רגב על עצומת האמנים: "לא סתימת פיות, לא יהיו חרמות מבית"

"הצלחנו מול פיפ"א ומנכ"ל אורנג' העולמית שהתנצל ואין סיבה שיהיו חרמות מבית", אמרה שרת התרבות והספורט מירי רגב בתגובה על העצומה שעליה חתומים כ-300 אמנים ואישי תרבות. "מי שרוצה לדבר איתי מכיר את משרדי ואת הדרך אליו"

"סתימת פיות? לא יהיו חרמות מבית" (חדשות 2)

העימות בין קהילת האמנים לשרים בנט ורגב מחריף: יותר מ-300 יוצרים ובהם גילה אלמגור, מוני מושונוב, משה איבגי ואמנים בולטים נוספים מתחומי התיאטרון, הקולנוע, הטלוויזיה, האמנות והמחול, חתמו אמש על עצומה שכותרתה "הרשימה השחורה" ומטרתה להביע מחאה נגד מה שהם מכנים "צעדיה הלא דמוקרטיים של הממשלה". הבוקר (ראשון)הגיבה שרת התרבות והספורט מירי רגב לדברים והדגישה: "אין לי כוונה למנוע חופש ביטוי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, הבהירה רגב כי "מוסדות שיעשו דה-לגיטימציה למדינת ישראל לא יקבלו מימון. זו לא סתימת פיות. מדינת ישראל מצויה בחרמות בינלאומיים. הצלחנו מול פיפ"א ומנכ"ל אורנג' העולמית שהתנצל ואין סיבה שיהיו חרמות מבית".

רגב ציינה בריאיון לתכנית "הבוקר של קשת" כי ביום חמישי בשבוע שעבר ערכה פגישה בת שעתיים עם נציגי מוסדות תרבות ובהם השחקנים זאב רווח ושלמה ישינסקי ומנכ"לי תיאטראות הבימה ובאר שבע, שאותה הגדירה "מצוינת", ואמרה כי הדגישה בפניהם ש"הפאניקה לא במקומה". בהמשך קראה לאמנים שחתמו על העצומה לפנות אליה: "מי שרוצה לדבר איתי מכיר את משרדי ואת הדרך אליו".  

בעצומה נכתב: "אנו - יוצרות, יוצרים ואישי תרבות מכל תחומי האמנות מוחים נגד הצעדים שנוקטים בשבועות האחרונים משרדי הממשלה כלפי יוצרים ואנשי תרבות שיצירותיהם או השקפותיהם אינן עולות בקנה אחד עם הרוח המנשבת במשרדים אלה". בשבוע שעבר הורה נפתלי בנט להוציא את ההצגה "הזמן המקביל" מסל התרבות, בעוד רגב איימה לבטל את המימון לתיאטרון של השחקן נורמן עיסא אם לא יופיע בבקעת הירדן.

האמנים, בהם גילה אלמגור, יהונתן גפן, משה איבגי ואוהד נהרין, הצהירו כי "נמשיך להישיר מבט במציאות, להביע את דעתנו ולציית לצו מצפוננו גם אם נידרש לשלם על כך מחיר".

"על אף האיום הישיר על מטה לחמנו, לא נצנזר ולא נעקר את יצירותינו בגלל חוקים אימתניים, הפחדות ואיומים, לא נסתתר ולא נוריד פרופיל" הוסיפו המוחים. "אנו הם הקולות שאותם אתם מבקשים להשתיק. אנו מקווים בכל מאודנו שישראל לא תידרדר ותהיה למדינה שבה אמנים המביעים את עמדותיהם מוכנסים ל'רשימה שחורה'".

אמנים נוספים שחתמו על העצומה: אודי אלוני, איבתיסאם מראענה, אייל גפן, איתי טיראן, איתן פוקס, אסי לוי, אסי עזר, ארי פולמן, ברק היימן, בשאר מורקוס, ג'ולי שלז, דובלה גליקמן, דוד אופק, דוד טרטקובר, דוד רובינגר, דורון צברי, דורית רביניאן, דן תורן, דרור שאול, חגי לוי, יגאל סרנה, יהודה אטלס, יהלי סובול, יובל שרף, לאורה ריבלין, מודי בר און, מוני מושונוב, מור לושי, מיכאל מושונוב, מירה עוואד, מנשה נוי, נעם פרתום, עדו מוסרי, קרן ידעיה, קרן מור, רמי הויברגר, רן דנקר, רני בלייר, רננה רז, שבי גביזון, שירה גפן, שרה פון שוורצה, ששון גבאי ועוד.