לפיד על הקרב התקציבי: "להוסיף לביטחון מבלי להביא לקריסה"‎

על רקע המאבק עם מערכת הביטחון על התקציב, התייצב שר האוצר באולפן חדשות 2 והדגיש: "צריך לדאוג לצרכים הביטחוניים ולא לנהל את זה כמו בזאר טורקי". על פי הערכות יהיה מוכן להתגמש ולהוסיף כ-5 מיליארד ש"ח ‎

על רקע המחלוקת בינו לבין ראש הממשלה על התוספת לתקציב הביטחון, הבהיר הערב (ראשון) שר האוצר יאיר לפיד בריאיון למהדורה המרכזית בחדשות 2 כי בכוונתו להוסיף לתקציב הביטחון אך מבלי להוביל את המשק לקריסה. "אני לא מפקיר את ביטחון ישראל ולא מהמר עליו", אמר לפיד אנחנו מקיימים דיון מקצועי, זה לא בזאר טורקי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד נפגש היום עם ראש הממשלה לדון בתוספת לתקציב הביטחון, כשהעניין המרכזי שהונח על הפרק הוא דרישת משרד הביטחון לתוספת תקציבית של 11 מיליארד שקלים בשנה הבאה. על פי גורמים המעורים בנושא, לפיד מוכן כעת להתגמש מכוונתו הראשונית להעביר תוספת של בין 2 ל-3 מיליארד, כעת הוא מוכן להעביר סכום המתקרב ל-5 מיליארד שקלים.

"צריך להוסיף לביטחון אמרנו את זה כל הזמן", ציין לפיד בריאיון לחדשות 2 וסרב לדבר על מחלוקת בינו לבין ראש הממשלה. "יש לנו צרכים שקשורים לפצמ"רים, פתרון טכנולוגי למנהרות, מעילי רוח ללוחמים. זה לא אומר שאין איפה לייעל את מערכת הביטחון אבל צריך לתת כסף בלי להגיע למצב שאנחנו מחזירים את הכלכלה 20 שנה אחורה. אסור להסתכן בקריסה כלכלית בגלל זה".

"לא מהמר על ביטחון ישראל". ארכיון (AP)

לפיד: "אני לא רוצה בחירות"

בריאון נדרש לפיד להתעמת גם עם אמירותיו מימי הבחירות לפיהם 'גירעון זו הלוואה שהדור שלי לוקח מהדור שלכם ואין לו מושג מאיפה להחזיר' והסביר: "מה שקרה דקה אחרי שזה צולם, שנכנסתי למשרד האוצר ותחזית הגירעון היתה אז 5.3% - זה מה שהועבר לי מהממשלה הקודמת. עשיתי סדרה של צעדים קשים שפגעו גם בפופלריות שלי ופגעו באזרחי ישראל בשביל להוריד את הגירעון לרמה הנוכחית שלו - 2.6%. הצלנו אז את הכלכלה הישראלית".

שר האוצר שב והדגיש כי בכוונתו לשמור על הצרכים הביטחוניים של ישראל מבלי לפגוע בחינוך, בבריאות וברווחה. "בעיקר אסור בשום פנים להעלות מסים על אזרחי ישראל, מעמד הביניים הוא לא הפרה החולבת של ישראל", חזר על אמירתו.

למרות הוויכוחים סביב התקציב, הבהיר לפיד כי אינו מתכנן לצאת מהממשלה. "אני לא רוצה בחירות. אני גם לא רואה סיבה לבחירות. הפערים הם סבירים ומקובלים בדיון שיש כל שנה על התקציב", אמר ויחד עם זאת ציין: "יש לי קווים אדומים והם ברורים - אני לא אעלה מסים, אי אפשר שוב ושוב ללכת לכיסו של האזרח הישראלי כי יש בעיה".

הוא הגיב גם לביקורת שמתח על תוכניתו, 0% מע"מ, השר לשעבר משה כחלון שטען כי "דירות הן לא קוקה קולה". "יש לי הערכה וחיבה לכחלון. אני זוכר שהוא דיבר בעד מע"מ 0 ואמר שזו תוכנית טובה", אמר לפיד. "המע"מ 0 הוא לא דיון על פוליטיקה. זה הסיכוי היחיד של דור שלם ששירת בצבא, גם בעזה, לקנות דירה".

"המיליארדים לביטחון הצילו אותנו" (חדשות 2)

נתניהו: "המיליארדים לביטחון הצילו אותנו"

מוקדם יותר, אחרי אחרי הפגישה שערך עם שר האוצר, התייצב ראש הממשלה לצידו של צה"ל בקרב על התקציב וקרא להוסיף מיליארדים למערכת הביטחון. יחד עם זאת, הדגיש כי "יש לעשות זאת בדרך אחראית ולא לדרדר את ישראל עם גירעון בלתי נשלט ואוברדרפט בינלאומי שיוצא משליטה".

"אנחנו זקוקים לכסף עבור כיפות ברזל, לכסף להתמודד מול דאעש במזרח, חיזבאללה ואל-קאעידה בצפון וחמאס בדרום", הסביר נתניהו בנאום שנשא בכנס הסייבר באוניברסיטת ת"א. "המיליארדים שהחלטנו להשקיע בביטחון הצילו את כלכלת ישראל. השקענו מיליארדים באלפי מיירטים של כיפת ברזל שסייעו לכלכלה להמשיך לתפקד במערכה האחרונה".

עוד ציין ראש הממשלה כי הכסף שהושקע בביטחון מנע איומים גדולים עוד יותר והדף את הביקורות על תוספות מוגזמות. "המיליארדים שהשקענו בגדר בדרום מנעו הסתננות של זרים ושל גורמים ג'יהאדיסטים", אמר. "היתה ביקורת אז על ההוצאה המופרזת על הביטחון ואני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אלמלא השקענו את ההשקעות האלה".