שר האוצר שטייניץ: "לא נהפוך את בעלי ההון לאויבי האומה"

שעות לאחר התפטרות מנכ"ל משרדו, שר האוצר יובל שטייניץ מסרב להיכנע לדרישות המפגינים. "נטפל בריכוזיות אך לא נהפוך את המשקיעים ואת בעלי ההון לאויבי האומה, אמר שטייניץ בישיבת הממשלה והוסיף: "יש לי אחריות שישראל לא תגיע למצב של אנרכיה כלכלית". רה"מ נתניהו: יש להימנע מלבצע צעדים פופוליסטיים

עשרות אלפים גדשו אמש את רחובות ערי ישראל במחאה על יוקר המחייה, ומנכ"ל משרדו הודיע על התפטרותו - אבל שר האוצר שטייניץ מתעקש שלא להיכנע לדרישות המפגינים. "נטפל בריכוזיות אך לא נהפוך את המשקיעים, את התעשיינים ואת בעלי ההון לאויבי האומה", אמר שטייניץ.

בישיבת הממשלה השבועית הוסיף שר האוצר כי "הממשלה קשובה למצוקת הדיור ולתלונות על יוקר המחיה ותטכס עצה כדי להקל על הציבור. עם זאת, יש לי אחריות שישראל לא תגיע למצב של אנרכיה כלכלית".

ראש הממשלה נתניהו התייחס גם הוא למחאה החברתית, שהגיעה לשיאה אמש כש-150 אלף מפגינים יצאו לרחובות הערים. "הממשלה מחויבת לעשות שינויים בסדרי העדיפויות. מדינת ישראל מצויה בעיתוי מורכב ומאתגר", לדברי ראש הממשלה.

נתניהו: "להימנע מצעדים פופוליסטיים"

"על הממשלה לפעול בדרך אחראית ושקולה", הדגיש נתניהו. "הכלכלה צומחת ואיתנה ועובדה זו תאפשר לנקוט צעדים נחושים. עם זאת, יש להימנע מלבצע צעדים פופוליסטיים משום שהם עלולים להביא את ישראל למצב של מדינות באירופה, שהן על סף פשיטת רגל".

שר החינוך גדעון סער כינה את התפטרותו של מנכ"ל משרד האוצר חיים שני, "מצערת". "יש להפחית את המיסוי העקיף", אמר סער, "להפחית את יוקר המחיה ולהגדיל את ההוצאה בתחומים החברתיים והאזרחיים".

גם שר הפנים אלי ישי מתח ביקורת על התנהלות הממשלה. "נעשו דברים טובים בקדנציה הזאת אבל לא מספיק", לדברי ישי. "הזעקה היא צודקת והכאב הוא אמיתי ונכון, על הממשלה לעשות עוד שורה של צעדים".

ואילו שר התשתיות עוזי לנדאו קורא להקפיא את מחירי הדלק בחודשים האחרונים. "מחירי הדלק עומדים לעלות אלא אם יינקט צעד שישמור על יציבות המחירים", אמר היום לנדאו בפתח ישיבת הממשלה. "המסים שמטיל האוצר מהווים יותר מ-50% ממחירו של ליטר בנזין לצרכן. הדרך לשמור על רמה סבירה של מחירי הדלק היא הורדה במיסים שמטיל האוצר – הבלו והמע"מ".

לנדאו ציין כי פנה לנתניהו "כבר לפני מספר חודשים" במטרה להפחית את המסים, אך לא נענה. "רחשי הלב של הציבור אמיתיים", הוסיף לנדאו. "אי אפשר להשית על הציבור מסים מעבר לכח הסיבולת. עלינו להודיע מיידית שמחירו של הדלק לא עולה ושהממשלה סופגת את העלויות, לפחות בחודשים הקרובים".

צוות שרים יבחן את הורדת יוקר המחיה של מעמד הביניים 

מוקדם יותר היום הודיע נתניהו על הקמת צוות להורדת יוקר המחיה של מעמד הביניים. הצוות יורכב משרים ואנשים מקצוע, אולם בשלב זה טרם נקבע מי יאייש את הוועדה. "נזמין נציגים ממגזרים שונים, נשמע את הטענות ונשמע את הפתרונות, ואז נביא תכנית לביצוע כדי להקל על הנטל הכלכלי של אזרחי ישראל", אמר נתניהו.

ראש הממשלה אמר את הדברים בישיבת פורום שרי הליכוד, שהתכנס הבוקר לפני ישיבת הממשלה. בישיבה חזרו השרים על טענת נתניהו, לפיה המחאה החברתית היא פוליטית. השר בני בגין אמר: "אי אפשר להסוות את המהלך הפוליטי של ההפגנה. תקראו את העיתונים - מי שקורא 'ביבי הביתה' מוכיח שזה פוליטי".

השר מיכאל איתן שב ואמר שמדובר במצוקה אמיתית, שהמחאה לא פוליטית ודרושה הידברות עם נציגי המאבק. נתניהו השיב לאיתן ואמר שזו בדיוק מטרת הצוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק