נתניהו עקץ את לפיד: "מי שיש לו ניסיון יודע שלא עושים ויתורים ללא תמורה"

במערכת הפוליטית הגיבו לתכניתו המדינית של יו"ר יש עתיד וגורמים בלשכת רה"מ אמרו: "כל מפה שתוצג תהיה נקודת הפתיחה של הדרישות הפלסטיניות". מנגד, קרא יו"ר האופוזיציה הרצוג ללפיד לפרוש מהממשלה: "זה לא מאוחר, נבנה יחד קואליציה שתוביל לשלום"

"אין ויתורים בלי תמורה", נתניהו ולפיד (קובי גדעון / לע"מ)

נאומו המדיני החריף של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אתמול (א') בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי גרר אחריו גל תגובות ביקורתיות מהימין, לצד קריאות לפרוש מהממשלה משמאל. בלשכת נתניהו עקצו את שר האוצר: "כל מי שיש לו ניסיון מדיני יודע שלא עושים ויתורים ללא תמורה, בטח מול ממשלה שחבר בה ארגון טרור שרוצה להשמיד את מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול בעקבות נאום לפיד כי "כל מפה שתוצג תהיה נקודת הפתיחה של הדרישות הפלסטיניות. ראינו בעזה מה התוצאה של נסיגה חד-צדדית. ראש הממשלה ימשיך להוביל את מדינת ישראל באחריות תוך שמירה על האינטרסים הלאומיים של אזרחי ישראל ובראשם הביטחון".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג קרא ללפיד: "קום, צא מהממשלה, זה לא מאוחר מדי ויחד נבנה קואליציה שתוביל את ישראל לשלום. אתה תצטרף אלינו ואני מבטיח לך שאני אביא את השותפים האחרים. אני יודע לעשות את זה, זו עבודת מנהיגות".

למרות הביקורת שמתח על השמאל, גם ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ קרא ללפיד לעזוב את הממשלה ולחבור למפלגות האופוזיציה. "הפסק להיות עלה תאנה לממשלה של סיפוחים והתנחלויות", הפנה הורוביץ קריאה ליו"ר יש עתיד. "אם זו תכניתו המדינית של לפיד, אין לו מה לחפש בממשלת ביבי-ליברמן-בנט. לפיד וציפי לבני צריכים להפיל את הממשלה הזו כבר עכשיו".

לבני: "סיפוח שטחי C - לא במדינה שלי"

יו"ר התנועה ונציגת ישראל למו"מ השרה ציפי לבני שרטטה בנאומה בכנס את הקווים האדומים שלה והתייצבה לצד לפיד בנושא סיפוח הגושים. "התפיסה שלפיה נספח את הגושים, ואחר כך נעבור לשטחי C , ולפלסטינים ניתן אוטונומיה בשטחי A ו-B - זו זריית חול בעיניים. זה לא יקרה במדינת ישראל שלי".

לבני הדגישה כי ההתנחלויות שוללות את הלגיטמיות של ישראל בזירה הבינלאומית. "כל התנחלות כזו היא עוד אבן שיוצאת מחומת הלגיטמיות של מדינת ישראל", אמרה. "העולם מסוגל להבין ביטחון על חיילים שנלחמים על קיומה של מדינה. הוא לא מסוגל להבין מדינה ששולחת אנשים לגור במקומות שהיא עצמה אינה מספחת".

"היפרדות היא שם להתנתקות". בנט, ארכיון (רויטרס)

"אוסלו נכשל, עלינו לעשות מה שטוב בשבילנו"

אחרי נאומו המדיני של לפיד בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי, עלה גם יו"ר הבית היהודי שר הכלכלה נפתלי בנט להציג את משנתו. "היפרדות היא שם חדש לשם משומש של התנתקות", אמר בנט מול קריאתו של לפיד ליישם תכנית להיפרדות מהפלסטינים. לדברי בנט, ישראל נמצאת היום בתקופה של עיוורון. "אנחנו כאן כדי לדבר על האמת, להציג קרן אור של אמת מוסרית בתקופת עיוורון", הדגיש יו"ר הבית היהודי. "האמת היא למשל שמדינה אסור לה להיכנע לטרוריסטים ולשחרור מחבלים".

בנט הציג את תכניתו שלו והצהיר: "מדינת ישראל תחיל ריבונות הדרגתית באזורים הישראלים בשטחי C , שם יש 400 אלף ישראלים ו-70 אלף ערבים, עם אוטונומיה מלאה לערבים. הצעד הראשון בתכנית הוא גוש עציון תחילה. האם מישהו יכול להגיד שגוש עציון הוא שטח כבוש?".

הוא ציין גם גם שלתכנית הריבונות העולם יתרגל עם השנים. "אתה חייב לפעול כדי לשמור על הארץ, אחרי שאוסלו נכשל, חייבים לעשות מה שטוב בשבילנו", אמר בנט.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי) סירב להתרגש מאיומיו של יו"ר יש עתיד: "ממשלות ישראל התקיימו בעבר בלי מפלגת יש עתיד וימשיכו להתקיים גם בלעדיה", הכריז אריאל.

דובר יצהר עזרי טובי הגיב לאמירתו הקשה של לפיד שלפיה, הכסף לחינוך, לבריאות, לרווחה ולביטחון "קבור איפשהו בין איתמר ליצהר". ואמר: "לא ברור אם לפיד הוא שר או צר. אילולא יצהר ואיתמר שירותי הבריאות היו קורסים עקב פעילות טרור, הכיתות הגדולות נותרות מיותמות, ובמקום כיפת המתנחל נצטופף מפוחדים תחת כיפת הברזל".

גם ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי הגיב בביקורתיות על דבריו של לפיד. "צר לי עליך אחי שר האוצר שטעית בהצטרפותך למקהלת 'אוסלו'", אמר יוגב. "צמד המילים ארץ-ישראל הרטיט והפעים ללבות משך 2000 שנות גלות. לפיד האהבה של עם ישראל לארץ ישראל ימשיך ויאיר".