הפגנת השמאל: 15 אלף מפגינים בת"א

"הדג מסריח מהראש – והראש הוא נתניהו" – כך אמר ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנת פעילי קדימה, מפלגת העבודה, מרצ, ארגוני השמאל וגופים נוספים בתל אביב. ההפגנה באה נגד ועדת החקירה לארגוני השמאל שיזם השר ליברמן

אירועי השבוע האחרון בכנסת עוררו את מחאת ארגוני השמאל. אמש הגיעו לפי ההערכות בין 15,000 ל-20,000 פעילי מפלגות קדימה, מרצ, ארגוני השמאל וגופים נוספים, באירוע מחאה המוני הכולל צעדה ועצרת למען הדמוקרטיה. כאן באתר האינטרנט של חדשות 2 העברנו בשידור חי את העצרת.

האירוע התקיים בעקבות אירועי השבוע האחרון - הצעת החוק להקמת וועדת חקירה שתבדוק את מקורות המימון של ארגוני השמאל, התבטאויותיו של שר החוץ ליברמן בנושא וסרטוני ההסתה שפורסמו נגד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שי ניצן ושר הביטחון אהוד ברק.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר בנאומו בהפגנה כי "הדג מסריח מהראש והראש הוא נתניהו ושותפו הנאמן ברק, שנותנים גיבוי להסתה של ליברמן ומעודדים את החקיקה הגזענית בכנסת". ח"כ הורוביץ הטיח במלפגת העבודה כי היא שותפה בממשלה הכי גזענית בתולדות המדינה, כלשונו. קודם לכן דיבר יו"ר שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, שאמר: "ישראל סובלת לא רק מאירן, אלא גם מהאיום הליברמני".

"הערב אנחנו מוכיחים שיש בישראל מחנה דמוקרטי גדול שמוכן להתגייס לפעולה כנגד ההתדרדרות במדרון הגזענות והרדיפות הפוליטיות", אמר ח"כ דב חנין שמשתתף בהפגנה. "ההתייצבות ההמונית, של אלפים רבים, יהודים וערבים לצעוד יחד למען הדמוקרטיה בחוצות תל אביב היא מסר חזק וברור המיועד לאוזני ממשלת נתניהו – ליברמן – ברק".

חבר הכנסת מאיר שטרית מקדימה אינו נוהג להשתתף בהפגנות מסוג זה, אולם במקרה זה הוא החליט לחרוג ממנהגו. "מדובר במקרתיזם, אם מישהו חושב שזה לגיטימי שגוף פוליטי כמו הכנסת יחקור גופים שמתנגדים לו - זו פשוט שערורייה", אמר אתמול שטרית בשיחה עם חדשות 2. "הרי מחר יכול להגיע ראש ממשלה מהשמאל ולפי אותה נורמה לחקור ארגוני ימין", הסביר שטרית.

במהלך ההפגנה נעצרו שלושה בני אדם שהפגינו. אחד מהם נעצר כשברשותו פגיון. אדם אחד נעצר בחשד לתקיפת שוטר וגרימת נזק ומפגינה נעצרה בחשד להפרת סדר.

נתניהו מנסה לפשר: לחקור גם מקורות מימון לימין

ואת הקולות שמגיעים מתל אביב שומעים בירושלים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לעשות את הבלתי אפשרי ולרצות גם את ליברמן וגם את מי שכונו "הפיינשמייקרים" של הליכוד.

לפי הצעתו של נתניהו המנדט של ועדת החקירה ישתנה בשני אופנים. ראשית, הוועדה תבדוק רק מקורות מימון מממשלות זרות ולא תורמים זרים. ומהצד השני הבדיקה תורחב גם לעמותות המזוהות עם הימין. בנוסף, רשם העמותות שנתפס כגורם בלתי תלוי יהיה מעורב גם כן.

בהכנת הכתבה השתתפו עזרי עמרם, דנה סומברג ועמית סגל

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק