מורדי העבודה לא פורשים: "ניתן סיכוי להליכה משותפת"

"מורדי העבודה" - פרץ, בן סימון, כבל ומג'אדלה - החליטו שלא לפרוש. פרץ: "אנחנו העבודה החדשה. לא ניתן לברק האופורטוניסט לשאת את שם רבין ובן גוריון לשווא". כבל: "מתחילים הכל מהתחלה". צפו במסיבת העיתונאים

יום לאחר רעידת האדמה הגדולה במערכת הפוליטית, הודיעו חברי הכנסת עמיר פרץ, דניאל בן סימון, איתן כבל וראלב מג'אדלה כי אין בכוונתם לפרוש לעת עתה ממפלגת העבודה. "החלטנו לתת סיכוי נוסף", הסביר ח"כ פרץ, "בכוונתנו להיפגש עם ארבעת הח"כים האחרים של העבודה כדי לקבוע אם אפשר להמשיך ביחד". את מסיבת העיתונאים של "המורדים" העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

חברי הכנסת ניצלו את המעמד כדי לתקוף את השר ברק על התנהלותו והמהלך שהוביל בחשאי. "כל מה שברק בנה על מנת לחסל את המפלגה - אין לו שום תוקף" הדגיש פרץ ולא חסך במילים נגד יו"ר המפלגה לשעבר: "היכולות שלו להחריב את הערכים הדמוקרטים, הזלזול של באזרחי ישראל, המבט שלו מלמעלה. לא ניתן לאופרטוניסט ברק לשאת את שמו של רבין ובן גוריון לשווא".

היד מושטת

ח"כ בן סימון שיבח את המהלך. "פילוג נוסף היה רק מחליש את המחנה", הסביר. גם ח"כ מג'אדלה סבור כי אין זו העת לעזוב את הבית. "אנו מאמינים שיש לתת סיכוי כדי להמשיך את הדרך ביחד", הדגיש. "הפניות הרבות, יותר ממה ששיערנו. כיבדנו את רצון חברינו ורבים שפנו אלינו. זה רגע האמת, אנו מצפים שהיד המושטת של הארבעה תמצא יד מושטת מולה כדי שנמשיך ללכת יחד".

ח"כ כבל הבהיר אף הוא כי ידיו וידי חבריו פתוחות, אך הבהיר: "אנו מצפים ותובעים את העבודה המשותפת כתנאי בסיסי, אין מי שיצניח עלינו מנהיגים. אנחנו אחרי רעידת אדמה אחת הקשות - יש לה רק משמעות אחת - מתחילים הכל מהתחלה. נעשה הכל יחד בנאמנות וביושר כדי שאולי הציבור ישוב וייתן את האמון בנו".

מי שבירך גם הוא על הודעת הרביעייה היה יצחק (בוז'י) הרצוג, שהתפטר אמש מתפקידו בממשלה. "הם עשו מעשה ערכי חשוב מאד וצעד נכון", אמר. "ביחד, בכוחות משותפים, אפשר להחזיר את מפלגת העבודה לגדולתה".

4 שרים ל-5 ח"כים

בינתיים נמשך המאבק בקואליציה על התיקים שהתפנו. במהלך הלילה התגבש במהלך מו"מ בין סיעת "עצמאות" בראשות אהוד ברק והליכוד הסכם לפיו תזכה הסיעה החדשה למספר חסר תקדים של תיקים, כשלמעשה 80% מחבריה ישמשו כשרים: שר החקלאות שלום שמחון יתמנה לשר התמ"ת במקום בנימין (פואד) בן-אליעזר.

ח"כ אורית נוקד תחליף את שמחון בתפקיד שרת החקלאות; ומתן וילנאי ימונה ככל הנראה לשר בלי תיק במשרד הביטחון האחראי על מוכנות העורף. משרד המיעוטים בראשו עמד אבישי ברוורמן יהפוך לחטיבה במשרדו החדש של וילנאי.

ח"כ הטרייה עינת וילף תמונה ליו"ר הסיעה החדשה. בנוסף תהיה וילף יו"ר ועדת הקליטה של הכנסת  החל ממושב החורף, וליו"ר וועדת החינוך החל מהשליש השלישי של הכנסת. 
 
הישג נוסף לשמחון הוא הסכמת הליכוד לתמוך במועמד סיעת "עצמאות" לתפקיד יו"ר קרן קיימת לישראל - תפקיד בו מעוניין שמחון עצמו. אם וכאשר שמחון ייבחר ליו"ר קק"ל ויפרוש מהכנסת - יכנס ח"כ חדש מרשימת העבודה המקורית לכנסת, והוא יצטרך להכריע אם להצטרף לסיעתו של ברק או למה שנשאר מסיעת העבודה.

המינויים החדשים יובאו בהמשך היום לאישור הממשלה ולאחר מכן יושבעו השרים החדשים במליאת הכנסת.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

רעידת אדמה פוליטית - סיקור מיוחד:

אהוד ברק פורש מסיעת העבודה

היום שאחרי: פואד יו"ר זמני או בחירות מהירות?

כך תפרו נתניהו וברק את פירוק מפלגת העבודה

פרשנות: כיצד ישתנה הנוף הפוליטי?

לאן נעלם הביטחון של "החייל הגיבור"?