מסמך הגאווה: שטייניץ חתם או לא?

הנואמים בעצרת נגד ההומופוביה בגן מאיר התבקשו לחתום על "מסמך התחייבות", שלפיו במסגרת עשייתם הפוליטית הם ידאגו גם לקידום זכויות לקהילה הגאה. שר האנרגיה טוען שלא חתם על המסמך, אך כן הקריא חלקים ממנו. מארגני האירוע דווקא מתעקשים שכן חתם: "זו התקטננות על סמנטיקה. בושה"

השר והמסמך

זעם בקהילה הגאה על השר יובל שטייניץ: השר מטעם הליכוד הגיע אמש (שבת) לעצרת של הקהילה בגן מאיר בתל אביב, שהתקיימה תחת הכותרת "השנאה רוצחת!" והתבקש לחתום על מסמך שבו הוא יתחייב, בין היתר, "שבעשייתי הציבורית ובמסגרת תפקידי הייצוגי אזכור שאני מייצג את הקהילה הגאה ואפעל לקידום זכויות מלא לקהילה זו". אלא שבריאיון לגלי צה"ל טען השר כי כלל לא חתם על המסמך אך הקריא חלקים ממנו - ועורר את כעסם של מארגני האירוע, שהתעקשו שהוא דווקא כן חתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תנאים כאלה לא מקובלים עליי", אמר שטייניץ בריאיון לרזי ברקאי. "אני שר בממשלת ישראל ואני לא חותם על שום מסמך. למרות שהמסמך נראה לי לחלוטין, ולכן במקום לחתום הקראתי כמה שורות מתוך אותו מסמך. כשר, אני לא חותם על שום עצומה". כעבור שעות אחדות הציגו בסביבתו של שטייניץ את המסמך המדובר וניתן לראות כי שורת החתימה ריקה.

המסמך הלא חתום

יניב ויצמן, יועץ ראש העיר תל אביב לענייני גאווה וממארגני העצרת, דווקא טוען אחרת: "יובל שטייניץ חתם. הוא עמד על הבמה ולמרות קריאות הבוז הקריא את מה שהוא חתם עליו". ויצמן הדגיש כי השר עמד בסמוך אליו וכי הוא בעצמו נתן לו את הטופס. "אם יש פה התקטננות של שר בישראל על הסמנטיקה של 'לקחתי את העט וחתמתי' או ש'לא חתמתי' - אני אומר שזו בושה".

גם גורמים נוספים בקהילה סיפרו דברים דומים. "הוא עלה עם הטופס לבמה ואף הקריא חלקים ממנו", אמרו לחדשות 2 Online. "לא ברור למה הוא משקר בשידור חי ומתעסק בזה במקום להתעסק בעיקר".

בסביבתו של השר שטייניץ אומרים כי השר אכן לא חתם על המסמך, וטוענים כי "המארגנים פנו אליו בבקשה לחתום. הוא אמר שהוא מסכים עם תוכן העצומה וביקש לשלב את זה כחלק מהדברים שיקריא על הבמה". יחד עם זאת, טוענים גורמים המקורבים לשר כי "בתמונה נראה כי הוא אוחז בעט. הוא סימן את המשפטים שיקריא. מרוב שהיו קריאות בוז נגדו - לא שמעו אותו אומר אותם".

מהאגודה למען זכויות הלהט"ב נמסר בתגובה: "השר שטייניץ לא הסכים בתחילה לחתום על טופס ההתחייבות אך שוכנע על ידי יושבי הראש של האגודה לעשות זאת; השר צולם כשהוא חותם על הטופס וביקש להקריא את המסמך על הבמה, כפי שאכן עשה, ואז - נעלם ועמו המסמך. התעוררנו לבוקר שבו השר שטייניץ מכחיש את חתימתו על המסמך, ולמעשה, מוכיח לנו שהשתמש בקהילת הלהט"ב באופן ציני, לקידום עצמי ומבלי לראות עצמו מחויב לפעול למענה באופן מהותי.

"האגודה למען זכויות הלהט"ב ויתר הארגונים שקיימו אמש את העצרת קוראים לחברי וחברות הכנסת ולשרי ושרות הממשלה:  אל תבטיחו לנו שינוי, תבצעו אותו. עכשיו! נמאס לנו מהבטחות, מאמירות וגינויים, לא נסתפק יותר בפחות מאשר עשייה, קבלות, עובדות בשטח. אנחנו דורשים ודורשות שינוי. והוא צריך לקרות מיד".