חי: "ועדת רוטשילד" בדיון נוסף

הוועדה בראשותו של פרופסור מנואל טרכטנברג מתכנסת לבוקר נוסף של שמיעת רעיונות והצעות הציבור. 3,000 פניות הגיעו לחברי הוועדה, שינסו להאזין לכלל המידע והפניות של נציגי המחאה החברתית. היום יופיעו בפני הוועדה מנכ"ל משרד ראש הממשלה ונשיא התאחדות התעשיינים

הוועדה לשינוי כלכלי חברתי בראשות הפרופסור מנואל טרכטנברג, מתכנסת הבוקר לדיון נוסף בירושלים, בה תמשיך לשמוע הצעות ורעיונות מהציבור. את הדיון נעביר בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

הוועדה שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע המחאה החברתית, פרסמה לפני כשבועיים קול קורא לציבור להגיש הצעות, רעיונות ודגשים בנוגע לעבודתה. על פי הכתוב באתר הוועדה, התקבלו יותר מ-3,000 פניות באתר של אנשים וגופים שונים המעוניינים להופיע בפני הנציגים או להעביר להם מידע.

היום ידברו בפני הוועדה מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי וכן נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש.

בדיון שנערך בשבוע אמר פרופסור טרכטנברג: "הוועדה תתבסס על הידברות, שיתוף והקשבה לציבור הרחב, לא למגזר זה או אחר או קבוצת עניין כזו או אחרת, אלא הקשבה לרחשי הלב של החברה הישראלית כמו שבאו לידי ביטוי במחאה. התחייבנו שעוד לפני החגים נציג המלצות לציבור בישראל ולממשלה ונעשה זאת".

"הדוברים בפני הוועדה נבחרו על פי קריטריונים ברורים", הסביר טרכטנברג והוסיף: "זה לא מדע מדויק, אני רוצה להתנצל, אני לא יכול לצערי לעשות צדק עם כולם, אבל תאמינו לי - אנחנו עושים כמיטב יכולתנו ליצור מודל חדש של שיח הקשבה ושיתוף שיהפוך לגשר בין הציבור למוסדות המדינה".  

לאחר מכן הוסיף העומד בראש הוועדה: "המשאבים של המשק מוגבלים. אנחנו כן רוצים לחולל את אותו שינוי בסדרי העדיפויות. אנחנו רוצים להגביל את ההוצאה הציבורית". עוד הוסיף טרכטנברג: "זו הייתה יריית הפתיחה. חשוב לציין שיש משהו חשוב במפגש הבלתי אמצעי. לשבת אחד ליד השני, לשמוע את הקול, להיווכח בשפת הגוף ולהקשיב לעוצמות שבהן נאמרים הדברים. זהו חלק חשוב לא פחות מהתכנים עצמם".

"אנשים לא מסוגלים לגמור את החודש"

הדובר הראשון בפני הוועדה היה שי רייפמן, רואה חשבון מבאר שבע. שי העלה בפנייתו מספר נושאים בהם הצעה ליצירת מדרגות מס חדשות לבעלי הכנסה גבוהה, תחרותיות והשוק החופשי והצעה לפיקוח ומתן הטבות מס לבעלי דירות שיתחייבו להשכיר את דירותיהם בתנאים אטרקטיביים.

לאחר מכן הציגו דב לאוטמן והרב שי פירון מעמותת "הכל חינוך" את עמדתם בנוגע להשקעה בחינוך ולחשיבות התקצוב הדיפרנציאלי. הדוברת השלישית היתה שולמית מקס, מנהלת שיווק באתר בנייה ופעילה במאהל בבאר שבע. "אני מדברת בשם האנשים בפריפריה, אנשים לא מסוגלים לגמור את החודש. מצוקת הפריפריה היא זהה במהותה ליתר האזורים - אבל היא קשה יותר", היא הדגישה.

אחריה עלה ניר גינוסר, מרצה למתמטיקה וסטטיסטיקה ופעיל בארגון "תמורה". גינוסר התמקד בנושא הדיור: "צריך להיות רשיון להשכרת דירה. צריך לעמוד בסטנדרטים מסוימים כדי להיות מסוגל להשכיר דירה, וחוזה ההשכרה צריך להיות ארוך טווח. יש דירות ריקות, צריך להפעיל עליהם מיסוי. יש מאות בניינים נטושים שמחכים לעליית מחירי הקרקעות - הם צריכים לשלם מס רציני שיגרום להם להוציא את הדירות לשוק".

לאתר "הידברות" לחצו כאן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת