מסתמן: משבר במו"מ הקואליציוני בין נתניהו ללפיד

בליכוד-ביתנו ממהרים להכריז על תקוות לחתימת הסכם עם יש עתיד והבית היהודי כבר מחר, אבל המגעים מתנהלים באיטיות רבה. מוקדי החיכוך: תיקי החינוך והפנים, מס' השרים וההתעקשות של לפיד על נקודות בהסכם

המשא ומתן הקואליציוני התחדש הערב, אך כעת מסתמן משבר נוסף בין צוותי המשא ומתן של יש עתיד והליכוד ביתנו: ביש עתיד מתעקשים על מספר שרים נמוך ועל פרטי ההסכם, ואילו בליכוד-ביתנו דורשים את תיק החינוך. אנשי יש עתיד מנסים להפגין עד כמה הם מתעקשים על נושא המהות של הממשלה הבאה, ולא שמים את הדגש על סוגיית התיקים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

גורם המעורה בפרטי המשא ומתן סיפר כי צוותי יש עתיד מתעקשים לפרט על כל פרט של ההסכם המתגבש, זאת למרות שלהסכם קואליציוני אין חשיבות גדולה לאחר הקמת הממשלה - ולכן המשא ומתן תקוע. יש עתיד גם דורשים לבנות עוד 150 אלף יחידות דיור בקדנציה הבאה.

תיק החינוך מהווה מחלוקת של ממש: ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה שהשר גדעון סער יישאר בתפקיד, ואילו ביש עתיד מבקשים למנות לתפקיד את ח"כ הרב שי פירון. גם על משרד הפנים יש מאבק עיקש בין הצדדים, אך הוא ככל הנראה יישאר בידי יש עתיד.

בנוסף, סוגיית מספר התיקים עדיין עומדת על הפרק, כשיש עתיד רוצים כמה שפחות שרים וסגני שרים ואילו בליכוד-ביתנו מבקשים יותר שרים. ביש עתיד הציבו דרישה התחלתית של 18 שרים בלבד, אך ככל הנראה בסוף יהיו 24-23 שרים בממשלה הבאה.

לפיד שר אוצר? "סיכון פוליטי אדיר"

"המשא ומתן מתנהל אבל הוא תקוע כי אנו מנסים להתכנס לכיוון ה-18 שרים", אמר בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן עמי, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד). בהתייחסו לבחירתו של לפיד להיות שר האוצר הוא אמר כי במפלגתו יימצאו את החלוקה הנכונה כדי שזה לא יגיע ל"גזרות משמיים". הוא הוסיף שלפיד יעשה הכל על מנת שלא לקצץ בתחום החינוך והרווחה.

"הוא נכנס לביצה קשה מאוד, זהו סיכון פוליטי אדיר אבל הוא יצליח בזה", הדגיש. לדבריו, על מספר השרים להיות נמוך כי הממשלה צריכה להוות דוגמא, בתקופה כלכלית קשה.

אדלשטיין כנראה יהיה יו"ר הכנסת הבא

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם טרוד היום בעיקר בהרכבת הממשלה הבאה, אבל הוא מוצא פנאי להתעסק גם בזהותו של יושב ראש הכנסת הבא. ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, שמילא את התפקיד ב-4 השנים האחרונות, לא צפוי להיבחר לקדנציה נוספת בתפקיד. עם זאת, נראה שהוא לא יסיר את מועמדותו מההצבעה שתיערך מחר בישיבת הסיעה של הליכוד ביתנו.

בישיבה מחר תיערך הצבעה לבחירת מועמד הליכוד ביתנו, ולמעשה על מינויו של יו"ר הכנסת הבא. זו תהיה התמודדות בין השר יולי אדלשטיין ליו"ר הנוכחי ראובן ריבלין, רק שהאחרון איבד היום את תמיכתו של ראש הממשלה נתניהו ועל כן סיכוייו להבחר נראים כרגע קלושים.

אדלשטיין. יו"ר הכנסת הבא? (יח"צ)

ריבלין קיבל מסר חד-משמעי בשיחה טלפונית עם ראש הממשלה, לפיו נתניהו מתכוון להסיר את התמיכה בו. הרקע למהלך הזה - סלידתו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מריבלין, וכן של גורמים בליכוד, על רקע אמירותיו, הביקורת שהשמיע נגד הליכי חקיקה שיזמו בכנסת האחרונה ח"כים של הליכוד ועמדותיו "הממלכתיות מדי", לתפיסתם.

ההצבעה תתקיים מחר כרגיל בישיבת הסיעה של הליכוד ביתנו, וריבלין מתעקש לפי שעה שלא להסיר את מועמדותו. עם זאת הפסקת תמיכתו של נתניהו מהווה מכה קשה לריבלין שרצה להמשיך ולכהן בתפקידו. בלשכת ריבלין בינתיים לא מאשרים את הידיעה, בלשכת רה"מ לא מאשרים רשמית אך גורמים שונים בה דווקא סיפקו פרטים דומים וגם קולות שונים בליכוד מאשרים זאת.