קרב נתניהו-לפיד: בלי תקציב - אין תכנית מע"מ 0%

מקורבי ראש הממשלה הבהירו כי יוזמתו של שר האוצר חוק 0% מע"מ לא תאושר עד שלא ייפתר הוויכוח סביב התקציב - מאחר ומדובר בחבילה כוללת. בכירים ביש עתיד: "אם האיום של נתניהו יתממש - זהו משבר קואליציוני". האם מדובר בעליית מדרגה במאבק בין הצדדים? מאחורי הקלעים יש מגעים לגישור

מגעים מאחורי הקלעים. ארכיון (קובי גדעון / לע"מ)

עליית מדרגה בדו-קרב על התקציב? מקורבי ראש הממשלה אמרו הערב (שני) כי יוזמתו של שר האוצר יאיר לפיד, חוק 0% מע"מ, לא תאושר עד שלא ייפתר המשבר סביב התקציב. מבחינתם מדובר ב"אותה חבילה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם האיום של נתניהו יתממש מדובר במשבר קואליציוני", התריעו בכירים ביש עתיד בתגובה לדברים באזהרה שמשמעותה היא אפשרות של פרישה מהממשלה. הבכירים הזכירו כי נתניהו עצמו הצביע בעד הצעת החוק ותמך בה. לפיד עצמו נמצא הערב בסיור בצפון והופתע מההודעה‎.

נתניהו המשיך לתמוך גם היום במערכת הביטחון בקרב על התקציב ושב ואמר כי דרושים עוד מיליארדים. במשרד האוצר אמרו מנגד כי הדרישות אחרי "צוק איתן" הן מוגזמות. בעוד במערכת הביטחון מבקשים תוספת של תשעה מיליארד שקלים, באוצר מוכנים להעביר רק שישה וחצי מיליארד שקלים.

כלפי חוץ נראה שהפער בין לפיד לנתניהו רק הולך ומחריף, אך מאחורי הקלעים מתנהלים מגעים לגישור בין מנהל לשכתו של ראש הממשלה אייל חיימובסקי וראש המטה של מפלגת "יש עתיד", המקורב ללפיד, הלל קוברינסקי בניסיון למצוא את הנוסחה הנכונה לפשרה. שם מדברים על כך כי שר האוצר מוכן לתת יותר לביטחון בתמורה לכך שהגרעון יגדל.

"לא מהמר על ביטחון ישראל". ארכיון (AP)

לפיד: "0% מע"מ - הסיכוי של הדור הזה לקנות דירה"

אתמול הבהיר שר האוצר יאיר לפיד בריאיון למהדורה המרכזית בחדשות 2 כי בכוונתו להוסיף לתקציב הביטחון אך מבלי להוביל את המשק לקריסה. "אני לא מפקיר את ביטחון ישראל ולא מהמר עליו", אמר לפיד. "אנחנו מקיימים דיון מקצועי, זה לא בזאר טורקי".

למרות הוויכוחים סביב התקציב, הבהיר לפיד כי אינו מתכנן לצאת מהממשלה. "אני לא רוצה בחירות", הסביר. "אני גם לא רואה סיבה לבחירות. הפערים הם סבירים ומקובלים בדיון שיש כל שנה על התקציב", אמר ויחד עם זאת ציין: "יש לי קווים אדומים והם ברורים - אני לא אעלה מסים, אי אפשר שוב ושוב ללכת לכיסו של האזרח הישראלי כי יש בעיה".

הוא הגיב גם לביקורת שמתח על תוכניתו, 0% מע"מ, גם השר לשעבר משה כחלון שטען כי "דירות הן לא קוקה קולה". "יש לי הערכה וחיבה לכחלון. אני זוכר שהוא דיבר בעד מע"מ 0 ואמר שזו תכנית טובה", אמר לפיד. "המע"מ 0 הוא לא דיון על פוליטיקה. זה הסיכוי היחיד של דור שלם ששירת בצבא, גם בעזה, לקנות דירה".

"המיליארדים לביטחון הצילו אותנו" (חדשות 2)

נתניהו: "המיליארדים לביטחון הצילו אותנו"

מוקדם יותר אמש התייצב ראש הממשלה לצידו של צה"ל בקרב על התקציב וקרא להוסיף מיליארדים למערכת הביטחון. יחד עם זאת, הדגיש כי "יש לעשות זאת בדרך אחראית ולא לדרדר את ישראל עם גירעון בלתי נשלט ואוברדרפט בינלאומי שיוצא משליטה".

"אנחנו זקוקים לכסף עבור כיפות ברזל, לכסף להתמודד מול דאעש במזרח, חיזבאללה ואל-קאעידה בצפון וחמאס בדרום", הסביר נתניהו בנאום שנשא בכנס הסייבר באוניברסיטת ת"א. "המיליארדים שהחלטנו להשקיע בביטחון הצילו את כלכלת ישראל. השקענו מיליארדים באלפי מיירטים של כיפת ברזל שסייעו לכלכלה להמשיך לתפקד במערכה האחרונה".