נתניהו, מאחוריך: ברקת בליכוד

נערך לקרב על ראשות מפלגת השלטון? לאחר ספקולציות רבות, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת - שבעבר היה מזוהה עם קדימה - הודיע רשמית על הצטרפותו לליכוד. לעוקביו קרא להתפקד, "להגביר את עוצמתה של התנועה ולהוסיף כוחות חדשים לשורותיה"

הקרבות בליכוד נמשכים - ומתמודד חדש מצטרף לזירה: ראש עיריית ירושלים ניר ברקת שם הבוקר (שלישי) קץ לשמועות והודיע רשמית על התפקדותו לליכוד. בסרטון שהפיץ ברשת הפייסבוק שלו אמר כי הוא החליט להצטרף לתנועה "למען ירושלים ולמען מדינת ישראל". על פי ההערכות, ברקת - שהשתייך בעבר למפלגת קדימה - ארגן לעצמו בחודשים האחרונים גרעין מתפקדים - וייתכן כי יקרא תיגר על מעמדו של נתניהו בעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מתוך דאגה לעתיד ישראל החלטתי להתפקד לליכוד, התנועה הלאומית הליברלית שתבטיח עתיד של ביטחון ושגשוג לישראל", כתב ברקת וקרא לעוקביו לתמוך בהתמודדותו. "אני קורא לך להצטרף אלי ולהתפקד לליכוד כדי לחזק את התנועה ואת דרכה, להגביר את עוצמתה ולהוסיף כוחות חדשים לשורותיה".

בסרטון אמר ברקת: "לפני 15 שנה עזבתי את כל עסקיי כדי לשרת את ירושלים במשכורת של שקל לשנה. מתוך אותה תחושת שליחות ואחריות לעתיד מדינת ישראל אני מתפקד הבוקר לליכוד. במערכות הבחירות האחרונות התייצבתי ותמכתי בראש הממשלה ובליכוד. כמי שמאמין בשמירה על ארץ ישראל וירושלים מאוחדת, חיזוק הביטחון וצמצום פערים חברתיים, איני יכול לעמוד כצופה מהצד".

ברקת לא התייחס מפורשות לראש הממשלה נתניהו, אך אמר כי "התפקדות גדולה לליכוד תזרים דם חדש ורוח חדשה ותחזק את המנהיגות שבאה לשרת את הציבור ללא שיקולים זרים. ההתפקדות תחזק גם את ירושלים ותאפשר לה לקבל את המקום הראוי לה בחלוקת המשאבים הלאומיים". ברקת הצהיר כי ימשיך לכהן כראש העירייה עד תום הקדנציה לפחות (ב-2018), ובעתיד ישקול האם לעבור לזירה הלאומית.

כאב ראש חדש לנתניהו? (רויטרס)

על רקע ההתפקדות: ההתמודדות לראשות המפלגה תוקדם?

השר זאב אלקין, שהתעמת לאחרונה באופן פומבי עם ברקת, בירך על הצעד: "אך טבעי הוא שראש עיר הבירה שלנו יהיה חבר במפלגה של המחנה הלאומי". אלקין ציין את התמיכה הרבה בליכוד בירושלים והוסיף: "הצטרפותו של ראש עיריית ירושלים לשורות הליכוד מבטאת את החיבור העמוק הזה של תנועת הליכוד לירושלים והיא מחזקת גם את הליכוד וגם את ירושלים. כשר ירושלים נמשיך לשתף פעולה עם ראש העיר בפעילות היומיומית למען קידום פיתוחה ושגשוגה של ירושלים".

שלשום פורסם לראשונה בחדשות 2 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להקדים את הבחירות לראשות הליכוד ולקיימן כבר בעוד חודשיים. גורמים בליכוד אמרו כי נתניהו הדגיש שאין הדבר מעיד כלל על כוונתו להקדים את הבחירות לכנסת.

לדברי אותם הגורמים, ראש הממשלה מתכוון להקדים את הבחירות כדי לייצב את שורות הליכוד והקואליציה. הם אמרו כי הנושא עלה בהתייעצויות שקיים בימים האחרונים עם שורה של בכירים ובהם ראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס והשר יריב לוין.

נתניהו כבר נקט בנשק הקדמת הפריימריז פעמים רבות בעבר, לרבות ב-2007 ו-2011. ייתכן שבשל הזמן הקצר איש לא יתמודד מולו, שכן אפילו המועמדים הזוטרים משה פייגלין ודני דנון כבר אינם פוליטיקאים בליכוד. הקדמת הבחירות תעניק לנתניהו תיאורטית את ראשות הליכוד עד שנת 2023, ותשלים כהונה של 24 שנים בראשות מפלגת השלטון.