סערה במערכת הפוליטית: "עלולים לשחרר את רוצחי פוגל"

המערכת הפוליטית גועשת בעקבות אישור ההחלטה לשחרר 104 אסירים ביטחוניים כמהלך לפתיחת השיחות עם הפלסטינים. "פעם שחררנו מחבל תמורת חייל חי ועכשיו מאה מחבלים תמורת 'תהליך'", אמר השר נפתלי בנט שהצביע נגד. השר פרי, שהצביע בעד הסביר: "החברה הישראלית חזקה מכל רוצח בן עוולה"

"גולשים במדרון חלקלק", בנט (מתוך פייסבוק)

ברוב של 13 שרים אישרו שרי הממשלה את ההחלטה לשחרר 104 אסירים ביטחוניים, כמחווה לקראת חידוש השיחות והמערכת הפוליטית כבר סוערת. "שחרור מחבלים הינו אופציה רק כאשר חייו של חטוף ישראלי עומדים על הפרק", תקף ח"כ אלי ישי (ש"ס). "לצערי, ההחלטה היום תביא לכך שעלול להגיע היום בו ישוחררו רוצחי משפחת פוגל", הזהיר בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו גולשים במדרון חלקלק", אמר יו"ר הבית היהודי, "פעם שחררנו מחבל תמורת חייל חי, אחר כך מאות מחבלים תמורת חייל חי, אחר כך מחבלים תמורת חייל מת, ועכשיו מאה מחבלים תמורת 'תהליך'. אנו מלמדים את העולם שאצלנו הכל סחיר".

בנט תהה מדוע הממשלה משחררת אסירים על אף שבעבר מהלכים דומים הובילו לגלי טרור. "דובר על כך שתהליך יביא שקט. המציאות היא הפוכה. אוסלו הביא פיגועי התאבדות בשנים 94'-95', קמפ דייויד הביא מעל אלף נרצחים. דווקא עכשיו שקט. אם הממשלה תגיד היום 'לא', זו תהיה בשורה של עמידה לאומית וגאווה גדולה".

"אנחנו בתוך קורלס של שתי מדינות", ציין שר הכלכלה, "זו לב הבעיה. זו קונספציה שגויה מיסודה. את זה צריך לשנות. אני גם קורא לכולם להפסיק לומר: 'אם לא תקום מדינה פלסטינית זה סופה של ישראל'. השתגענו?! ישראל תשגשג גם ללא מדינה פלסטינית. ובטח ככה לא מנהלים מו"מ".

"השולחן הרעוע, הקרוי שולחן המו"מ הישראלי פלסטיני אינו יכול להכיל תנאים מוקדמים, ובוודאי לא שחרור מחבלים, שעתידים להכניס עשרות ישראלים לאיומי טרור ובטחון", אמר ח"כ אלי ישי, "חובתה של המדינה לעשות ככל שניתן למען בטחון אזרחיה, ובמידת הצורך לדון בשחרור מחבלים רק בתמורה לפדיון שבויים ואף זו שאלה שבמחלוקת המחייבת כללים מוסדרים, אך פעולה שתסכן בטחון היהודים כולם, ועשויה אף להוביל לחטיפת אזרחים וחיילים ישראלים, שכל מטרתה הסכמה ראשונית לישיבה למו"מ, הנה צעד שגוי ומסוכן".

"המחבלים יהפכו לכוכבי הקיץ של הילדים"

סגן שר הביטחון דני דנון יצא בהודעה בה הוא תוקף את ההחלטה. "שחרור המחבלים הוא פרס לטרור ופגיעה בחוסנה ובהרתעה של המדינה", אמר דנון והוסיף: "המחבלים הנתעבים יהיו כוכבי הקיץ של הילדים הפלסטינים. הם יעברו מבמה לבמה, תמונותיהם יתנוססו ברחובות, ההנהגה הפלסטינית תחגוג עם הרוצחים כל הלילה ובבוקר תיכנס איתנו לחדר המשא ומתן".

חזקים מכל רוצח, פרי (ורדי כהנא)

שר המדע, יעקב פרי, שהצביע בעד ההחלטה, אמר לאחר ההחלטה: "כמי שהיה האחראי הישיר למרדפים ולמעצרים של רבים מאותם רוצחים, מדובר בהחלטה קשה, קורעת לב, וטראגית מבחינת המשפחות השכולות. זהו צעד כואב ומורכב - מחיר שאנו נאלצים לשלם על מנת לקדם משא ומתן ותהליך אמיתי של שלום. חברה הישראלית חזקה מכל רוצח בן עוולה".

סגן שר החינוך, ח"כ אבי וורצמן, אמר על החלטת הממשלה לשחרור האסירים כי מדובר ב"החלטה נוראית". "זו החלטה שמהווה פתח לדרישות מופרכות מצד הפלסטינים", הסביר, "תמוה בעיני שהממשלה לא השכילה להפיק לקחים ממקרים דומים בעבר, בהם שחרור מחבלים היווה אך ורק פרס למרצחים ושולחיהם רוח גבית להמשך הטרור".

סוגיית שחרור האסירים - הסיקור המלא:

אסיר שצפוי להשתחרר: "יהיו עוד אינתיפאדות"

ראש השב"כ: שחרור אסירים פוגע בביטחון

"כל משפחה שנייה תהפוך לשכולה"

הממשלה אישרה: ישוחררו אסירים פלסטינים

נתניהו: "מבין ללב המשפחות, אבל דרושות החלטות קשות לטובת המדינה"

רה"מ במכתב לציבור: "ראשי ממשלה נדרשים להחלטות מנוגדות לדעת הקהל"

בנט נגד שחרור האסירים: "אות קלון למדינה"

ח"כ מירי רגב: "קלף המו"מ יוצר טרור ותקווה לרוצחים"

המשפחות השכולות מפגינות: "נתניהו מעודד טרור"

רה"מ ביקש: שחרור פולארד תמורת אסירים