המעצרים בארה"ב: מכה לש"ס

גל המעצרים של ראשי קהילות יהודיות ורבנים בארה"ב, איננו עניין של חוץ לארץ בלבד. על פי דיווחים, הקהילה החלבית האמריקנית - שראשיה נחשדים בהלבנת הון וסחר איברים - היא מהמממנים הגדולים ביותר של מוסדות תנועת ש"ס. בכירים במפלגה מביעים חשש ל"קריסה כלכלית". כלפי חוץ, מבקשים בתנועה "לא להיסחף"

עשרות יהודים נעצרו בארה"ב (רויטרס)

האם גל המעצרים בארצות הברית, הוא גם מכה קריטית למפלגת ש"ס? יכול מאוד להיות,שכן מתברר כי הקהילה החלבית - שראשיה נעצרו בחשד להבנת הון של עשרות מיליוני דולרים - נחשבת גם לתורמת גדולה של תנועת ש"ס.

באתר האינטרנט "חרדים" מדווח, כי בעקבות המעצרים, הזרמת הכספים מהקהילה לתנועת ש"ס הוקפאה, כך גם סכום הכסף השנתי שאמור היה להגיע לקראת ראש השנה. למעשה, מדווח כי כל מוסדות ש"ס, וביניהם רשת "מעיין החינוך התורני", תנועת "אל המעיין", כמו גם עמותת "יהודה יעלה" של יפה דרעי, מומנו על ידי קהילה זו.

הקשר ההדוק בין הקהילה החלבית-אמריקנית לש"ס מתבטא גם בקשר ההדוק של מנהיגי התנועה לראשי הקהילה. בניו של הרב עובדיה יוסף הם בני בית בתוך הקהילה, ואריה דרעי עצמו, מגיע גם בחופשותיו לעיר דיל שבניו ג'רזי שם מתנהלת לבה של הקהילה.

כמו כן, הרב הראשי הספרדי הרב שלמה עמאר נמצא גם כן בקשרי ידידות עמוקים עם ראשי הקהילה החלבית בארגנטינה. הראשון לציון אף נכח בחתונת בתו של ז'ק אביטל - אחד מראשי הקהילה בארצות הברית, וגם אחד השמות הבכירים בפרשת השחיתות החדשה.

על אף שיש מי שמדבר בש"ס על לא פחות מאשר "קריסה כלכלית", הרי שלפחות כלפי חוץ מנסים במפלגה להרגיע. דובר המפלגה סירב להתייחס לפרשה, אך גם ביקש "לא להיסחף".

החשד: סחר באיברים

הרשויות בארצות הברית חושדות שכמה מן הרבנים שמעורבים בפרשת השחיתות בניו-ג'רזי סחרו גם באיברים מישראל. החשד הוא כי חלק מהחשודים אף סחרו באיברים שמקורם בישראל.

כ-40 יהודים חרדים, חלקם רבנים, נעצרו בגל מעצרים חסר תקדים של ה-FBI, בחשד למעורבות בפרשת ענק של שחיתות והלבנת הון במליוני דולרים. ההערכה היא שהכספים ניתנו תמורת השפעה פוליטית.

על פי הדיווחים, מרבית העצורים יוצאי העדה הסורית בארה"ב. בין העצורים: שני ראשי עיר מצפון ניו ג'רזי, רבנים מהעיר ניו יורק, ואפילו פוליטיקאים יהודים. העיתון "אסבורי פארק פרס" דיווח כי מדובר ביהודים שהיו מעורבים בישיבה הדתית "דיל ישיבה", בה מחונכים היהודים לפי המסורת הספרדית.

בארצות הברית טוענים כי גל המעצרים הענק הוא תוצאה של חקירה שנמשכה שנתיים, שבאה בעקבות העברות כספים חשודות של המעורבים. במסגרת המעצרים הוחרמו גם כמה כספות וחפצים מהישיבות.