחרר ואין לי כוח להיות עצבני בבוקר".

הצבא שלח לתחנות השונות צוותים להכוונה והרכבת הוסיפה סדרנים על מנת לסייע לחיילים לעלות לאוטובוסים. בצה"ל הסבירו כי צפויות תקלות כמו בכל פיילוט אך הם מעריכים כי עד יום ראשון בעוד שבוע כלל הלקחים יופקו והחיילים יגיעו לבסיסים בזמן קצר יותר ובאופן נוח יותר מאשר אם הם היו נוסעים ברכבות.

"המהלך הזה נועד בשביל החיילים - אנו רוצים שלכולם יהיה מקום ישיבה ומקום לאחסן את התיק שלהם", הדגיש קצין בכיר המעורה בפרטי המהלך. יש לציין כי סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר נווה הורה שלא להעניש חיילים שיאחרו מחר לבסיסים. במהלך הלילה החל לפעול חמ"ל של אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה אליו יועברו דיווחים מהתחנות השונות ובמידת הצורך יישלחו אוטובוסים נוספים לתגבור. סגן הרמטכ"ל ביקר גם בתחנת הרכבת בנימינה ועלה לאחד האוטובוסים עם החיילים.

הורים מפגינים נגד המהלך

הורים רבים מפגינים היום מול משרדי הנהלת הרכבת, ואלפים הצטרפו לקבוצות מחאה בפייסבוק שקוראות גם לצאת להפגנות ענק בעקבות ההחלטה. יו"ר האופוזיציה ציפי לבני תקפה גם היא את המהלך: "אחרי שזרקו נשים לירכתי האוטובוס, זורקים חיילים מהרכבת. אני יודעת שאומרים שזה עניין של עומס ותקציב אבל שוב, כמו בכל דבר, זה עניין של סדר עדיפות".

לבני הוסיפה: "חובת הממשלה היא לאפשר לחיילים לנסוע בחינם בתחבורה ציבורית בכל יום ובכל שעה. אני מחזקת את ההורים שהולכים להפגין מחר בבוקר על הזכות של ילדיהם, ילדינו, המשרתים בצה"ל להגיע בחינם לבסיס והביתה. זו זכותם וזו חובתה של המדינה. קדימה התחילה להחתים חברי כנסת על חוק שיבטיח את זה אם הממשלה לא תשנה את דרכיה".

"בקצב הזה החיילים ישלמו גם על כדורי אקמול"

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) כתב אמש בדף הפייסבוק שלו: "ביום ראשון ועדת הכלכלה יוצאת לשטח לתחנות הרכבת בשבע בבוקר לראות ולשמוע את החיילות והחיילים שנאסר עליהם השימוש ברכבת. כך נדע האם באמת החיילים מרוצים כפי שטוענים בממשלה או ההיפך כפי שאנו חשים. בצהריים תעלה הצעת החוק לועדת שרים שתאפשר לחיילים לנוע חינם וחופשי בכל התחבורה הציבורית".

"בכיוון ובקצב הזה עוד יבוא יום וחיילי צה"ל יצטרכו לשלם על כדורי אקמול ואולי אחרי זה גם על כדורי ירי... אם ההצעה של הממשלה כזו טובה ועדיפה על נסיעה ברכבת, אזי תנו אותה כאופציה ואם היא באמת טובה יותר אז אין צורך בכפייה. מבחינתי חייל אמור לעלות לקרון לפני אזרח, בטח לפני האזרחים שמניפים דגלים ירוקים", ציין שאמה הכהן.

בהכנת הידיעה השתתפו: עזרי עמרם, יוסי זילברמן, דנה סומברג, פוראת נסאר ומתן חצרוני

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק