לבני לנתניהו: "מגיע לנו יותר בכל התחומים"

לאחר נאומו של ראש הממשלה בפתיחת מושב החורף של הכנסת, עלתה לדוכן יו"ר האופוזיציה ותקפה את מדיניות הממשלה. "לא מגיע לנו לראות את ישראל מבודדת שלא לצורך וישראל מבודדת היום", אמרה לבני. צפו בנאום המלא

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני פתחה את נאומה במליאת הכנסת, במצב המדיני "העגום" לדבריה, של ישראל. לבני הוסיפה ותקפה את המדיניות הכלכלית של הממשלה והאשימה את נתניהו כי הוא אינו קשוב לציבור.

"זהו מושב חגיגי אבל מטבע הדברים לא אוכל להסתפק רק בחגיגיות. בפתח מושב החורף הזה, מושב הכנסת הרביעי לממשלת נתניהו השנייה, ישראל נמצאת בבידוד עמוק רגע לפני שהאביב הערבי מוריד עלינו גשמי זעף. ישראל נמצאת רגע לפני שהפרטנר היחיד להסדר יעלם. ישראל נמצאת אחרי שהחמס התחזק ומקבל לגיטימיות מהעולם ורגע לפני שהוא משתלט על יהודה ושומרון. ישראל נמצאת קצת לפני שרעיון שתי המדינות נזנח לטובת קמפיין למדינה אחת שאינה ולא תהיה מדינה יהודית".

"ישראל נמצאת אחרי שציבור שלם המייצג את מעמד הביניים התורם, הציוני, קם ומחה, רגע לפני שהוא שובר את הכלים ולפני שהצעירים חס וחלילה עוזבים. ישראל נמצאת רגע לפני שנהפוך למדינה אחת של שבטים שונים, כשכל שבט קובע לעצמו את מקורות הסמכות - או החוק או ההלכה. וההתנגשות הזו נמצאת מתחת לפני השטח והיא תצוץ ברגעים הקשים ביותר".

"נכון שלעיתים הדברים נראים מעל פני השטח בסדר, כשאין טרור הרשות הפלסטינית נראית לחלק מהאזרחים כמו מרחק אלפי שנות אור. וכשנדמית יציבות ממשלתית חלק מהציבור נראה לממשלה, במיוחד הזאת, מרחק אלפי שנות אור. אבל מגיע לנו יותר, מגיע לנו יותר בכל תחום - מדיני ביטחוני וגם כלכלי חברתי. מגיע לנו להתגאות בישראל ובצדק".

"לא מגיע לנו לראות את ישראל מבודדת שלא לצורך וישראל מבודדת היום. אני מאמינה שצריך להגיע להסדר המבוסס על עקרון שתי מדינות הלאום כי זאת הדרך היחידה לשמור על הערכים של ישראל כבית לאומי לעם היהודי ועל היותה מדינה יהודית, אבל עכשיו כשגם הליכוד אומר שתי מדינות לאום ומוכן לחלוקת הארץ - אני שומעת שאי אפשר להתקדם והפעם בגלל הביטחון".

"אז בואו נדבר על ביטחון אדוני ראש הממשלה. כי מגיע לנו יותר גם בביטחון. הרי כולנו מודעים לזה שהאביב הערבי יכול להיות תחילתו של חורף אסלאמי קיצוני וקר. אסור לנו לעצום עיניים אדוני ראש הממשלה אבל מה אתה עושה בעניין הזה חוץ מלהזהיר את הציבור? אתה לא יכול להיות רק בעמדת משקיף יש לנו כבר שר ביטחון כזה - תתחיל לעשות משהו. למעשיה של מדינת-למסר שאנחנו מעבירים לעולם הערבי יש משמעות. ההבדל הוא בין אסון לתקווה. לא פחות".

"מאז ומעולם ישראל כרתה והנהיגה את ברית המתונים באזור. המדינות האחרות בברית התחלפו מידי כמה שנים על פי תהפוכות פוליטיות, אבל הבסיס תמיד נשאר יציב כעוגן מול הקיצונים. השלום עם מצרים ועם ירדן, הברית שלנו עם תורכיה, ועם מרוקו ומדינות המפרץ, ועם כל מדינה או גוף באזור שנמנע מהטרור ותומך בדרך המדינית כמו הרשות הפלסטינית - הרשות הפלסטינית, לא החמאס. אבל נכון שרוח רעה נושבת היום באזור, אבל רוח רעה לא פחות נושבת לצערי בירושלים כלפי אותם שותפים - אלה השותפים הטבעיים של ישראל, אולי לא של ראש הממשלה אבל של ישראל".

"מודה שהושבת השגריר התורכי על כסא נמוך, לא מסב לי גאווה לאומית, אני לא מבינה מה המטרה בהעלבתו ודחיקתו של אבו מאזן, זאת אומרת מישהו מרגיש מזה חזק יותר? או שהמטרה לגרום לזה שלא יהיה פרטנר כדי שתוכלו אחר כך להגיד שאין פרטנר בצד השני?".

"אומרים בממשלה שיש לבטל את הרשות הפלסטינית כי הם נלחמים בנו באו"ם. אני מתנגדת לפנייה של אבו מאזן לאו"ם, ויש להילחם בה בכל האמצעים הדיפלומטיים ונכון עשה ראש הממשלה שיצא לניו יורק ונאם בעצרת הכללית ורע מאוד לישראל שהם התקבלו היום לאונסקו".

"אבל אתם מבינים? דברים ממשיכים לקרות לנו וכשיראל לא יוזמת זה ימשיך לקרות לנו, והאם מישהו מתנחם בזה שארה"ב תעבסיר או לא תעביר תקציבים לאונסקו? וכשהקשבתי לראש הממשלה שמעתי שמשרד החוץ כבר שוקל להחרים את אונסקו - אנו מבודדים את עצמנו עד כלות. כשאתה יושב בשקט עם עצמך - תשאל עצמך אם יש לך ולו קצת אחריות למה שקורה לישראל. עלינו לזכור - עדיף המאבק הדיפלומטי על פני מאבק אלים של טרור ומלחמה".

"אבל בינתיים מי שמתחזק, מי ומקבל את המסר שהטרור כדאי- זה החמאס. מאז הקמת הממשלה הזאת החמאס חזק יותר - וזאת האמת שאיתה צריחך להתמודד. החמאס לגיטמי יותר, הסגר נפתח, מו"מ על הפסקת אש, בישראל קוראים לארכיטרוריסט ג'עברי רמטכ"ל כאילו מדובר בצבא מסודר. והאמת הכואבת היא שבעיני הציבור הפלשתינאי ובעולם הערבי ישראל מתכופפת בפני מי שמפעיל נגדה טרור ומדברת נגד אלה שרוצים להגיע איתה להסדר".

"ואז התוצאה תהיה כך שהחמאס ישתלט על שטחי יהודה ושומרון ואז לעולם לא יהיה פרטנר, כי עם חמאס אין סיכוי להגיע להסדר. ולא רק שתוכרז מדינה פלסטינית באו"ם אלא שבגלל מדיניות של חולשה היא תהפוך לחמאסטן".

"צה"ל הוא צבא חזק שכושר הפעולה שלו נפגע וידיו קשורות מאחורי הגב בגלל התנהלות לקויה ולא אחראית של ראש הממשלה. פעם תעמולת הבחירות שלך הייתה חזק על החמאס, חזק על החמאס? היום? צה"ל חזק על החמאס הממשלה הזאת לא - מדמיינת מה תהיה תעמולת הבחירות שלהם שם".

"ככה אנחנו מתנהגים אומות העולם מול חמאס, חיזבאללה ואירן. הממשלה הזאת עובדת הפוך במקום לחזק את המתונים ולהכות בקיצונים - אתם מחזקים את הקיצונים ומחלישים את המתונים. אתה נושא ונותן קשוח? אתה לא נושא ונותן. אין משא ומתן, וזה לא בגלל קשיחות או שמירה על האינטרסים של ישראל. כל יום שעובר ישראל נחלשת, האינטרסים שלה נשחקים עד דק".

"יש אפשרות לתקן. זה עוד לא מאוחר מדי. אנחנו נמצאים אחרי עסקת שליט, החייל שנחטף בתקופת הממשלה הקודמת, בצד השמחה, הדמעות על הערבות ההדדית - ברור שחמאס יתחזק, לא רק בגלל זה אבל התחזק. יש תיקון שאתה יכול לעשות עכשיו - נשארו לך לשחרר עוד 550 אסירים - תתאם את שחרורם עם המצרים ועם אבו מאזן אל תיתן אותם לאלה שיורים עלינו גראדים וקאסמים. אם אני צריכה להעדיף את אלו שפועלים באמצעים דיפלומטיים שאנו לא אוהבים לבין הטרור אני מעדיפה את הראשון".

"והדבר הגדול באמת - היחיד שיכול להוציא את ישראל מהמצב שהיא נמצאת בו, הבידוד, שיחזיר את הביטחון, מה שיוריד את הסכסוך מסדר היום של הקיצוניים - על ממשלת ישראל לחדש את ברית המתונים לפתוח במשא ומתן עם אבו מאזן והרשות הפלסטנית. זהו אינטרס ישראלי עליון שמטרתו לבלום את החמאס ואת ארגוני הטרור בדרך מדינית. ואת זה נשיג מיד עם פתיחתו של משא ומתן בטווח הקצר ואני מקווה שנוכל להגיע להסדר ששומרת על ישראל כבית לאומי לעם היהודי".

"בכל פעולה כזו תמצא עצמנו בקדימה תומכים עוזרים בכל מה שניתן. לו רק תממש את הפסוק מספר תהילים: 'סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורודפהו', כשתהיה כן בכוונותיך יפתח תהליך. גם לי כראש אופוזיציה לא נעים לשמוע שלא מאמינים לראש ממשלת ישראל".

"יכול להיות שקריאתי נופלת על אוזניים ערלות אז אל תקשיב לי. תקשיב לראשי מערכת הביטחון של ישראל ותקשיב להם בכל תחום. תקשיב למה שראשי ביטחון אומרים בכל התחומים. תקשיב להם בנושא הפלסטיני - תפתח משא ומתן למען ביטחון ישראל, תקשיב להם בנושא הטורקי ותיישר את ההדורים עם טורקיה וגם אתה יודע שמילים לא מספיקות וקיימת הנוסחה שתחזיר היחסים לקדמותם. ותקשיב להם גם בנושא האיום האירני".

"אני מאמינה בכל לבי שאסטרטגיה משולבת של תהליך אמת להסדר עם הפרגמטים ומכות צבאיות בטרור היא הנכונה, קריטית לעתידנו. והוא גם ישפיע על הכלכלה ואיכות החיים כאן".

"נכון שהקדשתי לעניין המדיני את כל מאמצי, אך גם אני כמו רבים אחרים התעוררתי לקול המחאה החברתית ולקולם של הצעירים שיצאו לרחובות ולצעקת מעמד הביניים הנשחק. נפתחנו כולנו לקושי היומיומי של צעירים טובים ומוכשרים, כמו הילדים שלי כמו הילדים שלנו, חבריהם וחברותיו, ומאות אלפי צעירים כמותם.רוצה לומר להם תודה - תודה שהכרחתם את כולנו לשים על השולחן את השקפת עולמנו הברורה גם בנושאים אלה ולא להסתפק עוד רק בדיון המדיני ביטחוני. ואיננו צריכים להמציא אותה מחדש היא קיימת".

"מגיע לנו יותר גם בתחום הכלכלי חברתי. בישראל ובכל העולם יצאו צעירים ואנשי המעמד הבינוני ודרשו שינוי של השיטה הכלכלית, החלפת דיסקט. הקפיטליזם החזירי פשט את הרגל. הריכוזיות פוגעת בתחרות, והמעמד הבינוני לא מקבל מהמדינה את הדברים הבסיסים ביותר - חינוך ציבורי ממלכתי כמו שצריך לילדים שלנו, ויכולת לרכוש דירה לזוג צעיר ולחיות בכבוד. חייבים לשנות את השיטה הכלכלית אבל אסור לנו בזמן שאנחנו עושים את השינוי לשפוך את התינוק עם המים המלוכלכים. לא, אדוני היו"ר גם בנושאים האלה לא כולם אותו דבר".

"שתי התורות שכבר התנסינו בהן גרועות: לסוציאליזם שהרס את היוזמה ואין לנו כוונה לחזור לשם והיד החופשית והיד הנעלמת של נתניהו שהפקירה את הציבור וצריכה להיעלם. יותר מכל ממשלה אחרת לפני, הממשלת נתניהו, ובהתאם להשקפת עולמו של ראש הממשלה - התנערה מאחריותה כלפי האזרחים. המגזר הציבורי, ה"שמן" שנתניהו בז לו כל-כך ותיאר אותו כמי שרוכב על ה"רזה" (המגזר הפרטי) נשאר שמן אבל כל השירותים החברתיים והציבוריים נעלמו".

"אני, שצמחתי במגזר הפרטי וחשבתי תמיד שבכישרון, יוזמה ועבודה קשה יכול אדם להגיע רחוק, אני מאמינה גם בשוויון הזדמנויות, ובמחויבותה של המדינה כלפי אזרחיה, לאפשר לכל אחד מהם חיים של כבוד".

"לא מדובר בצדקה אלא בצדק - אני ליברלית. אני מאמינה בתחרות ובשוק חופשי. גם אם מפריטים לא מפריטים מונופולים ממשלתיים ומסירים אחריות מכתפי הממשלה. אבל ליברליזם איננו חד-ממדי, ותחרות איננה אמורה להיות אכזרית, ושוק חופשי איננו ג'ונגל פרוע. המשבר הכלכלי העולמי לימד אותנו שלא די בכלכלה משגשגת ובטכנולוגיה מפותחת, אפילו לא בצמיחה מרשימה. כשאי השוויון פוגע אנושות ביותר מדי בני אדם - החברה בסכנה".

"ללא מעורבות אחראית של המדינה, עלולים ההישגים היפים ביותר - ולנו יש רבים כאלה - לרדת לטמיון.
יש תחומים שאי-אפשר להשאיר לשוק, ולא לתחרות. יש תחומים שהמדינה חייבת להתערב בהם, לפקח, לגלות אחריות. גם אם ידיים פרטיות מבצעות את העבודה - את סלילת הכביש, את בדיקות המעבדה, את הטיפול בקשיש - הממשלה חייבת להפעיל עליהן פיקוח מהודק, ולהכתיב להם את מדיניותה. ומדיניות, אדוני רה"מ, זו לא אותה התנהלות מול ראשי ערים - מי משלנו מי שלא, מי יקבל מי לא, אותה פוליטיקה של פעם שהציבור מאס בה".

"בחודשים האחרונים מדברים אצלנו הרבה אצלנו על סולידריות. כליברלית המאמינה אמונה עזה בחירות האדם, אני מאמינה שסולידריות איננה יכולה להיות מוכתבת - לא מלמעלה ולא מלמטה. סולידריות איננה צומחת במקום שבו השלטון מפקיר את אזרחיו. להיפך: היא מתפרקת שם, מתפוררת ונפרטת לחשדנות ולשנאה. סולדריות משגשגת רק במקום שבו האזרחים בטוחים שיש חוזה בלתי כתוב, אך ברור כשמש בצהריים, של מחויבות כלפיהם: מצד המנהיג שהם בחרו בו ומצד המדינה".

"ועל הבית הזה להקשיב לקולות העולים מן המעמד הבינוני , מהצעירים. השיטה הפוליטית גרמה לייצוג יתר של סקטורים וחלקים בחברה הישראלית והממשלה הזו מצטיינת בתשלומים לסקטורים ונראה שהמעמד הבינוני שהוא הקבוצה הכי גדולה באוכלוסייה נשכח במיוחד על ידי הממשלה הזו. אנו בקדימה אחראים לכולם ומייצגים בהגדרה את המעמד הבינוני. אבל כדי להחזיר את האמון של הישראלים במערכת הפוליטית צריך לבטל את הסיבות שגורמות לציבור לצאת להפגין".

"חברי הכנסת, שינוי אמיתי יתקיים רק אם יוגש תקציב חברתי חדש עם סדרי עדיפויות חדשים לכנסת. הניסיון להימנע מתקציב כזה, לשים תלאי על תלאי בוועדת כספים ולהימנע מהכנסת הדברים שצריך לבסיס התקציב - מעיד על כך שכוונות רה"מ לא רציניות. מהסיבה הזו קדימה הגישה על שולחן הכנסת תקציב עם סדרי עדיפויות חדשים. אל תפחד אדוני רהמ מהכנסת, מהשותפים שלך, אנחנו בקדימה נחבור לכל מה שיכתיב סדרי עדיפויות חדשים לישראלץ הפחד שלך לא יכול למנוע את זה שהכנסת הזו תדון בתקציב חדש שקובע סדרי עדיפויות חדשים ולא סדרי העדיפויות שרק בזכותם אתה יושב על הכיסא שלך".

"במושב הזה קדימה תתחיל את המהפכה. נגיש מחדש חוקים שהוגשו ונדחו בעבר. בתחום החינוך - שוויון הזדמנויות מתחיל בחינוך למדינה אסור להעביר את סמכויותיה לידיים פרטיות, ויהיו אלה הידיים המיומנות והזולות ביותר. זוהי אחריות המדינה. אנחנו מאמינים בחינוך חינם לגיל הרך ולפעוטות. וכך גם נעזור לישראלים הטובים, העובדים עד כלות ולא מצליחים לחיות כשכל מעון הוא 3,000 שקלים לילד".

"בתחום הדיור - הרי מחאת הקיץ האחרון התחילה בגלל משבר הדיור. הממשלה הבטיחה אבל המובן מאליו לא נעשה. אנחנו נוביל ונוציא מהמקפיא את חוק הדיור הציבורי שהפשרנו בממשלה הקודמת כשרוני בראון היה שר אוצר ואתם מייד הקפאתם, ונקדים דיור בר השגה בכל פרויקט עבור זוגות צעירים שיפוקח. בזה נתחיל. בנוסף, נחייב את הממשלה להוריד את מחירי המים ומוצרי היסוד דרך ביטול המע"מ. ולא צריך לקש את העיקרון שאי אפשר לבטל את המע"מ, רק על מוצרים מסויימים".

"חברים, זוהי רק ההתחלה, אבל אין בכוונתנו להסתפק בכך - צדק חברתי בעיני רחב יותר. אין צדק חברתי אם אין שוויון בנטל. צדק חברתי משמעו גם שוויון בנטל וערכות הדדית משמעה שכולם גם תורמים. אני מאמינה בשיתוף, ויותר מכך, בשותפות. אני מאמינה שכל אזרח בישראל צריך ויכול לתרום לחברה ולמדינה, ומי שאינו משרת בצבא צריך, על כן, להקדיש שנה או שנתיים מחייו לשירות אזרחי, בקהילתו או בקהילות אחרות. לא מדובר בנשיאה בנטל כתנאי לקבלת זכויות אזרחיות. כן מדובר על ביטוי לאותה ערבות הדדית שכולנו כל כך גאים בה בימים האחרונים. אז יפתח אדוני הנשיא פתח להשתתפות גדולה יותר של חרדים וערבים בשוק העבודה".

"מפלגת קדימה תביא במושב חורף זה ותדחוף להעברתו של חוק שיגדיר שירות לאומי לכל אזרחי המדינה. זה הזמן לפעול נגד תופעת ההשתמטות, גם מול אלה שמבקשים להתחיל חייהם בגיל 18 בלי להתחיל את המחוייבות שרק תורמת לך לדעתי".

"רוצה לומר למפגינים - שמעתי שהיו ויכוחים אם להניף את הדגל או לשיר התקווה וזה מצער אותי במקום לוותר על סמליה של מדינת ישראל בואו ניצוק להם תוכן ביחד בואו נקבע את ערכיה של ישראל כמדינת הלאום היהודי ומדינה דמוקרטית שערכיה שלובים זה בזה. בית לאומי לעם היהודי לא במובן הלאומני שפוגע בשוויון ולא במובן החרדי בו מקור הסמכות הוא ההלכה ולא החוק בואו נעגן את הערכים של ישראל לא רק את הסמלים וצדק חברתי הוא אחד מהערכים האלה גם היהודים וגם הדמוקרטים".

"המגן דוד שלי אינו המגן דוד המשורטט ליד פשעי השנאה החדשים המכונים מנימוס תג מחיר. והנפש יהודי שלי 'בתקווה' אינה באה על חשבון האחר אלא מבטאת את אותה תקווה שניתנת למימוש שכל אחד ואחת מאזרחי המדינה יוכל להזדהות איתה".

"חברים, בואו לא נסתפק בהורדת מחירים בואו נלחם ביחד על פניה של החברה בואו נילחם ביחד כדי שפעם אחת ולתמיד יתקבלו ההחלטות בכל התחומים - למרות הממשלה הזו אך לטובת הציבור".