כך תוכננה המתקפה של דיכטר על עודה

לפני שהכנסת יצאה לפגרה, התכתשו חברי הכנסת עודה ודיכטר מעל בימת הכנסת: אחרי שעודה האשים שדיכטר ואחרים "שלחו אנשים לרצוח את ההנהגה הפלסטינית", דיכטר אמר לו כי יגיע לגיהנום. כעת נחשף כי לא מדובר באמירות ספונטניות, אלא במהלך שתוכנן בקפידה בסיעת הליכוד. האזינו להקלטות

גם בימי הפגרה נמשכת המתיחות בין חברי הכנסת היהודים והערבים, שהתחילה עם תחילתה של יוזמת חוק ההדחה: איימן עודה (הרשימה המשותפת), מהמתונים בסיעתו, ראה בחוק קו אדום שאסור לחצותו והשמיע האשמות קשות. "שלחו אנשים שרצחו את הנהגת העם הפלסטיני, והם נמצאים בכנסת", אמר, "למשל דיכטר, ששלח אנשים שרצחו את ערפאת, את השייח' אחמד יאסין וגם את רנטיסי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חבר הכנסת דיכטר השיב אש מעל דוכן הנואמים בכנסת, שם אמר לעודה "אלוהים יבוא איתך חשבון, איימן. בבוא היום, בשערי הגיהינום, יקבלו את פניך השייח' יאסין, רנטיסי ופתח שקאקי וימהרו למנות אותך לראש ועד הבית שלהם, ללא הצבעה", הטיח, "את מבחן הקבלה שלהם כבר עברת".

הדברים לא נאמרו באופן ספונטני: בהקלטות שנחשפו לראשונה על ידי כתב NRG זאב קם מתוך סיעת הליכוד הסגורה. "אני מתכוון לדבר בנושא הזה ישירות נגדו", מבטיח דיכטר לחבריו לסיעה, "אני אומר לכם, מהישיבה הזאת הוא לא ייהנה"? חבר הכנסת אורן חזן מוסיף "אם הוא היה ממשיך בדרכו היינו מגיעים אליו", דברים להם משיב דיכטר: "לא, אנחנו לא מבזבזים עליו תחמושת".

בישיבה הביעו חברי הכנסת גם את דעתם האמיתית על ועדת האתיקה של הכנסת. "עודה אמר בצורה הכי חדה וברורה שבכנסת יושבים חברי כנסת רוצחים, ולתדהמתי פסקה ועדת האתיקה רק נזיפה חמורה", אומר דיכטר. חזן מסביר כי "זה כי לא קוראםי לו אורן חזן. אין לי ספק שזו לא ועדת אתיקה, אלא ועדת ליטוף", הוא מוסיף, וחבר הכנסת ירון מזוז מצהיר כי זו "ועדת בושה".

דוגמה נוספת לשיח המקצין התקבלה היום מחבר הכנסת ג'מאל זחאלקה - שכבר נמצא בהשעייה מדיוני הכנסת בשל מפגש עם משפחות מחבלים - שאמר בראיון לעיתון "אל וואטן" כי "העליות של יהודים להר הבית הן הגורם לפרוץ האינתיפאדה השלישית, שהמשכה בגדה ובירושלים תלוי בהצטרפות הארגונים: האם הם יצטרפו למאבק העממי ויפעלו ברמת המולדת כולה, או שהם יותירו את המאבק בידי צעירים שיוצאים לפיגועי בודדים?".

לאחר שנטען כי זחאלקה קורא לאינתיפאדה ממוסדת הוא ניסה להסביר שלא התכוון למאבק אלים. אלא למאבק עממי, כפי שקיים סביב הגדר בבילעין ואף רצה להזהיר מפני עליית יהודים להר הבית כדי למנוע שפיכות דמים. עם זאת, חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד) כבר הפסיק להשתלח בו ולטעון כי הוא "מסית, מסית ומסית. אנחנו נזרז את חוק ההשעיה ונעיף אותך מהכנסת אחת ולתמיד", הוסיף.